Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 13 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 126
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Има и още по - прост начин и за 5 минути се постига, но хайде да не дразним лъвовете.
    Слагаш един бидон с лек захарен сироп и отвреме навреме дърпаш пчелата?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #32
    Методът работи но семейството трябва да е пред роево положение защото основното семейството отслабва много и без храна първите двадесет дни губи сезона,( минимум по хранилка на ден) аз от водката я правя със изградени рамки и нея нея храня защото от нея не чакам нищо този сезон. Такава одводка без помощ от друго семейство не може да даде мед защото пчелата се стопява точно по време на пашата. Пак казвам семейство трябва да е пред роево положение да ври от пчела със средно и слабо семейство нищо не става.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Покойния проф. Вучков използваше думата ,, смачканак,, та със смачканак в гладимор не става или трябва каспийски разтвор или обилна паша а някоя майка ф1 като на Румен ще е от полза ама Агрото май е със свищачета.
    И от мързелива отводка ще стане работлива.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Ако няма 35-40 дни до следващата паша(междувременно добри условия и малко акъл от пчеларя)и семействоъо не е поне два ДБ корпуса или 3 рута,ще стане ама на книга само. Хубава акациева паша съм имал веднъж, след нея пчелите бяха блокирали майката(общо пило имаше не повече от 4 рамки предимно запечатано) , после в почивката я освободиха и се подготвиха за другата паша. Та така де, без малко акъл навреме и добри условия в природата, трудна работа
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Защо все искаме да извлечем полза от дадено нещо и то не само една, но и няколко? Нека първо да направим отводките, да ги направим нормални семейства, а след това ще видим какво ще правим. Ако се развият добре, ако факторите са подходящи за събиране и на мед, ще се извади и такъв. Но предимно това не се получава. Някои си фантазират, че от даден кошер се вади отводка или рояк и след това основното семейство дава два магазина мед, а отводката/рояка един. Да, да - ама не. Предимно при такава операция се действа цяло лято върху кошерите за да станат добри семейства, а на другата година се очаква и мед. Е, някой, ако е фокусник съм съгласен, но всичко зависи от фактори, които не са за пренебрегване. Моя опит е такъв: - правя отводките, създавам им условия и ги забравям.
    Аз с фантазиите относно роенето приключих в смисъл не ходя редовно и семействата ми изпадат в роево та съм правил бая и голи и облечени роеве и съм сменял местата и т.н. та знам при мен какво става.Ако годината е добра станат на семейства и мед малко дадът щото се роят началото на май а слънчогледа почва края на юни.Но тая година 12 -13 ли бяха не помня едни в роево други предроево трети избягали и като настъпи гладимор що мед и захар изядоха зорлем загладиха косъма до есента.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Заслужава си метода, но за да има ефект същия сезон, трябва да се планира предварително спрямо климата и пашата в района. Ако и майката я бива, екстра. Аз имам добри записки по такова разделяне и добър резултат. Сега ги погледнах. Дончев е посочил, без достатъчно храна не се извличат плюсовете на метода. Ефекта - Семейството е било със захранен маточник!!! Голият рой, направен на 14.05. с двугодишна, но работливя майка върху пита с пило, на третия ден е събрал към 5 междурамия пчели. На 16-ия ден е изградил целия корпус и е имал 7 рамки пило. Записал съм 8, но едната е била непълна. На 48-ия ден е получил трети корпус. На 79-ия ден след сформирането му е дал 16 рутови рамки мед+ 28 изградени(добавил съм пита с прашец)+ пълноценно семейство. Целта е била юлската паша. Майката беше отлична Ф1. Направи три сезона медосбор и след това оставих пчелите да си я сменят.
    Румба ти си перфекционист и подхождаш като неврохирург към всеки случай а Агрото е много ама много умен човек ама неще да си отваря пчелите.Какво ли няма да измисли да не вдигне таванката не че ако не се наложи няма да го направи ама се стреми да не го прави.Та ако го раздели на две с налитане на летящата с добавяне на пило с пчели от други няма ли да е по лесно и по ефективно а ако искаш отводака за мед има ли по добро от сборните отводки медовици на Кашковский.
    П.П.Всеки си ги гледа нещата от към неговия си ъгъл което и е правилното.

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ... Агрото е много ама много умен човек ама неще да си отваря пчелите.Какво ли няма да измисли да не вдигне таванката не че ако не се наложи няма да го направи ама се стреми да не го прави.Та ако го раздели на две с налитане на летящата с добавяне на пило с пчели от други няма ли да е по лесно ...

    Не знам защо си останал с впечатление, че Агрото си прави отводките по "лесния начин" описан в първи пост?! Човека е споделил прочетено в статия и пита дали някой от съфорумниците, с повече опит, е практикувал този метод за направа на отводка без акар (или поне с по-малко акар).
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  8. #38
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Не знам защо си останал с впечатление, че Агрото си прави отводките по "лесния начин" описан в първи пост?! Човека е споделил прочетено в статия и пита дали някой от съфорумниците, с повече опит, е практикувал този метод за направа на отводка без акар (или поне с по-малко акар).
    Колега, теб те интересуват лентичките с флувалинат конкретно за които ме попита в по горния пост, а и сега пак поставяш въпроса, защото всички го прескачат този момент. А какво се цели с тези лентички? Цели се това, че докато тези "безработни" пчели се сформират като рояк върху тези ленти да могат да се прочистят от акар. След това поставени в кошера само на основи да се пречистят от останал такъв и прекъсване на цикъла му на развитие. А оттук и някои други болести, както е написано в статията като се преместват на новите пити от старите заразени. Тези мерки се вземат по време на това делене за да може да се използва градежа без това да попречи при събирането на нектар както е в другите семейства. От тези мед няма да се вади.
    Другото важно какво е? Това с нищо няма да помогне, ако в основния пчелин се ширят акар и болести. Трябва целия пчелин да се третира, защото само след месец, два тази отводка ще е на същия хал както и останалите кошери. А превантивни мерки с нови пити, чрез основи трябва да се правят постоянно, но мисля, че не се прави масово от пчеларите.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Не знам защо си останал с впечатление, че Агрото си прави отводките по "лесния начин" описан в първи пост?! Човека е споделил прочетено в статия и пита дали някой от съфорумниците, с повече опит, е практикувал този метод за направа на отводка без акар (или поне с по-малко акар).
    Впечатлението ми е, че търси негативите на метода за евентуална бъдеща употреба.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...Пита с майката се поставя в новия и се стръскват половината пчели, останалите ще се върнат... Ако предварително си е подготвил нови майки си е направо - кеф. ...
    Аз точно това се опитвам да избегна - търсене на майката из питите, стръскване на пчели /пак ровене из питите/ и т.н. В описаното ми хареса това, че освен да намеря една пита прясно пило и да сложа майка в клетка, друга операция с питите от кошера няма.

    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    ...Ще премяташ магазини и корпуси в несвяст, но той има количка за вдигане и не му пука.
    Метода е описан за момент, когато така или иначе ще премяташ магазините, за да вадиш мед /все едно слагаш пчелогонка/, а в плодника ровиш само за рамка с прясно пило.

    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Благодаря, г-н Дончев, но този метод е (почти)традиционния за правене на отводки (с разделяне на летящите пчели)...
    Не се разделят летящите при този метод, те всичките се събират в новия кошер.

    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Има и още по - прост начин и за 5 минути се постига, но хайде да не дразним лъвовете.
    Моят най-прост начин е, като намеря кошер с два яко пълни корпуса с пило и пчели, просто вземам единия корпус и с него на ново място образувам отводка. Ако имам време, след няколко дни поглеждам къде е останала майката, колкото да знам. Най-често и това не правя. Ако имам време, развалям първите запечатани маточници, ако имам още повече време, купувам и придавам майка, но понеже нямам време, в общия случай ги оставям да се оправят сами, което оцелее. Мед - колкото-толкова.

    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Впечатлението ми е, че търси негативите на метода за евентуална бъдеща употреба.
    Търся по-добър начин от моя мързеливия, но пак да е без ровене из плодника. Поставил съм си за цел да ровя само веднъж годишно по-подробно вътре, колкото все пак старите пити за брак да се махат. Още не съм го постигнал, защото не ми достига опит да познавам по външни признаци какво се случва вътре в кошера, за да знам има ли смисъл да го отварям. За тази цел ми е електрониката, ама един господ знаех дали ще ми се случи.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 4 от 13 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •