Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 21 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 202
  1. #91
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Егати темата. Абе вий пчелите с химия ли ги храните? Май някой иска да изпревари Друмев с броя постове. Никой нищо не каза за МК, снощи се загатна за нея и ....
    Аз съм споделял опит от третирането с нея и да, точно август. Чакам някой друг да сподели опит или няма такива смелчаци, защото не искат да си "унищожават" пчелите. Ех, милите ми.
    Ба ще давам пари за мравчена к-на. Хакам с лъжицата ОК в пушалката и пуша яко през прелката.... всичко ще изпада!

  2. #92
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Егати темата. Абе вий пчелите с химия ли ги храните? Май някой иска да изпревари Друмев с броя постове. Никой нищо не каза за МК, снощи се загатна за нея и ....
    Аз съм споделял опит от третирането с нея и да, точно август. Чакам някой друг да сподели опит или няма такива смелчаци, защото не искат да си "унищожават" пчелите. Ех, милите ми.


    Имам приятели пчелари, които смятам, че са най-добрите в моя регион(Троян и околността).Та те третират почти само с МК и са много доволни от резултата, дори и при наличието на пило.От тях знам, че е много ефективен метод, но трябва да се внимава с температурата.Аз не съм третирал с МК до момента, карам си с ОК и съм доволен.Въпроса в момента е, че има доста акар при мен и се чудя как да намаля инвазията, защото докато дойде времето за ОК ще имам доста увредени пчели.
    Приятел от моето село ми каза, че виждал по няколко акара на търтей, което според мен си е доста....

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Абе аз за мравчената споделих, ама за подхранването не казах. Хрантутя ги и даже не съм спирал! Мравчената я възприемам само на воден разтвор. Щото от туй изпаряване сума ти народ остана без кожа! И без пчели...Иначе за молеца грешка няма. Май Калинчо ма светна за тия кумини с мравчена най-отгоре? И в тоя метод е разковничето.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #94
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Аз им сложих Оксалис (вода, захароза, лимонена киселина, оксалова киселина, мравчена киселина, тимол и др. етерични масла) 2 пъти през 7 дни, късно вечерта когато температурите бяха паднали до 25 градуса - края на юли и началото на август.
    А иначе пролетта закъснях с лекарствата и края на Април по съвет на местен пчелар и мое незнание сложих ленти Варостоп, заедно с магазините. Веднага щом разбрах грешката си, на 10-я ден ги махнах окончателно.

  5. #95
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Аз задължително комбинирам лентички, с еднократно напръскване с оксалис началото на септември. През пролетта правя само еднократно третиране с оксалис. Засега устисквам положението без сериозни загуби на семейства, но винаги съм на тръни. Миналата есен ползвах варотом, предната варостоп, и сега се чудя с какво да ги заместя. Независимо от негативните мнения си мисля за препарат с кумафос, но се чудя какъв да е. чекмайта ми идва прекалено скъп, със суперстрипса имах големи проблеми при опит да третирам семейства с него миналата есен( стана голямо нападение между семействата и се наложи да отстраня лентите 10 минути след поставянето им). За други варианти с кумафос не се сещам. Разсъждавам си , че еднократно третиране с това активно вещество на 4-5 години не би трябвало да навреди много в дългосрочен план, но вариантите се изчерпаха.

  6. #96
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Истината е че август е най важното третиране и няма универсално средство задоволяващо всичките ни изисквания за безопасност, ефективност и природосъобразност.
    Аз лично вярвам и не натрапвам хипотезата че сега е пика на Вароа и ако не се вземат мерки може да се стигне до безкрили, пълзящи дори и до празни кошери в малко по късен етап.Няма пило излизат кърлежите налазват пчелите и те барабар с майката казват: Да го е.... Ба и пчелара, айде сиктир и налетят в друго семейство , а пчелара се чуди меда стои а пчелите ги няма.Разбира се това е най лошия сценарии.

  7. #97
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Категорично не бих го ползвал.Ако 12мг. химия може по ред причини да се преглътне, то 300мг. направо задавят.Та основното предимство на флуметрина и минималната доза в сравнение с другите отрови.
    Само да обърна внимание, че този препарат се използва малко по-различно. Според описанието плаките са на дупки, самите плаки се поставят на входа на кошера, може би нещо като миши предпазители, така че пчелите да преминават през тези дупки като по този начин активното вещество се разнася из кошера. На листовката също е отбелязано, че активната съставка не се изпарява.

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Само да обърна внимание, че този препарат се използва малко по-различно. Според описанието плаките са на дупки, самите плаки се поставят на входа на кошера, може би нещо като миши предпазители, така че пчелите да преминават през тези дупки като по този начин активното вещество се разнася из кошера. На листовката също е отбелязано, че активната съставка не се изпарява.
    Тоя тип лечебни вещества не се изпаряват.Дори проблема при тях е ,че се натрупват.Целта на производителя е била по-пълно обхващане на пчелната популация от лекарствената субстанция.Повече пчели да контактуват с нея.За мене веднага се появява въпроса: Колко голяма доза получава пчелата?Ако предположим, че влезе и излезе от кошера 1000 пъти, то поетата от нея доза ще е 2000 пъти над тая, която би поела при преминаване веднъж по лентичката.А това еднократно преминаване е напълно достатъчно да убие акара върху нея.Знаем , че разликата между лекарството и отровата е в дозата.Не стават ли загубите , загуби от отравяне , вместо загуби от акар?
    Относно количеството химикали в кошера, мисля , че няма смисъл да го коментираме.Колкото е по-малко , толкова е по-добре.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #99
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Тоя тип лечебни вещества не се изпаряват.Дори проблема при тях е ,че се натрупват.Целта на производителя е била по-пълно обхващане на пчелната популация от лекарствената субстанция.Повече пчели да контактуват с нея.За мене веднага се появява въпроса: Колко голяма доза получава пчелата?Ако предположим, че влезе и излезе от кошера 1000 пъти, то поетата от нея доза ще е 2000 пъти над тая, която би поела при преминаване веднъж по лентичката.А това еднократно преминаване е напълно достатъчно да убие акара върху нея.Знаем , че разликата между лекарството и отровата е в дозата.Не стават ли загубите , загуби от отравяне , вместо загуби от акар?
    Относно количеството химикали в кошера, мисля , че няма смисъл да го коментираме.Колкото е по-малко , толкова е по-добре.
    При този начин колко пчели контактуват с препарата? 1/3, останалите се очаква да контактуват с тях. Предполагам, че се мисли, че отдавайки препарат на останалите, то ще губят част от него, но колко? Все едно мен да ме навали дъжд и някой да се облегне до мен. Колко вода ще ми отнеме, че аз да стана по сух? Просто налучкват ”специалистите” и измислят какви ли не методи. Да не говорим, че повечето са с цел печалба.

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ... Да не говорим, че повечето са с цел печалба.
    Точно в центъра на мишената! 10-ка!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 10 от 21 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •