Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 126
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ... Те сигурно другите са безработни. ...
    Точно това иска да каже автора, че са безработни! И като ги изведе в отводката им спуква гъ$а от работа на 9/11 восъчни основи. А и за лентичките нищо не обяснихте г-н Дончев. Защото може би в тях е "пиниза" на тоя метод - "Освободихме, чрез поставяне на рамката с пило и на противоакарните лентички, новосъздаденото семейство от голям брой акари.
    Новото пчелно семейство ще се развива изцяло на новоизградени и незаразени пити, с което е освободено и от много други болести и проблеми".
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  2. #22
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    Точно това иска да каже автора, че са безработни! И като ги изведе в отводката им спуква гъ$а от работа на 9/11 восъчни основи. А и за лентичките нищо не обяснихте г-н Дончев. Защото може би в тях е "пиниза" на тоя метод - "Освободихме, чрез поставяне на рамката с пило и на противоакарните лентички, новосъздаденото семейство от голям брой акари.
    Новото пчелно семейство ще се развива изцяло на новоизградени и незаразени пити, с което е освободено и от много други болести и проблеми".
    Този който я е писал тази статия е останал с убеждението, че след като е махнал питите от корпуса/магазина и тези пчели които се събират там в свободното пространство са вече безработни. Първо те са стресирани и от изчезване на питите, второ се стремят да запълнят празното пространство, и ако има обилна паша още на деня ще започнат да строят пити. Но ако обаче няма това пространство, няма да има и такива пчели. Този метод го има в един клип в който едни американци в голям пчелин, след като вземат медовите пити, събират тези пчели без значение от кой кошер са, дори образувалите се рояци по тръбите на помещението и ги насипват в десетки кошери. Кошерите дори не ги свалят от камиона. Майките са подготвени предварително, поставят клетките, брезента отгоре и хайде на другия пчелин. Хватки много. Само да ти е богата фантазията. Иначе за лентите - "майсторите" правят по много неща едновременно. Ние сме слаба ракия и ще правим само отделни незначителни, прости, бързи, елементарни операцийки, водейки до много качествени резултати.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Догодина съм решил да пробвам по-най лесния начин, подобен Венеровият, само че без снелгрова дъска и др.......местя стария кошер настрани, в новия кошер на старото място слагам пити с малко мед, и след 3-4 часа им давам един запечатан маточник, и да се оправят.
    Правил съм го като си заселвах фарарите от ДБ. Трябва да има доста пчела. Аз изтърсвах по 2 пити млада пчела и пак трудно се развиха до есента. Заселвах ги само на основи и яко хранене цяло лято.

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Правил съм го като си заселвах фарарите от ДБ. Трябва да има доста пчела. Аз изтърсвах по 2 пити млада пчела и пак трудно се развиха до есента. Заселвах ги само на основи и яко хранене цяло лято.
    Този метод става добре, когато има много пчели, тоест когато кошера който ще делим е много силен за да може да не се почувства липсата на пчели и в двата кошера в последствие. Така и се спазва правилото - силни кошери се правят от силни такива.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Добре де отводките лесно ще ги направите по мързеливия начин ама мед ще вадите ли от тях или цяло лято ще ги дондуркате и после зимата пак ще са по смотани от основните.
    Ебаси мързеливата работа да го направиш за 10 мин. и после цяло лято да му трантуваш

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Добре де отводките лесно ще ги направите по мързеливия начин ама мед ще вадите ли от тях или цяло лято ще ги дондуркате и после зимата пак ще са по смотани от основните.
    Ебаси мързеливата работа да го направиш за 10 мин. и после цяло лято да му трантуваш
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Правил съм го като си заселвах фарарите от ДБ. Трябва да има доста пчела. Аз изтърсвах по 2 пити млада пчела и пак трудно се развиха до есента. Заселвах ги само на основи и яко хранене цяло лято.
    Заслужава си метода, но за да има ефект същия сезон, трябва да се планира предварително спрямо климата и пашата в района. Ако и майката я бива, екстра. Аз имам добри записки по такова разделяне и добър резултат. Сега ги погледнах. Дончев е посочил, без достатъчно храна не се извличат плюсовете на метода. Ефекта - Семейството е било със захранен маточник!!! Голият рой, направен на 14.05. с двугодишна, но работливя майка върху пита с пило, на третия ден е събрал към 5 междурамия пчели. На 16-ия ден е изградил целия корпус и е имал 7 рамки пило. Записал съм 8, но едната е била непълна. На 48-ия ден е получил трети корпус. На 79-ия ден след сформирането му е дал 16 рутови рамки мед+ 28 изградени(добавил съм пита с прашец)+ пълноценно семейство. Целта е била юлската паша. Майката беше отлична Ф1. Направи три сезона медосбор и след това оставих пчелите да си я сменят.

  7. #27
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Добре де отводките лесно ще ги направите по мързеливия начин ама мед ще вадите ли от тях или цяло лято ще ги дондуркате и после зимата пак ще са по смотани от основните.
    Ебаси мързеливата работа да го направиш за 10 мин. и после цяло лято да му трантуваш
    Защо все искаме да извлечем полза от дадено нещо и то не само една, но и няколко? Нека първо да направим отводките, да ги направим нормални семейства, а след това ще видим какво ще правим. Ако се развият добре, ако факторите са подходящи за събиране и на мед, ще се извади и такъв. Но предимно това не се получава. Някои си фантазират, че от даден кошер се вади отводка или рояк и след това основното семейство дава два магазина мед, а отводката/рояка един. Да, да - ама не. Предимно при такава операция се действа цяло лято върху кошерите за да станат добри семейства, а на другата година се очаква и мед. Е, някой, ако е фокусник съм съгласен, но всичко зависи от фактори, които не са за пренебрегване. Моя опит е такъв: - правя отводките, създавам им условия и ги забравям.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...Някои си фантазират, че от даден кошер се вади отводка или рояк и след това основното семейство дава два магазина мед, а отводката/рояка един. Да, да - ама не.

    Не, не си фантазират, но пропускат да споменат, че това им се случва с един кошер и то на десет години веднаж.


  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не, не си фантазират, но пропускат да споменат, че това им се случва с един кошер и то на десет години веднаж.

    Знам ли, всеки си говори каквото си иска. Мохабет да става.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Искаш да го ползаваш като метод за отводки и след това да добиеш стоков мед или само за увеличение.? Ако е първото, кои са ти пашите и времето между тях?
    Това попитах вчера, ама без отговор, но като се даде отговора може да се знае има ли шанс или не, да стане раУтата
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

 

 
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •