Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 13 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 126
  1. #91
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Още със запечатването на 1ви роеви маточник първака със старата майка излита.
    Това къде го пише и някой виждал ли го е?

  2. #92
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това къде го пише и някой виждал ли го е?
    При нас тази година излязоха роеве със старата майка, работила до предния ден, а в други, където имаше по 8 излюпени маточника, още си бяха в кошера в работно настроение. Където имаше магазини с ВО, всичко беше изградено. Изобщо много шарен сезон. Видяхме много различно поведение, много висок процент роево, но и много високи добиви за краткият ни опит.

  3. #93
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Днес проверих отводките. Във всичките майките са наредили по една пита с яйца и захранени ларви. Сложих им магазини и им напълних хранилките. Може и да дадат мед накрая.

  4. #94
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    При нас тази година излязоха роеве със старата майка, работила до предния ден, а в други, където имаше по 8 излюпени маточника, още си бяха в кошера в работно настроение. Където имаше магазини с ВО, всичко беше изградено. Изобщо много шарен сезон. Видяхме много различно поведение, много висок процент роево, но и много високи добиви за краткият ни опит.
    При мен положението също е доста цветущо. В смисъл, че за първи път ми се рои семейство, на което съм взел майката две седмици преди роенето, т.е. махнах старата майка още с първите заложени маточници. Интересно, вчера вдигнах магазина на семейството, новата майка вече снася, но след като съм махнал старата и съм сложил ВО те бяха изградени на една трета, е поне не бяха за унищожаване. Кошерите ми са с дъно за прашец с мрежа на 100 %. Абе, ако питате мене, като решат да се роят, каквото и направите, напразно е. Единственото, което не направих тази година е да предизвикам "изкуствено роене" с изтръскване на всички пчели от кошера пред входа му, за което горчиво съжалявам, щото вече шести пореден мм бяха, а хванах само два роя.

    Иначе мед, доволно количество. Задоволиха и другата година!

  5. #95
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Абе, ако питате мене, като решат да се роят, каквото и направите, напразно е.
    Абе, ако питаш мен, като реша, че няма да роят, значи няма.

  6. #96
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Днес проверих отводките. Във всичките майките са наредили по една пита с яйца и захранени ларви. Сложих им магазини и им напълних хранилките. Може и да дадат мед накрая.
    Грешка! Магазин на семейства с по една пита пило? Момче, ще ги простудиш бе, нощите по принцип са хладни. Изчакай да направят поне пет-шест пити с пило, та тогава слагай магазин. Мед в този магазин не чакай, щото каквото донесат, ще го използват, за да поддържат топлината в кошера. Лъжеш се, че е лято.

    Апропо. Аз като направя отводка, не храня. Захар, боже Господи, опази ме от грях! Обаче, като направя отводка през май, в край на юни често й слагам магазин и от слънчогледа вадя пълен магазин и това без грам захар. Естествено, другите семейства помагат с по две-три пити с люпещо се пило веднага след като майката на отводката пронесе и това им е помощта. След това самички да се справят. Така тествам майката, дали става. Ако няма да я бъде, въобще няма да стигне до магазин, след което обезателно до есента следва смяната й. Захарта е лъжа за пчелите и за тебе! Капише!

  7. #97
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Абе, ако питаш мен, като реша, че няма да роят, значи няма.

    Надявам се че имаш повече опит от мене и сигурно си по-голям от мене, за което ти свалям шапка! Пък ако имаш по-малко семейства от мен, за да ти се намира време за всякакви процедури, в случай, че като мен работиш практически сам на пчелина съм съгласен. Но пък и ти се съгласи с мен, че ако си инвалид като мен с 95% неработоспособност с мускулна дистрофия не всякога успяваш да свършиш всичко по правилата и някой избягал рой ми е простен, с цел задоволяване на истинските природните нужди.

  8. #98
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Надявам се че имаш повече опит от мене и сигурно си по-голям от мене, за което ти свалям шапка! Пък ако имаш по-малко семейства от мен, за да ти се намира време за всякакви процедури, в случай, че като мен работиш практически сам на пчелина съм съгласен. Но пък и ти се съгласи с мен, че ако си инвалид като мен с 95% неработоспособност с мускулна дистрофия не всякога успяваш да свършиш всичко по правилата и някой избягал рой ми е простен, с цел задоволяване на истинските природните нужди.
    Нямам предвид това, че даден човек/колега,пчелар/ има някакви физически невъзможности, а че ако решиш, няма как да се получи роене на семейството. Има доста начини за предотвратяване на процеса. Иначе и на мен започна да ми натежава работата, но заобикалям няколко пъти кошера, виждам, че времето е подходящо и току го разхвърлям и в тоз момент започва да вали.

  9. #99
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Грешка! Магазин на семейства с по една пита пило? Момче, ще ги простудиш бе, нощите по принцип са хладни. Изчакай да направят поне пет-шест пити с пило, та тогава слагай магазин. Мед в този магазин не чакай, щото каквото донесат, ще го използват, за да поддържат топлината в кошера. Лъжеш се, че е лято.

    Апропо. Аз като направя отводка, не храня. Захар, боже Господи, опази ме от грях! Обаче, като направя отводка през май, в край на юни често й слагам магазин и от слънчогледа вадя пълен магазин и това без грам захар. Естествено, другите семейства помагат с по две-три пити с люпещо се пило веднага след като майката на отводката пронесе и това им е помощта. След това самички да се справят. Така тествам майката, дали става. Ако няма да я бъде, въобще няма да стигне до магазин, след което обезателно до есента следва смяната й. Захарта е лъжа за пчелите и за тебе! Капише!
    Няма да се простуди нищо. Пчели има за още един магазин, ама не искам да се изхвърлям. Мед също има доволно, поне 15 кг. в плодника. От тук нататък нищо не пипам до края на слънчогледа или докато напълнят магазина. Семействата донор също ще съберат по 2 магазина, имат по 7-8 рамки пило което се люпи в момента. Въобще този начин на направа на отводки доста ми допадна, но си иска доста силно семейство.

  10. #100
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    но си иска доста силно семейство.
    Иска силна паша.

 

 
Страница 10 от 13 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •