Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 19 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 187
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16

    Проблем с подхранване на кошер

    Здравейте колеги,

    Имам въпрос с подхранването на едно е семействата ми. Преди 2 седмици подхраних всички семейства с мед.
    Всички са взели меда и изключение на едно. Вече втора седмица стои и меда е взет на може би 50%, докато при другите всичко е прибрано. Семейството има прилично количество пчели в момента (може би 5-6 междурамия), има и запас от мед (около 3 пълни рамки ДБ).
    Не ми се струва нормално да не вземе меда за толкова време и мисля че има нещо което не е ок с това семейство.
    Моля колегите с повече опит да споделят тяхното мнение ?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от dilian Виж публикацията
    Здравейте колеги,

    Имам въпрос с подхранването на едно е семействата ми. Преди 2 седмици подхраних всички семейства с мед.
    Всички са взели меда и изключение на едно. Вече втора седмица стои и меда е взет на може би 50%, докато при другите всичко е прибрано. Семейството има прилично количество пчели в момента (може би 5-6 междурамия), има и запас от мед (около 3 пълни рамки ДБ).
    Не ми се струва нормално да не вземе меда за толкова време и мисля че има нещо което не е ок с това семейство.
    Моля колегите с повече опит да споделят тяхното мнение ?
    Какъв мед? Кристализирал, течен, разреден с вода. Да няма проблем с хранилката, нещо заклейване например.

  3. #3
    Има два варианта или няма къде да го сложи (има си достатъчно запас) който е малко вероятен или по скоро има проблем в самото семейство. Провери има ли майка ... Имах едно такова останало без майка и го бяха разграбили (останало е без майка поради моя грешка, като съм въртял магазините отдолу съм е натиснал) но аз обичам да се заигравам с обречени семейства. Отварям го като очаквам да е останало без пчели но гледам останали 4 рамки млади пухести пчели но без капка мед, придадох му майка сложих му 4 рамки мед, налях му два пъти инверт и му сложих една питка. Питката е дръпната половината за два дена а инверта сутрин го наливам вечер го няма
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от dilian Виж публикацията
    Здравейте колеги,

    Имам въпрос с подхранването на едно е семействата ми. Преди 2 седмици подхраних всички семейства с мед.
    Всички са взели меда и изключение на едно. Вече втора седмица стои и меда е взет на може би 50%, докато при другите всичко е прибрано. Семейството има прилично количество пчели в момента (може би 5-6 междурамия), има и запас от мед (около 3 пълни рамки ДБ).
    Не ми се струва нормално да не вземе меда за толкова време и мисля че има нещо което не е ок с това семейство.
    Моля колегите с повече опит да споделят тяхното мнение ?
    Няма майка.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Благодаря за мненията!
    Да, не проверих за маличие на майката в семейстовото..
    Ако нямаше майка не би ли трябвало да бъде нападан този кошер и да бъде разграбен от другите семейства ? (или това се случва на по-късен етап..)

    Меда с който подхраних е леко кристализирал, мек е и лесно го разчупвам с повдигача, но не е и течен.

    ПС: имах друго семейство което загубих по-причина неясна за мен. (средата на септември го стесних на 7 рамки, имаше пило и мед в него. Майката не съм я търсил, но по пилото съдя, че вероятно е имало). И това семейство миналата седмица забелязах, че не взима меда. Тази седмица забелязах че е силно нападнато и като го отворих нямаше изцяло семейство. Имаше останал мед, който се разграбваше от другите семейства, но самото семейство го нямаше). Не мога да разбера къде греша..

  6. #6
    За мен е грешка да се подхранва по това време от сезона с мед. Сега се дебнат като "кучета" и миризмата на мед само ги осверипява още повече, и обикновено някой по слабо семейство го отнася. Това е една от предпоставките за нападение. Ако си се съмнявал в запасите им по добре е било да им налееш инвертиран сироп или питка. Стесни входовете на останалите да могат да се охраняват. И прегледай това което не взима меда за майка. Но като го преглеждаш не се мотай а възможно по чевръсто за да не го лепнат и него.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Да, ще го прегледам.
    Отделих мед за да ги подхранвам есента с него, като идеята ми беше да попълнят запасите за да нямат проблем с изкарването на зимата. С питки съм решил да подхранвам февруари..
    Отворите съм стеснил на всички кошери още преди месец на около 1 пръст разстояние (около 1см)
    А семейстово не изглеждаше слабо, не знам защо губя майката по това време на годината. Имам предположение за акар но не съм сигурен. Третирах с ОК началото на септември но само отгоре рамките и таблата под капака с пулверизатор като през годината нищо друго не съм правил за акара. Последно слагах ленти миналата есен. Сега пак третирах с ОК с накапване 50мл на семейство..

  8. #8
    Всичко става може да си е натиснал без да искаш, може просто да и е дошло времето. Аз имах две останали без майки но намерих и им сложих. Сега са наред
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    мерси за отговорите и коментарите.
    Още не съм на ти с производството на майки. Но ще се постарая защото без помощни майки по това време на годината е невъзможно да се спаси такова семейство..
    Успех

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Семействата,губещи пчели през септември-октомври и особено,невзимащи подадената храна,пиши ги бегали.Единственото им спасение е обединение...."Пчели,лекуват пчели"

 

 
Страница 1 от 19 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •