Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 19 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 187
  1. #151
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз, ако исках да съм ги наблъскал с всичко това. Но ти имаш мерак 'що сега си открил пчелите и ти е интересно. Ще потичаш, потичаш и в един момент ще ти дойде на ума, че най - лесния начин е сутринта да окосиш тревата в пчелина докато е по - рано. Да си набележиш кои кошери искат да се погледне в тях. Чакаш слънцето да напече къде 10.00 и леко облечен, нежно започваш да ги отваряш. Всичко по кошерите да е така опростено, че с махане на капака и си вътре. Работиш бавно и ти е кеф на душата, птичките пеят, пчелите жужат, някаква мастия джавка в съседния двор срещу петела, че скача кокошките ненаситно, а аромата на цветя, билки и овощия се носи навсякъде. Душичката ти замира вдигайки поредната рамка и на нея виждаш майката. Питите с венци ухаещ пресен мед, натежали от пило и перга. Каква картина само? Би ли я видял седнал и най удобния президенски стол пред 2-3, 5-6 монитора, вперил поглед в тях и чудещ се какво става в тия кошери, които предполагам са на майната си? Друго си е да седнеш на някой пластмасов стол, я на слънце, я на сянка, прегледал вече необходимите кошери и в лек унес слушаш дружното бръмчене на пчелите, премятащи се по прелките, бързайки за сладкия нектар от напиращата паша. Каква картина, която и най - добрия художник не би нарисувал, а ти, забил си се в някой бункер ти изтичат очите от приглушената светлина, все едно си в катакомба.....и така нататък, и така нататък.
    Двамата говорите за различни видове пчеларстване просто, и затова не се разбирате.

  2. #152
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Двамата говорите за различни видове пчеларстване просто, и затова не се разбирате.
    Ааааа, разбираме се ние. Както казах и на дядо Боян, те разбират само от едното, а аз и от двете. Не отричам, че не може да се постигне - до някъде. Но му подсказвам, че е по - добре да си гледа пчеличките и кефа, не че мазохизма/като работа/ не е кеф за някои. Така като го гледам, виждам себе си, но аз съм започнал по - отрано с пчелите. Иначе в къщи имам какви ли не "произведения на изкуството", сътворени през "свободното" ми време. Купчини завършени и напоследък незавършени техники и приспособления, които вече ми пречат да се движа свободно. Абе луд умора няма. Кошери с такива "облекчаващи" труда механизми няма да има, колкото и да им се иска на някои. Точно защото разбирам и от двете неща го отхвърлям едното. Няма смисъл. Матеев е цар пък на това, и ако провериш кошерите му, едва ли има такива оборудвани пчелини. Само тук там по нещо за да си чеше крастата. А, сетих се - има едни устройства където е прикрепил към кошерите по за 1200 лева надник на месец и му трошат автопарка чат - пат. Ама те са версия по - нисък клас.

  3. #153
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз, ако исках да съм ги наблъскал с всичко това. Но ти имаш мерак 'що сега си открил пчелите и ти е интересно. Ще потичаш, потичаш и в един момент ще ти дойде на ума, че най - лесния начин е сутринта да окосиш тревата в пчелина докато е по - рано. Да си набележиш кои кошери искат да се погледне в тях. Чакаш слънцето да напече къде 10.00 и леко облечен, нежно започваш да ги отваряш. Всичко по кошерите да е така опростено, че с махане на капака и си вътре. Работиш бавно и ти е кеф на душата, птичките пеят, пчелите жужат, някаква мастия джавка в съседния двор срещу петела, че скача кокошките ненаситно, а аромата на цветя, билки и овощия се носи навсякъде. Душичката ти замира вдигайки поредната рамка и на нея виждаш майката. Питите с венци ухаещ пресен мед, натежали от пило и перга. Каква картина само? Би ли я видял седнал и най удобния президенски стол пред 2-3, 5-6 монитора, вперил поглед в тях и чудещ се какво става в тия кошери, които предполагам са на майната си? Друго си е да седнеш на някой пластмасов стол, я на слънце, я на сянка, прегледал вече необходимите кошери и в лек унес слушаш дружното бръмчене на пчелите, премятащи се по прелките, бързайки за сладкия нектар от напиращата паша. Каква картина, която и най - добрия художник не би нарисувал, а ти, забил си се в някой бункер ти изтичат очите от приглушената светлина, все едно си в катакомба.....и така нататък, и така нататък.
    Е, това описаното си е кефа, но то не пречи на ума да се гъделичка със мисловни задачки, а на ръцете да сътворяват по нещо ново. На мен и двете ми доставят удоволствие. Кое докога, не се знае. Иначе точно по описания начин си почивам, но не ми е достатъчно, човърка ме отвътре.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #154
    Потребител
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    99
    В крайна сметка реших се да им сложа по-една питка на моите, всички летяха в сряда навън и носеха прашец, за нектар по-това време се съмнявам, но с питка отгоре вече съм по-спокоен, благодаря Ви за съветите, сега спокойно мога да си сипя виното и да си резна от суджука

  5. #155
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Много ми хареса връзката с кравефермата и пчелина.При автоматизацията ще приемем начина на работа в големите животновъдни обекти.Антибиотици, витамини и хормони в храната на всичко живо.Доказана ефективност на производството.Когато почнем да си наблюдаваме пчелите на екрана ще се наложи и при лечението на заболявания,(Нали автоматизацията не е ваксинация срещу всичко?) да я караме като при свинската чума в свине-комплексите. Как ще изглежда борбата с акара? Срещу него лекарство няма.Същото като със свинската чума.Значи и решението е същото.Унищожаваме популацията на пчелите отглеждани и диви.По "деминимис" плащат на всички за унищожените кошери и пчели.След година внасяме породисти от примерно Австралия и започваме на чисто от паразити и болести.Защо за свинарите да може, а за пчеларите да не става?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #156
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    В крайна сметка реших се да им сложа по-една питка на моите, всички летяха в сряда навън и носеха прашец, за нектар по-това време се съмнявам, но с питка отгоре вече съм по-спокоен, благодаря Ви за съветите, сега спокойно мога да си сипя виното и да си резна от суджука
    Ми хитро,така ще ти хартише/остане/ мед за пролетта.

  7. #157
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Натам отиват нещата, но къде ще го поставим, че да не ни пречи като ровим, как ще караме кошера на поправка и как да го броим този магазин?

    Сегашният кошер (Дадан-Блат) е от 1830г. и почти не се е променил за близо 200 години. За сметка на това, компютъра се развива и променя "малко" по бързо!
    1. https://pcworld.bg/lifestyle/2012/11...8%D1%82%D0%B5/

    2. https://www.economy.bg/inovations/vi...pjutyr-v-sveta
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  8. #158
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    В крайна сметка реших се да им сложа по-една питка на моите, всички летяха в сряда навън и носеха прашец, за нектар по-това време се съмнявам, но с питка отгоре вече съм по-спокоен, благодаря Ви за съветите, сега спокойно мога да си сипя виното и да си резна от суджука
    Аз небих бил спокоен ,а суджука щеше да ми присяда щом се сетя за пчели...
    Топло,слънчево,прашец,а сега,с питките,осигурихме и постъпващ нектар......направо супер..
    Наздраве!
    п.п. За да остане достатъчно мед за пролетно развитие,питката трябва да се даде в студено време,демек ,да няма прашец и топло..

  9. #159
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Аз небих бил спокоен ,а суджука щеше да ми присяда щом се сетя за пчели...
    Топло,слънчево,прашец,а сега,с питките,осигурихме и постъпващ нектар......направо супер..
    Наздраве!
    И осите големи като стършели.

  10. #160
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    п.п. За да остане достатъчно мед за пролетно развитие,питката трябва да се даде в студено време,демек ,да няма прашец и топло..
    А без питка сега, как да се предотврати намалянето на запасите от мед?

 

 
Страница 16 от 19 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •