Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 36
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Здрасти, ами евентуално със семейства и акъл колкото повече чета повече въпроси ми идват

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Д.ХРИСТОВ Виж публикацията
    .....колкото повече чета повече въпроси ми идват
    Преди години дадох книги на приятел. Чете, чете и избра 24 рамков лежак. Интересно ми е -как стигна до ДБ с два корпуса?

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Ами стори ми се най-опростен като за начало за да вляза в нещата ?? Не знам вие какво ще кажете?лежак 24... ми идва доста голям, знам ли.....

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Д.ХРИСТОВ Виж публикацията
    Ами стори ми се най-опростен като за начало за да вляза в нещата ?? Не знам вие какво ще кажете?лежак 24... ми идва доста голям, знам ли.....
    Хамалогията е голяма (личен опит),но за момента продължавам да работя двукорпусно няколко броя.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  5. #15
    Вземи си два дадан блата, приготви им по 2-3 магазина. По принцип ако бях аз щях да стартирам с два чисто нови кошера и да населя отводки. Както се казва да започна на чисто. Но при тази цена на кошери с пчели от 120-130 лв не си струва човек да купи отводка. Около Банево се сее много рапица, тази година имаше и малко кориандър засят, ако е вярно и тази година ще има, както и слънчоглед. Приготви си още един оборотен кошер от тези двата ще си направиш една сборна отводка. Чети книги, но най големия учител е практиката! Не ти припоръчвам два корпуса дадан блат, правил съм го и на мен лично ми идваше тежко когато трябваше да свалям горния плодник да ровя в плодника при по голяма бройка направо кръста ти заминава. Единственото преимущество е че си еднакви рамки. Но то пак зависи какво си решил да правиш. Ако смяташ да си гледаш 2-3 кошера да имате мед вкъщи и твоя вариант е удачен. Чети книги, но най големия учител е практиката!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Идеята ми е отначало да се науча как да се грижа за семействата примерно с до 5 кошера с минимални загуби, а след това да разраствам и да направя пчелин и каквото сабя покаже.......

  7. #17
    Не се хвърляй на много бройки особено първата година две. Познавам доста хора който стартираха с 80-100 отводки и още първата година имаха 60-70 % смъртност. Поддържай си 10-тина семейства година, две докато им свикнеш (малко да се понаучиш). Пък после както казваш каквото сабя покаже.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Д.ХРИСТОВ Виж публикацията
    Ами стори ми се най-опростен като за начало за да вляза в нещата ?? Не знам вие какво ще кажете?лежак 24... ми идва доста голям, знам ли.....
    Ааа, нямах идея да препоръчвам лежак. Най-лесно ще ти бъде за начало ДБ 10.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Д.ХРИСТОВ Виж публикацията
    Идеята ми е отначало да се науча как да се грижа за семействата примерно с до 5 кошера с минимални загуби, а след това да разраствам и да направя пчелин и каквото сабя покаже.......
    Района ти е много добър и даже може да не си даваш парите за пчели, наблизо имало голям пчелин, но стопанина ги изтървал яко да се роят на рапицата, инфо от познат начинаещ във вилната зона, тази година изтъвал неговия да се рои, но хванал два чужди. Трябва да заложиш в някой кошер примамка или някое капанче и
    си готов пчелар с 10-20 рояка. Може да заложиш и в Бургас, аз втора година си хващам по едно, две роячета на терасата. За модел кошер е най добре да си купиш по няколко броя от основните модели, ДБ, Рутов и Фараров, за да знаеш другата година от кои да продължиш да купуваш. Колкото повече слушаш акъла на другите, толкова повече потъваш в блатото на невежеството.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    https://www.google.bg/maps/@42.62990.../data=!3m1!1e3

    Добър район, колко добър? Имало рапица, па се роили- бля, бля.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •