Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 19 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 187
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Лично аз и сега мога да хвърля един боб, и веднага да разбера колко от моите семейства ще се роят, колкото ще се споминат и т.н. Ама понеже искам да помогна на Агро моля: https://beehivemonitoring.com/en/ И да допълня, че системи разработени за мониторинг има не една и две.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #72
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Еее,Румба,говориш за преохлаждане,демек за посредствени -до слаби семейства.А и 200 кошера на куп...освен,ако не са на подвижно в някое море от рапица..Освен това,200 кошера си искат ежедневно присъствие иии...компромиси...колкото повече кошери-толкова повече компромиси..Технологията може да помогне да се разберат някои моменти в кошера и да се избистри технология на работа,ноо,според мен,само до там.
    Чисто хипотетично го дадох. Аз дори нямам магазини. Всъщност имам един. Хвърлям го в боя, когато вече.... "... и рака е медуза".
    Когато 200 са на три места по ..., кантарите са още по-полезни. Съгласен съм. Повече кошери, повече компромиси. Към днешна дата, това което се използва, се поставя на контролни кошери, което по същество дава компромисна информация. И пак, ако не разбираш пчелите, гледаш едни цифри и толкова. А и честно казано, предпочитам удоволствието без посредник(монитор примерно).

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    А си представям как вечер, като се прибера и погледна данните от пчелина, ще знам как е пашата, колко са ми силни семействата, кои са осиротели по някаква причина, кои си сменят майката, кои са в роево и на какъв етап са и разни други екстри от този род. Въпрос на софтуер,
    Вечер,като се прибереш..от къде?От пчелина(ите) или от другаде?.....

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това ми е интересно как ще го откриваш и след колко време? Мисля, че знам отговора, но пък чакам, че ще задам друг въпрос.
    Аз отговора не го знам. Каква корелация между действителното положение в кошера и записаните данни ще установи статистическия анализ, аз няма как да знам предварително. Моята стратегия ще е - огромно количество данни от много кошери, вързани хронологично с фактите, установени при преглед, настъпилите събития в кошера и условията в околната среда. Зависимостите ще се установят при анализа, за което ще се обърна към професионалист математик. Всичко това ще изисква години време, вложени пари за оборудване и подробни записки от пчеларската работа, която така или иначе трябва да се върши. Е, воденето на старателни и подробни записки за всеки кошер ще е пипкава работа, но аз обичам да се занимавам с изследователска работа така, както някои обичат да ходят по кръчми или да тичат подир фусти /все харчене на пари за кеф/. За целта ще трябва да премина на подвижно пчеларство - така ще избегна влиянието на конкретно място с неговите специфични условия. А и още не съм се пенсионирал.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #75
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    ...ако е било възможно все някой университет, институт или някаква подобна организация е щял да се опита ... времето което би могъл да спести за в бъдеще, ще трябва да го отдаде предварително...
    Със сигурност са опитвали, направеното е много, но новите компютри и поевтиняването на електрониката и комуникациите дават нови възможности. Със сигурност много хора работят върху това едновременно и в момента. А труд ще спестят само потребителите на резултата /ако има полезен такъв/, разработчиците на проекта ще вложат много повече труд от нормалното отглеждане на пчели.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз отговора не го знам. Каква корелация между действителното положение в кошера и записаните данни ще установи статистическия анализ, аз няма как да знам предварително. Моята стратегия ще е - огромно количество данни от много кошери, вързани хронологично с фактите, установени при преглед, настъпилите събития в кошера и условията в околната среда. Зависимостите ще се установят при анализа, за което ще се обърна към професионалист математик. Всичко това ще изисква години време, вложени пари за оборудване и подробни записки от пчеларската работа, която така или иначе трябва да се върши. Е, воденето на старателни и подробни записки за всеки кошер ще е пипкава работа, но аз обичам да се занимавам с изследователска работа така, както някои обичат да ходят по кръчми или да тичат подир фусти /все харчене на пари за кеф/. За целта ще трябва да премина на подвижно пчеларство - така ще избегна влиянието на конкретно място с неговите специфични условия. А и още не съм се пенсионирал.
    Да взема пак да питам. Как ще се установи, повищаването на килограмите от какво естество са - приток на нектар или растеж на пилото? Зараждащото се някакво заболяване? Заболяването да е примерно гнилец, който още като отвориш кошера и има специфична миризма. Как ще я усетиш на компа? Горе питах и за липсата на майка? Кога ще се разбира, че новата майка е пронесла и няма да се налага повторно залагане на маточници, ако е примерно такъв начина на производство? И още много други, които без пряк визуален контакт не би могло да се констатира какво им е дереджето/състоянието. Всичко това може да се получи, но в един или няколко кошера с цел някакви проучвания, като цялото внимание е насочено най - вече върху уредите, а не върху производството на мед, прашец, клей и количествата им. Ако това ще е за целия пчелин който да е над 30-50 кошера, да не говорим за 200, 2000 ...., си е чиста проба загуба на средства, материали, време и в крайна сметка почти нулев резултат. Пчелите са тези които най - трудно ще навлезат технологиите за цялостното им отглеждане. Около кошера труда да се подложи на такива съм съгласен, но вътре в него - НЕ.

  8. #78
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    .времето което би могъл да спести за в бъдеще, ще трябва да го отдаде предварително...
    ]
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    . А труд ще спестят само потребителите на резултата /ако има полезен такъв/, разработчиците на проекта ще вложат много повече труд от нормалното отглеждане на пчели.
    Това имах предвид, но не знаех че искаш да го правиш с цел да разработиш нещо което евентуално да продадеш, защото да спестиш лично врвме от кошерите като вкараш неколкократно повече, а бе схвана на къде бия
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  9. #79
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Дано не го приемете като спам, но се сетих за онзи виц за НАСА, която разработила химикалка за 30 милиона долара, с която американските астронавти можели да пишат в безтегловност в Космоса..........а съвеЦките космонавти пишели с молив.

  10. #80
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    104
    Привет и от мен, рових се из форума и се чудя при тези високи температури, дали няма да изконсумират меда в кошерите и да загинат от глад зимата, зазимих ги на 7-8 рамки с по 12-15 кг. мед, та се чудя дали сега докато е топло до средата на ноември да ги отварям и да им слагам по-една питка, или през февруари да дебна времето за слагане на питки, все пак ме е страх да не останат гладни.

 

 
Страница 8 от 19 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •