Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 19 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 187
  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Трябва ли да съобразим освен с принос на прашец да има принос и на нектар както и наличие на пило.
    Има ли ограничение в силата на семействата и как трябва да го сложим като количество, концентрация и интервали м/у храненията.
    Не оспорвам, че може да се даде по това време захарен сироп ама силно консервативната ми личност е притеснена от гореизложените питанки.
    При наличие на прашец е логично да има и някакво количество нектар, но той може да се добави и от пчеларя при необходимост и той да регулира количеството, интервалите и концентрацията.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Инвертираният сироп подобрява ли живота на пчелите?
    А влошава ли го и спрямо кое? Въпросът е уклончив, затова и отговора е такъв
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Инвертираният сироп подобрява ли живота на пчелите?
    При липса на възможност за облитане за дълъг период се чувствали по-добре на инверт. Различните видове мед им докарвали ”контракции”, по-бързо или по-бавно, но във всички случаи инверта им давал повече аванс към напъни. Това е от практични изследвания. Какво мислят пчелите... Да ти кажа, понякога не ме интересува и жените какво мислят. Има и бозайници, които се тъпчат, тъпчат, посират се, повръщат и пак се тъпчат. Тях също не ги питаме, кога да им спрем или дадем храна и колко.

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    При липса на възможност за облитане за дълъг период се чувствали по-добре на инверт. Различните видове мед им докарвали ”контракции”, по-бързо или по-бавно, но във всички случаи инверта им давал повече аванс към напъни. Това е от практични изследвания. Какво мислят пчелите... Да ти кажа, понякога не ме интересува и жените какво мислят. Има и бозайници, които се тъпчат, тъпчат, посират се, повръщат и пак се тъпчат. Тях също не ги питаме, кога да им спрем или дадем храна и колко.
    Има някаква логика, че на инверт ще са по - добре без облитане, защото в инверта какво има - нищо, което при продължително необлитане да разстрои храносмилателната им система. Все едно човек да е на глюкозни банки. Но все пак зависи от определени фактори за всички примери.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Инвертираният сироп подобрява ли живота на пчелите?
    Гога, така зададен въпроса, по-скоро ми се струва, че не го одобряваш много-много. Но при положение, че нямат достатъно запаси с това изтаковано време, а и нямаме мед за даване, по-добре ли би било да хрупат захар или питка сега вместо инверта и защо?

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Има някаква логика, че на инверт ще са по - добре без облитане, защото в инверта какво има - нищо, което при продължително необлитане да разстрои храносмилателната им система. Все едно човек да е на глюкозни банки. Но все пак зависи от определени фактори за всички примери.
    Логично е. Дори от човешка гледна точка. С какво храним хората, когато са с намалени жизнени функции, невъзможност за самообслужване, хора в кома примерно(нещо като хибернация)? Не ги храним с пържоли и дюнери. Даваме необходимото достатъчно и не натоварваме отделителната система. Същата цел се гони и при космонавтите. При пчелите може да се направи паралел, при определени условия и етап от зимуването. Наскоро, на една сбирка, един приятел подхвърли въпроса ”Коя е истинската храна на пчелите?” Какво е меда за тях? Ако се върнем в недалечното минало на човека по нашите ширини, времето без електричество, можем да видим подобна картинка. Човека се храни най-добре в топлите месеци и се стреми да трупа храна за студените. Натрупаната храна, за да оцелее, я консервира - пече, вари, осолява, маринова, суши, прави компоти, вино и ракия. Е, консервите и туршията ли е добрата храна? Меда не е ли компота, консервата за пчелите? Чисто съвпадение е, че тяхната туршия на нас ни е много вкусна. Паралела е до известна степен. Ние не хибернираме. Ето и разликата в условията, храненето и оцеляването в студените месеци. Благодарение на един дефект в главата, храниме хора в космоса и в кома, бием с ток спряло сърце и то тръгва, ако не става- сменяваме го..... Така или иначе си завираме гагата в естествения ход на еволюцията. Защо да не можем да създадем добра храна за пчели в хибернация? Може и да дойде ден, в който ще се разбе ре от всички, в какво сме прекалили. На този етап обаче, охотно консумираме ”туршията” на пчелите. Еволюция!!!! Между другото, някой знае ли, колко хора измират всяка година само от малария? За 2010г. се спряга цифра около 650 000!!! Няма как да се знае точно, поради естеството на населението в Африка. Всяка година маларията жъне. И това е само маларията! За другите гадости да не говорим(СПИН, Ебола, всякакви червеи и паразити,...). Ако се намесим рязко там в еволюцията и подбора и вземем та решим проблема само с маларията? Какво ще правим с оцелелите 500 000 всяка година и техните поколения, а те се множат като....... Започват 12-13 годишни и цвъкат всяка година. Прогресията за 50г. е внушителна. Отнесох се. Говерехме си за пчели. Всеки има глава на раменете си и избира. Важно е да има поток от информация... под ръка.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Както при всички професори много от тезите са плод на четене и преписване на литература, а не на практически изследвания.Това за съжаление е пчеларската наука у нас.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    При липса на възможност за облитане за дълъг период се чувствали по-добре на инверт. Различните видове мед им докарвали ”контракции”, по-бързо или по-бавно, но във всички случаи инверта им давал повече аванс към напъни. Това е от практични изследвания. Какво мислят пчелите... Да ти кажа, понякога не ме интересува и жените какво мислят. Има и бозайници, които се тъпчат, тъпчат, посират се, повръщат и пак се тъпчат. Тях също не ги питаме, кога да им спрем или дадем храна и колко.
    Знае се , че северните пчели са с по голям аспух- еволюция.Та на Север например Финландия, Канада, в Сибир и т.н. на мода ли е инверта, често казано не знам на 100% а ма от това де съм чел и чул май не е, и ако не е, каква е причината.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Гога, така зададен въпроса, по-скоро ми се струва, че не го одобряваш много-много. Но при положение, че нямат достатъно запаси с това изтаковано време, а и нямаме мед за даване, по-добре ли би било да хрупат захар или питка сега вместо инверта и защо?
    Ами то и аз съм ползвал
    някви количества 2-3 кг. или 2-3л.( баш не знам, че тия де го продават правят някваи математически главоблъсканици) на семействата в Балкана.
    Кратката версия баш му нямам доверие сега от реномиран производител иди дойди ама домашните майсторий ме изпълват с скептицизъм.И да не забравяме проф.Д.Друмевски е зъл противник на инверта а той е практик до мозъка на костите си.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 23.10.2019 в 16:02. Причина: Допълнение

 

 
Страница 3 от 19 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •