Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 99
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    При мен в момента вкарват доста прашец.
    А пролетта проблема не е толкова в липсата му, отколкото в това, че понякога има дълги периоди, когато пчелите не излизат и няма принос.

    Р.Р. 'Де да знам, какво направих.
    Ако през пролетта има дълъг период, когато пчелите не излизат и аз им дам тогава питки с прашец, те ще го консумират, няма да могат да се облитат, червата им ще се препълнят и ще има предпоставки за диария и замърсяване на питите. Това са мои теоретични разсъждения, а на практика какво ще стане?

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,241
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Ако през пролетта има дълъг период, когато пчелите не излизат и аз им дам тогава питки с прашец, те ще го консумират, няма да могат да се облитат, червата им ще се препълнят и ще има предпоставки за диария и замърсяване на питите. Това са мои теоретични разсъждения, а на практика какво ще стане?
    Има логика в това, което казваш.
    Но все пак, тук говорим по принцип, а всеки подхожда според ситуацията и разбиранията си.
    В такива периоди има часове, когато е възможно облитане, но като цяло си няма принос.
    Виждал съм облитания при 10*.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Пресявката от прашец от тази година ми излезана 13кг. бях решил да я давам на пчелите, но се отказах. Говорих с доста колеги имали проблем след даването на прашец и реших да не си слагам таралеж в гащите. Бирената мая с Б12 е идеално за стимулиране.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,241
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Пресявката от прашец от тази година ми излезана 13кг. бях решил да я давам на пчелите, но се отказах. Говорих с доста колеги имали проблем след даването на прашец и реших да не си слагам таралеж в гащите. Бирената мая с Б12 е идеално за стимулиране.
    Какви проблеми са имали?

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    671
    А защо се дава прашец сега изкуствено ? Те за цяла година не са ли си събрали ? Относно сиропа на мен са ми казвали че до 10ти септември и това е . После се дава само чист мед, ако е необходимо. Може ли да дадете малко повече информация за тези подхванвания, които ги правите късно ?

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Какви проблеми са имали?
    Разтройство и варовито пило.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    А защо се дава прашец сега изкуствено ? Те за цяла година не са ли си събрали ? Относно сиропа на мен са ми казвали че до 10ти септември и това е . После се дава само чист мед, ако е необходимо. Може ли да дадете малко повече информация за тези подхванвания, които ги правите късно ?
    Протеина увеличава и поддържа яйцеснасянето на майката ако започне да се дава в началто на август. Даденият в началото на септември спомага за имунната система на пчелите и за натупването на мастна тъкан която е нужна за доброто зимуване. При моята система на работа имам по 4-5 пити пълни с перга във всяко семейсто, но го консумират когато има трябва а не ги принуждавам да го консумират бързо.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    850
    Пчеларски район
    Брезово
    Зимната пчела се разжа с "натрупано" мастно тяло.Тя не е шопар да се угоява постфактум.
    На белтъчни и захарни подхранвания,за пило,реагират само млади майки,като ефекта от подхранването е до макс 10% .
    Старите,втори сезон и повече майки,реагират,в редки случаи до 5%...
    Демек,ефекта от есенното подхранване за увеличаване на пилото е нищожно!!!
    Ефета от захарното(сироп) подхранване за запас е значително,значително,знач ително по голям....

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    102
    При мен положението е зле, едвам ги спасих от загиване пролетта, бяха много слаби, половината ми загинаха, не извадих мед, но по-странното е, че не събраха и за тях, в момента има венец на 4-5 пити, но сумарно е не повече от пита-пита и половина пълна с мед, което според мен е крайно не достатъчно, подранвам със захарен сироп от средата на август всяка седмица по-около 1,2 литра, за сега резултат май няма, взимат сиропа, но не натрупват запаси, май ще трябва да ги карам цяла зима на питки, та въпроса ми е кой питки от магазина са без прашец, и през какъв период горе долу трябва да ги слагам, за да ги спася от гладна смърт, както всяка година към средата на октомври мисля да ги зазимя, но се чудя дали да не сложа още тогава по-една питка отгоре, все още сипвам захарен сироп и майките все още снасят, макар и вече доста слабо, имам пило на около една пита сумарно, благодаря предварително за съветите.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    При мен положението е зле, едвам ги спасих от загиване пролетта, бяха много слаби, половината ми загинаха, не извадих мед, но по-странното е, че не събраха и за тях, в момента има венец на 4-5 пити, но сумарно е не повече от пита-пита и половина пълна с мед, което според мен е крайно не достатъчно, подранвам със захарен сироп от средата на август всяка седмица по-около 1,2 литра, за сега резултат май няма, взимат сиропа, но не натрупват запаси, май ще трябва да ги карам цяла зима на питки, та въпроса ми е кой питки от магазина са без прашец, и през какъв период горе долу трябва да ги слагам, за да ги спася от гладна смърт, както всяка година към средата на октомври мисля да ги зазимя, но се чудя дали да не сложа още тогава по-една питка отгоре, все още сипвам захарен сироп и майките все още снасят, макар и вече доста слабо, имам пило на около една пита сумарно, благодаря предварително за съветите.
    Спри да храниш, вече няма смисъл. Вземи Apifonda блок от 15кг. и го разрежи на 3 и сложи по 5кг. на кошер. Ако нямаш надствки завиваш с найлон и слагаш празен магазин. Проверяваш от време на време и ако са изяли слагаш отново. Успех!

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •