Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 19 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 187
  1. #141
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    На мен не ми трябва роботизация. Аз съм си намерил кой да ми ги преглежда.


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	75356949_2771689972882600_8467498938545471488_n[1].jpg
Прегледи:      79
Размер:	65.6 KB
ID:	10243

  2. #142
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Аааааа кравите не ми ги фалете и с роботи и без това животни има 4 стомаха с вместимост 120л., след 2г.ражда след 3 телене влиза в силата си.Виж пчелата друга работа малко яде много работи и се споминава скоропрестижно не можеш я затвориш в кошара а и като стадото стане голямо не робот а инверт му потрябва.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    На мен не ми трябва роботизация. Аз съм си намерил кой да ми ги преглежда.


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	75356949_2771689972882600_8467498938545471488_n[1].jpg
Прегледи:      79
Размер:	65.6 KB
ID:	10243
    Много цигуляво на топло без Слънце е раснало туй създание от ребро Адамово

  4. #144
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Проявете малко въображение, де. Не отказвам и акъл. Засега проекта е нещо като интелигентна ханеманова решетка, бъкана с датчици и везна под кошера. Везните вече работят, на никого не пречат и събират данни втора година, засега по радиоканал. Другото още го мисля, за догодина може би ще има прототип. Хубавото на решетката е, че винаги може да се поставя върху семейството, независимо от ротации, магазини и прочее. Техническото решение е по-лесната част. Обработката на събраните данни, съпоставянето им със записките на пчеларя и установяването на зависимостите е по-сложно и трудоемко. Написването на добър софтуер накрая е висш пилотаж и не е в моята компетенция изобщо, та ще си търся помощ.
    Цялата тази работа, както казах в няколко поста на дядо Боян/ТСЦ-то/ е, че няма как да се извърши само от човек който разбира от електроника, човек който разбира само от механика, от човек който да разбира само от компютри, човек който разбира само от пчели. На всеки ще му липсва другия. Това може да се направи от човек който разбира и от всички тези, че и повече. Ако се съберат и четеримата или пет, шест, то едва ли ще стигнат до някакъв положителен резултат. Ще задам само един насочващ въпрос. Как пчеларя диагностицира всичко в кошера?

  5. #145
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    На мен не ми трябва роботизация. Аз съм си намерил кой да ми ги преглежда.


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	75356949_2771689972882600_8467498938545471488_n[1].jpg
Прегледи:      79
Размер:	65.6 KB
ID:	10243
    Много стара бе....... , таз пушалка
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  6. #146
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Цялата тази работа, както казах в няколко поста на дядо Боян/ТСЦ-то/ е, че няма как да се извърши само от човек който разбира от електроника, човек който разбира само от механика, от човек който да разбира само от компютри, човек който разбира само от пчели. На всеки ще му липсва другия. Това може да се направи от човек който разбира и от всички тези, че и повече. Ако се съберат и четеримата или пет, шест, то едва ли ще стигнат до някакъв положителен резултат. Ще задам само един насочващ въпрос. Как пчеларя диагностицира всичко в кошера?
    Засега диагностицира всичко, отваряйки кошера. Много труд за едната информация, а пък без нея не може. Е този труд, ако може да се спести на 90%, ще е постижение. Ясно е, че в близко бъдеще меда няма да го вадят роботи, както няма да слагат и питките, да наливат сироп, да правят ротации, да сменят майки и т.н. Но ако има информация за текущото състояние и бърз поглед върху историята и събитията назад за всеки кошер, ще е съвсем различно. Аз бих искал не да ходя да си проверявам кошерите, а те да ме викат да ги погледна, когато е необходимо.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #147
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Засега диагностицира всичко, отваряйки кошера. Много труд за едната информация, а пък без нея не може. Е този труд, ако може да се спести на 90%, ще е постижение. Ясно е, че в близко бъдеще меда няма да го вадят роботи, както няма да слагат и питките, да наливат сироп, да правят ротации, да сменят майки и т.н. Но ако има информация за текущото състояние и бърз поглед върху историята и събитията назад за всеки кошер, ще е съвсем различно. Аз бих искал не да ходя да си проверявам кошерите, а те да ме викат да ги погледна, когато е необходимо.
    Какво прави пчеларя преди да започне каквото и да било отваряйки кошера? Тази информация как ще му се набави? Отчасти някоя ще му се докара до вкъщи на компа, но тя е маловажна. /например температура/, но други къде по важни неща няма да ги получава. Ей това искам да кажа, че това обезсмисля всякакви там датчици за температура, влажност, тежест на кошера. Тези неща са пределно ясни на всеки пчелар който в даден момент е зазимил кошерите си, а и дори да не ги е зазимил той, то пчелите ще са го наравили и без него.
    Искаш кошерите да те викат? Да. Ще те викат тези които нямат нужда и то час по час, а тези които имат нужда - не. Всичко това ти го казвам от позицията на що годе разбиращ живота на пчелите пчелар, а и от другата страна също, защото не съм съвсем бос и в това което искаш да приложиш в кошерите си.

  8. #148
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Какво прави пчеларя преди да започне каквото и да било отваряйки кошера?
    Аз си чета записките в тефтера за този кошер.
    Тази информация как ще му се набави?
    Програмата ще го помни много по-подробно от тефтера, напоследък обмислям да снимам отварянето на всеки кошер с акцент върху важното и да съхранявам файла до следващото отваряне. Пробвах един-два пъти - върши работа, камерата запомня много повече от човека и не забравя. Помни дори неща, които съм пропуснал да забележа при прегледа, но по-късно оказали се важни признаци. Достатъчно ще е да стои закрепена на челото и да следи погледа.
    Отчасти някоя ще му се докара до вкъщи на компа, но тя е маловажна. /например температура/, но други къде по важни неща няма да ги получава.
    Смятам, че има как. Въпрос на достатъчно събрани и правилно интерпретирани данни. Събитията в кошера със сигурност имат измерими параметри, само дето не знаем кои са те и в каква зависимост са едни от други. Когато това знание бъде налице един бъдещ ден, базирано на прецизни анализи на събраните данни, тогава ще бъде приложимо. Не казвам, че ще е лесно постижимо, но ще се обогатява с времето.
    Ей това искам да кажа, че това обезсмисля всякакви там датчици за температура, влажност, тежест на кошера. Тези неща са пределно ясни на всеки пчелар който в даден момент е зазимил кошерите си, а и дори да не ги е зазимил той, то пчелите ще са го наравили и без него.
    Искаш кошерите да те викат? Да. Ще те викат тези които нямат нужда и то час по час, а тези които имат нужда - не.
    Смисъла е да го правят точно имащите нужда, иначе е безсмислено. Дали ще се получи е загадка, но все някой някъде ще успее да го постигне.
    Всичко това ти го казвам от позицията на що годе разбиращ живота на пчелите пчелар, а и от другата страна също, защото не съм съвсем бос и в това което искаш да приложиш в кошерите си.
    Още съм новобранец в пчеларството, но събирам опит. Не е нужно човек да знае всичко, по-важно е да успява да открива правилните хора с нужните умения, които да свършат необходимото.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #149
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Още съм новобранец ............ по-важно е да успява да открива правилните хора с нужните умения, които да свършат необходимото.
    Изглежда имаш някакви проблясъци, сигурно си прочел поста ми по нагоре. И да знаеш откриеш ли правилните хора, на изпроводяк ще ти дадат и някой буркан мед да опиташ.

  10. #150
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Още съм новобранец в пчеларството, но събирам опит. Не е нужно човек да знае всичко, по-важно е да успява да открива правилните хора с нужните умения, които да свършат необходимото.
    Аз, ако исках да съм ги наблъскал с всичко това. Но ти имаш мерак 'що сега си открил пчелите и ти е интересно. Ще потичаш, потичаш и в един момент ще ти дойде на ума, че най - лесния начин е сутринта да окосиш тревата в пчелина докато е по - рано. Да си набележиш кои кошери искат да се погледне в тях. Чакаш слънцето да напече къде 10.00 и леко облечен, нежно започваш да ги отваряш. Всичко по кошерите да е така опростено, че с махане на капака и си вътре. Работиш бавно и ти е кеф на душата, птичките пеят, пчелите жужат, някаква мастия джавка в съседния двор срещу петела, че скача кокошките ненаситно, а аромата на цветя, билки и овощия се носи навсякъде. Душичката ти замира вдигайки поредната рамка и на нея виждаш майката. Питите с венци ухаещ пресен мед, натежали от пило и перга. Каква картина само? Би ли я видял седнал и най удобния президенски стол пред 2-3, 5-6 монитора, вперил поглед в тях и чудещ се какво става в тия кошери, които предполагам са на майната си? Друго си е да седнеш на някой пластмасов стол, я на слънце, я на сянка, прегледал вече необходимите кошери и в лек унес слушаш дружното бръмчене на пчелите, премятащи се по прелките, бързайки за сладкия нектар от напиращата паша. Каква картина, която и най - добрия художник не би нарисувал, а ти, забил си се в някой бункер ти изтичат очите от приглушената светлина, все едно си в катакомба.....и така нататък, и така нататък.

 

 
Страница 15 от 19 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •