Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 36
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево

    Начинаещ в Бургаски регион

    Здравейте,
    Благодаря за приема ,като абсолютен новак разчитам на помощта ви и се надявам някой ден да си говорим като колеги
    Преди броени дни буквално се запалих по пчеларството и като новак си нямам въобще на идея с какво се захващам.Започнах да чета "алманаха" на Радоев ,да гледам клипове и филмчета относно живота на работничките , майките и търтейте и особеностите във семейството.Идеята ми е да си "заредя" мозъка с базисните знания (тоест до март месец да си пръсна задника от четене ) ,с които да започна тази пролет с едно семейство и евентуално дай Боже да ми се случват нещата да сложа още .Имам познат ,който ще ми покаже началните стъки март месец когато започне да отваря кошерите ,но ми се иска да събера повече мнения ,на базата на които да започна ,защото ми е ясно ,че точни закономерности няма когато се отнася до живи организми.
    Имам няколко въпроса към вас:
    1.С какъв тип система ще ме посъветвате да започна, за да вляза в нещата и да добия основна представа за отглеждането на семейството.(Бургаски регион ,село Банево,на 300-350 метра има езеро)
    2.кога най-рано мога да търся семейство което да вкарам в кошера(видях в друга тема как да се транспортира и прмести в кошера,затова няма да ви занимавам поне с това ,наясно съм и до някъде с факта че питите ще ги вкарам готови с основи ,за да улесня пчелите с градежа на килийки )
    3.Правилно ли е да намажа краката на кошера с нафта или машинно масло против мравки и други ненужни съквартиранти на пчелите ?
    4.Трябва ли първоначално третиране на кошера или около него за паразити.
    Сигурно ще изкочат още въпроси ,но за момента това ми е най-важно за да започна да изучавам по конкретно системата ,която ще избера въз основа на вашите съвети и да започна да си изграждам план за действие , а по нататък дай Боже и занаят

    Благодаря ви за отделеното време
    Този пост е редактиран от Д.ХРИСТОВ; 08.12.2019 в 12:04.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Д.ХРИСТОВ Виж публикацията
    Здравейте,
    Благодаря за приема ,като абсолютен новак разчитам на помощта ви и се надявам някой ден да си говорим като колеги
    Преди броени дни буквално се запалих по пчеларството и като новак си нямам въобще на идея с какво се захващам.Започнах да чета "алманаха" на Радоев ,да гледам клипове и филмчета относно живота на работничките , майките и търтейте и особеностите във семейството.Идеята ми е да си "заредя" мозъка с базисните знания (тоест до март месец да си пръсна задника от четене ) ,с които да започна тази пролет с едно семейство и евентуално дай Боже да ми се случват нещата да сложа още .Имам познат ,който ще ми покаже началните стъки март месец когато започне да отваря кошерите ,но ми се иска да събера повече мнения ,на базата на които да започна ,защото ми е ясно ,че точни закономерности няма когато се отнася до живи организми.
    Имам няколко въпроса към вас:
    1.С какъв тип система ще ме посъветвате да започна, за да вляза в нещата и да добия основна представа за отглеждането на семейството.(Бургаски регион ,село Банево връх Острицата ,на 300-350 метра има езеро)
    2.кога най-рано мога да търся семейство което да вкарам в кошера(видях в друга тема как да се транспортира и прмести в кошера,затова няма да ви занимавам поне с това ,наясно съм и до някъде с факта че питите ще ги вкарам готови с основи ,за да улесня пчелите с градежа на килийки )
    3.Правилно ли е да намажа краката на кошера с нафта или машинно масло против мравки и други ненужни съквартиранти на пчелите ?
    4.Трябва ли първоначално третиране на кошера или около него за паразити.
    Сигурно ще изкочат още въпроси ,но за момента това ми е най-важно за да започна да изучавам по конкретно системата ,която ще избера въз основа на вашите съвети и да започна да си изграждам план за действие , а по нататък дай Боже и занаят

    Благодаря ви за отделеното време
    Здравей и добре дошъл при нас.
    Добре си се ориентирал с четенето и другите неща. Значи да кажа аз какво мисля. Вземаш си някакъв кошер, за предпочитане да е нов, но като няма и стар върши работа. Първо го изтъргваш от всичко което има по него. Обгаряш го отвътре, а отвън ако има боя също можеш да я премахнеш с обгаряне или някакъв препарат, но ако е здрава, само пребоядисваш. Това за кошера. Ако има и рамки към него се обгарят и те и след това им се поставят основи.
    Пчелите колкото по - рано ги вземеш, толкова по - добре, но предимно се вземат март, април. Използвай и познатия когато ги вземаш за да не те метнат нещо.
    Краката не е чак толкова от значение дали са мазани с масло или не. Мравките през една тревичка облегната на кошера ще минат и пак ще са в кошера. Избираш си хубаво място, поставяш кошера там и след това вземаш пчелите. Може с някакво преносно сандъче, а може и направо с кошера който имаш. Като ги поставите в каквото е там, хубаво ги затворете, защото имат навика да излизат навън в колата при шофьора и тогава става интересно. В случая е най добре да се използва стар чаршаф с който да се обгърне кошера и да се завърже старателно. След като го докарате до постоянното му място го оставяте около час да се успокоят и след това им се отваря прелката, макар че може и веднага, но внимателно. Ако има хора наоколо е за предпочитане да се изчака. След два три дни може вече и да се прегледа кошера за да се види как е минало пренасянето. Най - вече дали майката е там и дали снася. Оттук нататък започваш да прилагаш наученото от четенето през зимните месеци. И една препоръка. Първо питаш и след това "ровиш" в кошера, че тук има един Маринов, който първо го прави дар перан и тогава пита. Ами, успех приятелю. Ние сме тук.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз първо бих проверил за алергии към пчелната отрова.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Благодарско за насоките

    Не съм алергичен , доста са ме жилили ,но реакция няма освен допустимо нормалната ( фармацевт съм и съм запознат с усложненията от действието на пчелната отрова)

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Д.ХРИСТОВ Виж публикацията
    Благодарско за насоките )
    Към казаното от колегите, само да допълня, ако имаш възможност по добре да стартираш с повече от 1 поне 2 или3бр кошера. По добре да са еднакви, системата ти си я избери, ако ще си на ниво 5-10 кошера не е от голямо значение,за по екзотичните ррябва повече четене, не че принципите не са сходни. Мможе да посетиш местното дружество или такова което ти е удобно да посещаваш. За преместването, то и сега става, но е препоръчително пролетта, началото на март е добре, аз съм местил на чалото на февруари, но трябва да се подберат дните. Ползвай познатия ти пчелар поне за 4те главни прегледа през годината, дано си случил с него. И да знаеш, теоретичния план е важен, но обикновено пропада с отварянето на капакаУспех.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    ....Ползвай познатия ти пчелар поне за 4те главни прегледа през годината, дано си случил с него. И да знаеш, теоретичния план е важен, но обикновено пропада с отварянето на капакаУспех.
    Като ви чете човек ще излезе, че само инженери от Наса могат да станат пчелари.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Като ви чете човек ще излезе, че само инженери от Наса могат да станат пчелари.
    Предложи твоите услуги в района ти е, или НАСА ти е под нивото
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Предложи твоите услуги в района ти е, или НАСА ти е под нивото
    Каква Наса ми е под нивото, къде те отвя вятъра. Всеки може да стане пчелар, като гледам какви хора има тук и най-вече у фейсу.

  9. #9
    Здравей, аз съм от Бургас ако мога да бъда полезен с нещо
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    07.12.2019
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Банево
    Ами предполагам, че ще мога да започна поне с два.Мисля да са ДБ отначало с 1 корпус (втория ще го държа настрана с още поне 4 5 заредени пити) според семейството което ми дадат, ако майката е пушка и напълни единия корпус, слагам другия и ще ги въртя нагоре надолу докато не ги напълни всичките пити...... Идеята ми е първо максимално да подсиля семействата, апък после ще се мисли по нататък....

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •