Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 19 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 187
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Има два варианта или няма къде да го сложи (има си достатъчно запас) който е малко вероятен или по скоро има проблем в самото семейство. Провери има ли майка ... Имах едно такова останало без майка и го бяха разграбили (останало е без майка поради моя грешка, като съм въртял магазините отдолу съм е натиснал) но аз обичам да се заигравам с обречени семейства. Отварям го като очаквам да е останало без пчели но гледам останали 4 рамки млади пухести пчели но без капка мед, придадох му майка сложих му 4 рамки мед, налях му два пъти инверт и му сложих една питка. Питката е дръпната половината за два дена а инверта сутрин го наливам вечер го няма
    Как мислиш,ще успеят ли да запечатат?

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Абе и аз това се чудя сега ли е времето за посхранване за запас.
    Ама знам ли то това днешното ни климат като климат ни пчели като пчели.

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Абе и аз това се чудя сега ли е времето за посхранване за запас.
    Ама знам ли то това днешното ни климат като климат ни пчели като пчели.
    Тази година както върви може да се внася още храна под формата на сироп. Пчелите носят все още прашец и няма проблем от износване. А това което няма да го запечатат ще се ползва още до края на декември, ако не и по - рано.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Абе и аз това се чудя сега ли е времето за посхранване за запас.
    Ама знам ли то това днешното ни климат като климат ни пчели като пчели.
    Зависи с какво подхранваш, ако само трябва да го преместят(мед или инверт), защо не, е виж ако е захарен сироп е друга работа, то времто позволява и прашец има, но са малко спорни качествата на късния прашец. А и неподходящо подхранване може да предизвика ненужно отглеждане на пило.
    Иначе при колегата dilian дори да няма майка семейството ако е имало на какво ще заложи маточноци и докато има шанс да излезе и да се оплоди майката, ще се пазят. За експеримента бих ги оставил, за сигурността бих ги обединил, ако не смятам, че може да имат проблем със здравния статус.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Зависи с какво подхранваш, ако само трябва да го преместят(мед или инверт), защо не, е виж ако е захарен сироп е друга работа, то времто позволява и прашец има, но са малко спорни качествата на късния прашец. А и неподходящо подхранване може да предизвика ненужно отглеждане на пило.
    Иначе при колегата dilian дори да няма майка семейството ако е имало на какво ще заложи маточноци и докато има шанс да излезе и да се оплоди майката, ще се пазят. За експеримента бих ги оставил, за сигурността бих ги обединил, ако не смятам, че може да имат проблем със здравния статус.
    Какво те притеснява късния прашец? Все прашец. А що се отнася до пилото, то може да се регулира от начина на подаване на сиропа или каквито и да са там добавки за подпомагане. Ако има майка и тя е била оплодена е могло да се разбере при проследяване на семейството. Все пак това ни е работата на пчелина - да следим за развитието на кошерите. Тя е започнала да снася и колкото и малко пило да е, е имало. При неоплождане този процес е по - бавен и дори майката няма и да започне да снася, чакайки да се случи чудо.

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Как мислиш,ще успеят ли да запечатат?
    Кое да запечатат инвертирания сироп ли. По скоро не, но ще го изконсумират заедно с останалата част от питката, в хубавото време до нова година и няма да пипнат меда който съм им дал от средата на януари ще им сложа питка. Но с такива семейства си струва да се заиграваш като гледаш как взимат храната, на такива и уиски да налееш до вечерта ще го вдигнат. А за семейството от темата както пише Ачката не взима ли храната го пиши бегало
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Благодара, колеги за мненията и преположенията за моя проблем.
    Това семейство мисля да го оставя и да видя дали ще се справи, изкара ли до другата година, започвам по от рано с храна и се надявам да го вдигна, но да видим.. Оставям го защото в момента просто няма какво друго да направя: нямам помощна майка, не съм сигурен на 100% дали е напълно здраво и обединение с друго семейство може да пренесе проблема в друг кошер, а и все пак е взело част от меда..

    Странното е че тази година явно направих някаква грешка, която не знам още каква е точно, но първо края на август загубих най-силното ми семейство. Извадих от него 3 магазина мед, имаше много пчели и в един момент виждам как го разграбват другите семейства. В кошера вече нямаше семейство. После в началото на септември друго семейство, по-слабо подобен проблем: има мед, пило, подхранвам с мед.. и при него беше липсваше семейството в кошера и се разграбва. Сега това третото семейство което слабо взима меда... Определено имам някаква грешка, но...
    Върти ми се предположение за акар, но не знам със сигурност. Не съм правил тест за акар, защото дъната ми не са мрежести и не знам как да ги направя (част от кешерите ми дори не са с подвижни дъна). Другата година ще направя 2 третирания с ОК към края на сезона едно август след като извадя последния мед и едно към края на октомври..

    Благодаря отнова на всички. Ако някой е имал подобен проблем и той е бил поради акар моля да сподели

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от dilian Виж публикацията
    подхранвам с мед.. и при него беше липсваше семейството в кошера и се разграбва.
    Тази година беше опасно дори със сироп да се подхранва, камо ли с мед. Аз съм от тези които мога да го правя по всяко време и видях трудности в дадени моменти, а с мед си е направо кражба. Вервай ми, кражба е. Този последния като гледам как вървят температурите си е тръгнал и той.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Зависи с какво подхранваш, ако само трябва да го преместят(мед или инверт), защо не, е виж ако е захарен сироп е друга работа, то времто позволява и прашец има, но са малко спорни качествата на късния прашец. А и неподходящо подхранване може да предизвика ненужно отглеждане на пило.
    Иначе при колегата dilian дори да няма майка семейството ако е имало на какво ще заложи маточноци и докато има шанс да излезе и да се оплоди майката, ще се пазят. За експеримента бих ги оставил, за сигурността бих ги обединил, ако не смятам, че може да имат проблем със здравния статус.
    Инвертираният сироп подобрява ли живота на пчелите?

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Тази година както върви може да се внася още храна под формата на сироп. Пчелите носят все още прашец и няма проблем от износване. А това което няма да го запечатат ще се ползва още до края на декември, ако не и по - рано.
    Трябва ли да съобразим освен с принос на прашец да има принос и на нектар както и наличие на пило.
    Има ли ограничение в силата на семействата и как трябва да го сложим като количество, концентрация и интервали м/у храненията.
    Не оспорвам, че може да се даде по това време захарен сироп ама силно консервативната ми личност е притеснена от гореизложените питанки.

 

 
Страница 2 от 19 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •