Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 82
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Radi91 Виж публикацията
    Обърках предния пост, исках да отговоря на един пост, но нещо не стана. Благодаря на всички с позитивни и насърчителни мнения и съвети! Относно дали съм писател - не съм, но явно някои хора се смятат за такива. Георги, във втория пост го посочих като пример, тъй като ми посочиха цени от около 4 лв. за килограм, аз дадох примери, не съм казал, че съм тръгнал да правя собствен бранд. Идеята беше друга, както и да е. Само да спомена, че покойният ми дядо цял живот гледаше пчели и произвежда ше мед само и единствено за семейството си и за удоволствието от това, не е спечелил една стотинка от него, а напротив - раздава ше на приятели и познати. Три години след неговата смърт още имаме мед, произведен от него. Така че съм далеч от мисълта, че ще купя 100 кошера и ще забогатея след година-две. Ако беше така сигурно всички тук щяхте да сте милионери след години опит и производство.
    1.Алергичен ли си.
    2.Ако произведеш мед имаш ли пласмент на дребно тоест досег с хора които ти имат доверие.
    3.Първа година около 10 семеиства и около 5 хил.лв.
    4.Паша доста важно добив в района дядо ти по колко мед е вадил за сезон от колко семейства.
    5. Приходи 1 г. Около 200 кг.мед х 8 лв.= 1600 лв. ама една част от тях заделяш за зимата и пролетта.
    И т.н.

  2. #32
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Radi91 Виж публикацията
    Така че съм далеч от мисълта, че ще купя 100 кошера и ще забогатея след година-две. Ако беше така сигурно всички тук щяхте да сте милионери след години опит и производство.
    Е, те това искахме да подчертаем всичките. Спечелиха само програмаджиите. Другите....съмнявам се.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз го направих безразсъдно от нулева позиция. На 24.04.2016 си купих от познат 20 силни отводки на 7-8 рамки. Като ходих да си взема отводките, за пръв път през живота си погледнах в отворен кошер. Почти сам прехвърлих отводките в моите сандъци и си ги пренесох вечерта на 100 км до мястото за пчелин. Освен едно було назаем, нямах друга екипировка. Тогава ме нажилиха, подух се яко и разбрах, че съм донякъде алергичен. За една година от 20 направих 80 семейства, доста четене на книги падна. Според мен имах късмета на новобранеца - изобилна паша през сезона. В момента съм на 130 кошера, от които лично отглеждам 50 /повече не мога/, другите съм ги поверил на помощник, който е на заплата. Въпреки, че си продавам меда на 8 лв буркана, съм на загуба, без да смятам непрекъснатите инвестиции в инвентар и машини, само от труда. Труда си го смятам 100 лв на ден без осигуровките /а би трябвало да го смятам на 140/ и сметката не излиза. Ако нямах дългосрочен замисъл, отдавна да съм намалил бройките до максимум 20, колкото за хоби.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Да не забравяме и за мерките за безопасност-тест за алергия и твърд алкохол на пчелина..

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Да не забравяме и за мерките за безопасност-тест за алергия и твърд алкохол на пчелина..
    Подкрепям с две ръце туй последното. Даже и да няма пчели наблизо, винаги е хубаво да ни се намира. В краен случай ледено студена бира ако е жега

  6. #36
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Подкрепям с две ръце туй последното. Даже и да няма пчели наблизо, винаги е хубаво да ни се намира. В краен случай ледено студена бира ако е жега
    Въртите, сучите и накрая пак я завъртате към ЕдЕне и пиЕне. Абе само за г.за си мислите. Пуста мотика 15№.

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    08.04.2012
    Мнения
    70
    Пчеларски район
    Елхово
    Тъй де - върти се, суче се и само л.йна се ядат. От видими специалисти.
    Те ти го милия АГРО, със загуби при 8 лв...
    Кат се сетя, откоги зафана проектите, май е претопил 5-600000 гроша суха пара?
    Ама, чия?

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...сутринта да окосиш тревата в пчелина докато е по - рано. Да си набележиш кои кошери искат да се погледне в тях. Чакаш слънцето да напече къде 10.00 и леко облечен, нежно започваш да ги отваряш. Всичко по кошерите да е така опростено, че с махане на капака и си вътре. Работиш бавно и ти е кеф на душата, птичките пеят, пчелите жужат, някаква мастия джавка в съседния двор срещу петела, че скача кокошките ненаситно, а аромата на цветя, билки и овощия се носи навсякъде. Душичката ти замира вдигайки поредната рамка и на нея виждаш майката. Питите с венци ухаещ пресен мед, натежали от пило и перга. Каква картина само? Друго си е да седнеш на някой пластмасов стол, я на слънце, я на сянка, прегледал вече необходимите кошери и в лек унес слушаш дружното бръмчене на пчелите, премятащи се по прелките, бързайки за сладкия нектар от напиращата паша. Каква картина, която и най - добрия художник не би нарисувал...
    Към Radi91
    Това е изпитвал дядо ти, когато е отглеждал пчели! И точно това няма да изпитваш ти ако се захванеш с промишлено пчеларство!
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    05.11.2019
    Мнения
    8
    Благодаря отново на всички с предложенията и мненията! Смятам, че добих обща представа, но не съм и очаквал друго, все пак живеем в България. Може би на този етап ще ми е трудно да започвам каквото и да било, тъй като смятам, че отговорността за каквото и да е животно/животни е голяма и трябва да се започва подобно начинание само ако си сигурен, че можеш да се грижиш за тях. Питането ми беше чисто информативно, тъй като от доста време си го мисля. Все пак ще разчитам за опитен пчелар, който ми дал първоначални насоки и знания, ще по прочета някоя друга книжка. Активният сезон на работата ми съвпада с този за грижите за пчелите - от ранна пролет до късна есен пътувам из цяла България /археолог съм/. Когато натрупам достатъчно знания бих опитал с няколко кошера, а в дългосрочен план - каквото времето покаже. Поздрави и благодаря на всички, които писаха, не очаквах, че ще има подобен отзвук тази тема. Явно всички тук сте отзивчиви, затова запаред ако реша да предприема нещо ще чета подробно темите тук и ще питам, ако изникне някакъв проблем. Поздрави и лека вечер, а теста за алкохол съм го минал отдавна, предвид родния ми край и професията ми . Наздраве!

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Radi91 Виж публикацията
    .... Активният сезон на работата ми съвпада с този за грижите за пчелите - от ранна пролет до късна есен пътувам из цяла България /археолог съм/. Когато натрупам достатъчно знания бих опитал с няколко кошера, а в дългосрочен план - каквото времето покаже....
    Като ходиш да копаш насам-натам, слагай по едно капанче за рояци.
    По-бързо ще натрупаш знания.

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •