Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 13 ПърваПърва ... 910111213 ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 126
  1. #101
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Има и още..."да ги правиш на кома" - Севдат Якуб...
    Някой знае ли какво има в бялата прах, на тоя джигит, с която приспива пчелите?
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Някой знае ли какво има в бялата прах, на тоя джигит, с която приспива пчелите?
    Амониева селитра.

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Амониева селитра.
    Примесена с крило от прилеп и нокет от жаба.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това къде го пише и някой виждал ли го е?
    Не съм го чел никъде, такива са ми наблюденията. Когато маточниците са отворени старата майка е там, а когато са запечатани съм изпуснал 1вия рой. Нещо като ориентир, не точно на 1вия запечатан матоник. Но разбира се има и много изключения. Защо четеш буквално, пчеларството не е математика, тук няма нищо точно. Да не говорим, че всеки район е различен и година с година не си прилича.

  5. #105
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не съм го чел никъде, такива са ми наблюденията. Когато маточниците са отворени старата майка е там, а когато са запечатани съм изпуснал 1вия рой. Нещо като ориентир, не точно на 1вия запечатан матоник. Но разбира се има и много изключения. Защо четеш буквално, пчеларството не е математика, тук няма нищо точно. Да не говорим, че всеки район е различен и година с година не си прилича.
    Нещо трябва да накара майката да напусне кошера. А какво е то? Много пъти съм го писал и не, че съм чел буквално книгите, а защото съм ги чел задълбочено, осланям се на опита си, разсъждавам логично и оттам идвам до извода, че майката не може да напусне кошера без да има някаква причина. Запечатване на първия маточник не е от основателните причини. Случват се невероятни неща в кошерите, но все пак те са провокирани от някакви обстоятелства.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Нещо трябва да накара майката да напусне кошера. А какво е то? Много пъти съм го писал и не, че съм чел буквално книгите, а защото съм ги чел задълбочено, осланям се на опита си, разсъждавам логично и оттам идвам до извода, че майката не може да напусне кошера без да има някаква причина. Запечатване на първия маточник не е от основателните причини. Случват се невероятни неща в кошерите, но все пак те са провокирани от някакви обстоятелства.
    Нещата са компексни и ние само може да гадаем. Пречините за роевото изглежда още са мистрия в пчеларството. Липса на обем, пише в големите книги а колеги гледат фарари на 8-10 рмаки плодник и казват че няма роео. Запечатано поло, а тогава защо и слабите рояват? Но като цяло съм видял, има ли роево значи годината е добра.

  7. #107
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Нещата са компексни и ние само може да гадаем. Пречините за роевото изглежда още са мистрия в пчеларството. Липса на обем, пише в големите книги а колеги гледат фарари на 8-10 рмаки плодник и казват че няма роео. Запечатано поло, а тогава защо и слабите рояват? Но като цяло съм видял, има ли роево значи годината е добра.
    ВЕрно ли не знаеш защо се роят слабите?

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Нещата са компексни и ние само може да гадаем. Пречините за роевото изглежда още са мистрия в пчеларството. Липса на обем, пише в големите книги а колеги гледат фарари на 8-10 рмаки плодник и казват че няма роео. Запечатано поло, а тогава защо и слабите рояват? Но като цяло съм видял, има ли роево значи годината е добра.
    Казват, че пчелното семейство се рой след като стане над 4 кг, а с едно магазинче няма как да се достигне тая бройка, за да изпадне в роево. Все пак на рапицата на Кръстев му се изрояват, но незнам дали работи точно по препоръките на Димитров.

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    "Първият рой „първак” излиза със старата майка веднага, след като пчелите запечатат първите маточници, т.е на деветия ден от тяхното залагане. Когато времето е неблагоприятно излизането може да се забави за няколко дни. "

    Във всяка пчеларска книга го пише.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    "Първият рой „първак” излиза със старата майка веднага, след като пчелите запечатат първите маточници, т.е на деветия ден от тяхното залагане. Когато времето е неблагоприятно излизането може да се забави за няколко дни. "

    Във всяка пчеларска книга го пише.
    Като резнеш крилцето на старата майка и ще се забави още.Та дори и ще спре при някои условия.Ама това не го пише в някои пчеларски книги.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 11 от 13 ПърваПърва ... 910111213 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •