Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 36
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    https://www.google.bg/maps/@42.62990.../data=!3m1!1e3

    Добър район, колко добър? Имало рапица, па се роили- бля, бля.
    ААА, много е добър, ама на приказки. Абе и там май толкова го бива. Нека си вярва

    А сега към кандидат пчеларя.
    Отколешно правило е да се свържеш с някой местен пчелар и да му помагаш известно време, успоредно с това да четеш и се образоваш за пчелния живот. Сдобиваш се с няколко семейства 5-10 и започваш да прилагаш наученото. Времето ще покаже ще станеш ли пчелар. За роеве има време, това е за момента когато имаш поне малко опит.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Д.ХРИСТОВ Виж публикацията
    Идеята ми е отначало да се науча как да се грижа за семействата примерно с до 5 кошера с минимални загуби, а след това да разраствам и да направя пчелин и каквото сабя покаже.......
    Христов, имаш време. Я седни и прочети повечко за кошерите. Виж коя система, какви възможности предлага и избери. Сменяване на система е по-трудния вариант. Два корпуса Дадан тежат. И мой познат се отказа. С бройките идва теглото.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    ... Виж коя система, какви възможности предлага и избери. .
    Ще избере , яма друг път. Споменах за моя приятел с лежака. Аз имах 45 ДБ, когато четях как ЛР давали по 100кг. и се облизвах, че лигите ми течаха. Е, още съм с ДБ.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    ... ЛР давали по 100кг. и се облизвах, че лигите ми течаха. Е, още съм с ДБ.
    Дават. Дават те.Ама на тия що им дадат по някое чувалче, бидонче.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Дават. Дават те.Ама на тия що им дадат по някое чувалче, бидонче.
    В тия времена мама на тати не дава току така, камо ли пчела без захар да пусне нещо.
    На калпавия пчелар- кошерната система му пречи!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #26
    За рояци и капанчета ти е рано да мислиш. Най добрата система за начинаещ е Дадан Блат и повечето сме минали през него. Започни си с два три кошера както ти писах в предните коментари да получиш базовите знания пък тогава ако решиш в целия град слагай капани. Когато добиеш опит и рутина тогава вече може да почнеш да си играеш с различните видове системи. Аз не бих си направил миш маш от системи още първата година и хептен да се объркам. Сега имам и Дадан Блат и ЛР, осмаци и десятки. За мен Дадан Блата не е кошер за полски район с бурна и интензивна паша защото по лесно изпада в роево и при бурна паша плодника почти винаги е задръстен а да не говорим какво се получава като влезе от паша в паша (как "окапва"), но виж в гората се представя чудесно! Нямах намерение да изпадам в подробности и съжалявам че се отклоних "лирично" хептен да се объркаш но.... Между другото в Бургас е пълно с рояци по зазиданите комини по блоковете. Покрай работата си съм се качвал не на един или два покрива и голяма част от рояците в града идват именно от там а не от недоглеждане на пчелините. В комините много бързо им отеснява и рояците се появяват 10-15 дена преди кошерите по пчелините да изпаднат в роево. Иначе тази година няма да е роева, роева беше 2016 година, сега 2019 също иначе казано на всеки 3 години имаме една такава. Даже напротив ще се повтори пролетта на 2017 година когато пчелите иззимиха слаби и в повечето райони имаше 30-40 а някъде и 80-90 % смъртност! Колкото до района Банево, Ветрен имам наблюдения и си е нормален полски район с интензивно земеделие. Има от всичко по малко, колеги вадят среден добив 25-30 кг от семейство без да се напъват
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията

    някой местен пчелар и да му помагаш известно време, успоредно с това да четеш и се образоваш
    И без да пришпорваш нещата!

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Извинявам се,това последното към Д.Христов.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Благодарско за насоките и съветите...... За сега оставам на фаза четене и купуване на инвентар.... Включае облекло, пушилки и т.н. И подготвяне на района, апък март месец живи и здрави.... започвам.Какво ви е мнението за пластмасови основи??? По висока първоначална инвестиция но пък по дълготрайна употреба и лесна дезинфекция и почистване??? Освен да има значение за пчелите, но това може само чпвек да го е забелязал????

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    А какво ти е мнението за пластмасовите цици?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •