Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 126
  1. #41
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз точно това се опитвам да избегна - ровенето
    Донякъде от това идва кефа - да ги ровичкаш. То като няма да ги ровя, да съм на пчелина и да ги наблюдавам, то да ти е.а и пчелите, за какво ми са?

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Донякъде от това идва кефа - да ги ровичкаш. То като няма да ги ровя, да съм на пчелина и да ги наблюдавам, то да ти е.а и пчелите, за какво ми са?
    Аз съм мързелив явно, кефи ме да си ги гледам как замрежват въздуха над пчелина. Кефи ме и непрекъснато да пробвам по нещо върху единични кошери и да регистрирам после резултата. Това в малкото свободно време. Някой ден, ако доживея до пенсия, сигурно по друг начин ще ги подкарам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Здравейте, наближава пролетта и времето за правенето на отводки. Мисля да пробвам тази година следното:
    Имам ДБ семейство , което за момента се развива добре - носи усилено прашец, има достатъчно пчели и майката е миналогодишна. Искам от него да направя отводки и за целта сега, след като съм му сложил питка твърда храна ще продължа да го храня със сироп края на март и април. Към края на април мисля да извадя майката, да я сложа във Фарар кошер заедно с пита пило и медена пита и да оставя кошера на старото място, за да налетят летящетите пчели при нея. Така ще направя отводка и ще мога лесно да мигрирам към Фарар. Старото семейство ще изчакам да пусне маточници, ще махна свищевите и от останалите мисля да направя 2 отводки ДБ. Ако всичко е наред с новите майки ще подсилвам с пити с пило от други семейства за да развия по-добре новосвормираните отводки.

    Какво мислите колеги, бъркам ли някъде и би ли сработил този начин за мигриране към Фарар и направа на отводка ?

    Благодаря предварително за всички мнения

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от dilian Виж публикацията
    Здравейте, наближава пролетта и времето за правенето на отводки. Мисля да пробвам тази година следното:
    Имам ДБ семейство , което за момента се развива добре - носи усилено прашец, има достатъчно пчели и майката е миналогодишна. Искам от него да направя отводки и за целта сега, след като съм му сложил питка твърда храна ще продължа да го храня със сироп края на март и април. Към края на април мисля да извадя майката, да я сложа във Фарар кошер заедно с пита пило и медена пита и да оставя кошера на старото място, за да налетят летящетите пчели при нея. Така ще направя отводка и ще мога лесно да мигрирам към Фарар. Старото семейство ще изчакам да пусне маточници, ще махна свищевите и от останалите мисля да направя 2 отводки ДБ. Ако всичко е наред с новите майки ще подсилвам с пити с пило от други семейства за да развия по-добре новосвормираните отводки.

    Какво мислите колеги, бъркам ли някъде и би ли сработил този начин за мигриране към Фарар и направа на отводка ?

    Благодаря предварително за всички мнения
    Ако го направиш тогава(края на април), няма да има нужда от помагане с пило по скоро малко със сироп и пак зависи от притока ти към момента на пронадяне на майките. Относно минаването към фара р ако искаш и да градят ,ще стане по добре ако имат и млади пчели защото ще трябва да натрупаш поне 2 че и 3 корпуса до края на сезона
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  5. #45
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Да, си сигурност в началото ще слагам сироп на всички направени отводки да мога малко да ги позасиля.
    Притеснението ми е дали Фарар ще може да се "вдигне" и до края на сезона да направи пчели и да събере мед за да изкара зимата. Досега не съм работил с Фарар и не мога да преценя как ще тръгне. А за зимата четох че трябва да един магазин мед поне да има за може да презимува спокойно.

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675

    Wink

    Здравейте! Решил съм за утре или когато даде времето да направя доста отводки по метода с налитане на майката. Мисля да процедрам така:
    Местя кошера на друго място и оставям летящата пчела да налети в новия, като го напълня с медени пити. Имам доста.
    В стария оставам майката и всичкото пило. В новия придавам майка и след няколко дни една два пити с пило.
    Ща приемат ли майка старите пчели, оставени без майка и без пило и кога да я придам, след няколко часа ли след ден?
    Правил съм такива отводки когато съм прехвърлял семейства от ДБ към фарар ама съм правил с маточнц които съм намирал в магазните. С майка не съм пробвал.Ще се получи ли според вас тая изгъзица? Целта е да не се занмавам да ровичкам да търся майки. Иначе знам че начина е да оставя старата майка с налитащите пчели.

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    След,като нямат шанс,ще я приемат.
    Аз бих направил отводките на ВО.и след,като се уверя,че майката е пронесла,слагам хр.и меда от горе...
    п.п.Дори бих тръснал по 3-4 рамки млада пчела.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Бих тръснал, ама ме е страх да не падне и майката с тях.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Пише го във всички тънки и дебели книжки-когато ше се прави отводка,най-напред се открива майката,отделя се в пренос.сандъче и тогава се действа.Може и без млади пчели,но развитието ще закъснее с повече от месец т.е. със млади пчели развитието ще е по бързо.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Здравейте! Решил съм за утре или когато даде времето да направя доста отводки по метода с налитане на майката. Мисля да процедрам така:
    Местя кошера на друго място и оставям летящата пчела да налети в новия, като го напълня с медени пити. Имам доста.
    В стария оставам майката и всичкото пило. В новия придавам майка и след няколко дни една два пити с пило.
    Ща приемат ли майка старите пчели, оставени без майка и без пило и кога да я придам, след няколко часа ли след ден?
    Правил съм такива отводки когато съм прехвърлял семейства от ДБ към фарар ама съм правил с маточнц които съм намирал в магазните. С майка не съм пробвал.Ще се получи ли според вас тая изгъзица? Целта е да не се занмавам да ровичкам да търся майки. Иначе знам че начина е да оставя старата майка с налитащите пчели.
    Защо просто не разделиш кошера на две с изместване с половин метър встрани пак няма да търсиш майка а докато си направят нова ще ги пръснеш с ОК на 25 ден и ще имаш половината кошери без кърлежи и с млада майка а и пчелите ще живеят доста повече от месец.Но при силен кошер става и късна паша.

 

 
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •