Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 36 от общо 36
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Д.ХРИСТОВ Виж публикацията
    ...Какво ви е мнението за пластмасови основи???...
    Медът е природен продукт.Като такъв и досегът с него трябва да е с продукти, ако не природни то поне доказано не оставящи следи в него.Дори и теоретично погледнато.Добрата пчеларска практика изисква ползване на съдове от неръждаема стомана за хранителни цели.И съдове от стъкло.Въпрос на хигиена.
    Относно пластмасите се знае че дори и тези за хранителни цели оставят следи в продукта.Дори бутилираната вода се оказа вредна за здравето на поколения.Та в тая връзка " Покрито мляко котката не го лочи." и мястото на пластмасовите основи.
    Ако сега попиташ и дали при лечение може да ползваш "кумафос", направо ти отговарям.Помисли си сериозно дали да ставаш пчелар.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #32
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Чета и разпитвам за мнения. Не съм ок с пластмасите и не смятам да ги използвам по никакъв повод защото наличието или отсъствието на бисфенол А е най-малкия проблем на тия боклуци...... Наясно съм с неръждавейката и от инфото прочетено до сега съм се убедил, че няма по-добър материал за съхранение на меда докато стигне в тенекиите или бурканите. А за органофосфорните съединения съм още по наясно имайки предвид професията ми..... И мисля да заложа на мравчената и оксалова киселина като органични и неспособни да се натеупват в меда и по питите...... Така де.... Просто питам и събирам мнения.... Може да ви се струват някои въпроси безмислени, ама нячинаещите в определена материя накой път питат и тъпотии, но и това им помага за изграждане на цялостнат картинка

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    26.01.2018
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Здравей, аз също съм начинаещ с 2 години практика..та какво мога да те посъветвам аз с малкото си опит...
    Аз стартирах с 2 броя ДБ 12 рамкови (такива имаше и такива взех) с нормални семейства готови за работа. Купуването и местенето стана когато цъфна джанката или да кажем средата на март.
    Ако купуваш от познат който не би те измамил ОК. Ако купуваш от непознат задължително с твой наставник пчелар, да направи преглед поне отогре отгоре, количество пчели, количество пило горе долу.
    Та системата...чети кой какво споделя за различните системи, има много изписано във форума, като четеш известно време из темите ще ти стане ясно кои са хората които могат да бъдат послушани за дадено нещо и ще си направиш сметката какво ти трябва на теб. Помислено в бъдеще ако имаш 30 ДБ да ги отвориш, да прегледаш, да направиш нещо по тях, отводки и други операции...отиде бая време и жила.
    Има много видеа в Ютуб, също полезни пак от хора които говорят смислени неща и са с доста опит в пчеларството.
    На мен лично много ми допада "Хибридния тип система" ( ЛР корпус за плодник и ДБ магазини), но с тези ДБ така съм се увъртял, че много трудно ще премина изцяло на тази система. Има пчелар в моя град който действа с тази система, все неможе да се засечем да ми каже нещо подробно как е в нашия район. Имам и приятел с Фарар...човека е много доволен, но той е на подвижно и там добивите скачат до небето. За стационар Фарар, може да споделя ако го навия да ми даде една отводка... :D
    Миналата година комшията ми подари неговите 2 кошера ЛР, работили изцяло на корпуси...ей много тежи това нещо...та аз си викам: Е сега вече ставате хибридни :D и ти да видиш, както съм в града, на слънчогледа въпреки че ги оставих на 2 корпуса взех 3 магазина мед, а ДБ по 2 магазина. Уау.

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Здравейте отново, доста четох и продължавам. Докарах си следната идея до главата. Взел съм 10 военни сандъка(чакам още бройки за магазините) , които ще напълня с ЛР рамки, а не ДБ.(демек ХИБРИД) Цялата система ще е 2 сандъка за корпуси и 1 сандък одрязан на две(по 17 см с ДБ рамки) за магазините. Първоначално ще е 1 корпус, ханеманова и 1или2 магазина , ако видя зор покрай Гергьовден(или й идва малък на майката) ще бутам и втори корпус. Капаците и дъната си ги правя аз, като основния материал идва с преправяне от сандъците + някоклко останали палети от пелетите за отопление...... Общо взето направи си сам, но при цена на кошер от 2 корпуса и 2 магазина плюс капака и дъното (с чекмедже за прашец) от 40 лева и факта, че ръцете ми не са в г**а защо да не се възползвам от наличния евтин материал за да тръгна от нулата и да се науча апък после ще я мисля с други кошери не от сандъци(и съответно стандарт 10ки).. Верно не са стандарт, но пък по-нататък след преправяне може да се ползват като нуклеуси за помощни семейства, отводки и пр.

    На кратко това е......

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Христов ползвай рутови корпуси за плодник и даданови магазини. Това е хибрид. Освен тях пробвай и няколко фарара.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Именно това смятам, просто ще скъся сандъка до ЛР корпус, защото сега е тъкмо за ДБ. А за фарара.... точно него чета в момента.И гледам че много хора залагат основно на корпусни системи. Вероятно ДБ наистина си тежи с тези големи рамки.

    Хвърлям се в малко по-дълбоката вода, но аз лично така се уча по-качествено..... Когато ми е по-трудно.А накрая на годината ще си вадя изводите....
    Този пост е редактиран от Д.ХРИСТОВ; 31.01.2020 в 06:38.

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •