Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 21 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 202
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    С оксалова/мравчена през авкуст ? Я си дръпни ръчната малко, че с тия 2,900 мнения олекваш.Има разлика колко семейства ще третираш,дали 4/40/400/4000 сметката е различна Ако вкараш и условията мрежести дъна и време на действие става още по интересно..........
    Чувал си, чел си някъде нещо, но ти е убягнало в "превода" и явно не си го асимилирал. Това, че и двете са киселини, не значи, че трябва да се поставят под общ знаменател! Пробвай третиране с тях и сподели мнението си, а не на принципа този казал, онзи рекъл, та спирачки, та бр. мнения (постове).
    А най-същественото условие е да се поддържат силни семейства!

  2. #52
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Чувал си, чел си някъде нещо, но ти е убягнало в "превода" и явно не си го асимилирал. Това, че и двете са киселини, не значи, че трябва да се поставят под общ знаменател! Пробвай третиране с тях и сподели мнението си, а не на принципа този казал, онзи рекъл, та спирачки, та бр. мнения (постове).
    А най-същественото условие е да се поддържат силни семейства!
    Има една приказка: имал бол пари, дал....

  3. #53
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    ....Ако вкараш и условията мрежести дъна и време на действие става още по интересно..........
    Сподели моля те какъв е ефекта на мрежестото дъно и третирането с ОК през август, пък ако имаш наблюдения и през другите месеци с интерес ще ги изчета?

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Миналия сезон поне веднъж месечно накапвах с ОК и МК. Нито съм си увредил пилото, нито се отървах от акара. Относно финансовото изражение на борбата с вароатозата смятам, че струва толкова, колкото всеки е готов да заплати! Но въпроса е колко зимни жертви е дал и какви дивиденти е получил през сезона.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Миналия сезон поне веднъж месечно накапвах с ОК и МК. Нито съм си увредил пилото, нито се отървах от акара. Относно финансовото изражение на борбата с вароатозата смятам, че струва толкова, колкото всеки е готов да заплати! Но въпроса е колко зимни жертви е дал и какви дивиденти е получил през сезона.
    Тяна, ефективна борба с Вароа още никой не е измислил. Причината е, че колкото и да се пънем биологията му е тясно свързана с тази на пчелата и каквото вреди на него вреди и на пчелата, а и толкова много още не знаем за неговата биология. Няма как да се отървеш по време на активния сезон от акара, при положение, че 80% от акара е в пилото по това време. Въпроса е да го държим в някакви приемливи граници по време на сезона, пък после бой по канчето кой с каквото знае...

  6. #56
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Нямат място по това време на годината в кошерите ОК/МК,много е горещо и се изпарява бързо.Аз няма да пробвам,защото имам пило и снасят,но който желае може да си пробва на воля ( иначе пари за лекарство не жаля или спестявам изобщо).

    @nikwar, аз през август не мога да третирам с нещо различно от тимол в малка доза,защото първата половина на септември въртя.
    Последните 2 години августовското третиране го прескачах и третирах веднага след като извъртах ( флувалинат/флуметрин),но беше късно и акара взимаше своето,отслабваше семействата много,после идваха безкрилие,пълзящи и черни пчела,отваряше работа с подхранване и лекуване.
    Тази година акара ми е малко, и го свързвам само със това че изпарявах ОК през средата на ноември миналата.Въпреки това сложих тимолени ленти вече на по слаби и съмнителни семейства.

    За мрежа отдолу,няма много варианти.Или слагаш ленти (дълготрайно освобождаване и действие) или даваш със сиропа.Може и да пушиш вечерта ( тимол/спирт сега), ама трябва да затваряш/отваряш дъна.
    Пак искам да подчертая,че във работата със 4/40/400/4000 семейства има огромна разлика.

  7. #57
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В сайта на Ранди Оливър и в книгите и видеоинтервютата на проф.Кашковский съм чел, че прилагането на Оксалова к - на. е неефективна когато има пило заради това и двамата правят прозорци без пило единия напролет другия юли.Та щом двама гиганти в пчеларската наука твърдят едно и също нещо, кой съм аз да умувам, та затова и сега ползвам Варостоп.Това с трите пръскания през седмица уж за някакъв цикъл не ме убеждава да го правя, може би надеждата е в аржентинската рецепта с удължено действие.
    Мое си мнение!

  8. #58
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Нямат място по това време на годината в кошерите ОК/МК,много е горещо и се изпарява бързо.Аз няма да пробвам,защото имам пило и снасят,но който желае може да си пробва на воля ( иначе пари за лекарство не жаля или спестявам изобщо)..
    Не ща да насаждам мнение ни най-малко, но при наличие на инвазия от акар през август, когато му е и пика да не се третира е грешка за мен. Третирането с флуметрин, камуфос или амитраз за мен е пълно безумие! Кой как иска да ме разбира! Ревем срещу зърнарите за пръсканията и тровенията, а си намъкваме в кошера пестициди без да ни мигне окото! Относно ОК и третирането през август го избягвам когато мога не заради друго, ами защото ОК също не е безвредна и се натрупва също в колонията. Опушването с ОК за мен е най-лошия вариант за третиране с ОК, тъй като количеството което се натрупва във восъка при опушване е в десетки пъти повече отколкото накапване или напръскване, а също така пчелите приемат доста по голяма еднократна доза при опушване. Третирането с ОК по време на наличие на пило си има и малка тънкост, а именно третиране 3 пъти през 7 дена, с цел да се обхване целия цикъл на пилото. Пак казвам, това се прави при наличие на силна опаразитеност. Може много още да се изпише, за ОК и нейните странични действия и ползи, но фактите са че акара не получва резистентност към нея и при едно разумно използване на ОК, както и редовна подмяна на плодниковите пити, ОК си остава за сега едно от най-безвредните, ефикасни и не на последно място ефтини препарати за третиране.

  9. #59
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    В сайта на Ранди Оливър и в книгите и видеоинтервютата на проф.Кашковский съм чел, че прилагането на Оксалова к - на. е неефективна когато има пило заради това и двамата правят прозорци без пило единия напролет другия юли.Та щом двама гиганти в пчеларската наука твърдят едно и също нещо, кой съм аз да умувам, та затова и сега ползвам Варостоп.Това с трите пръскания през седмица уж за някакъв цикъл не ме убеждава да го правя, може би надеждата е в аржентинската рецепта с удължено действие.
    Мое си мнение!
    Ранди имаше изследване върху Аржентинската рецепта, даже я беше изменил малко май, но после нещо я "зеба"... Защо? Аз никога не съм я ползвал и ще се радвам някой колеги да споделят ефекта от прилагането им!
    Колкото до Варостопа, ми това си е пестицида флуметрин, а страничните ефекти са доста гаднички при системното му използване, особено в комбинация с пестицидите намъквани в коша, заради зърнарите, се получава усилване на вредното влияние на пестицидите ...
    Нещо интересно за флуметрина: акара за няколко години бързо получава пълна резистентност и първите ленти с флуметрин са били с пъти по-малка концентрация в началото на използването му. Сега концентрацията на флуметрин в лентите и гранична и пак не се препоръчва да се ползва повече от един-два последователни сезона, заради получаването на резистентност на акара към флуметрина.
    „...Флувалинатът/флуметринът трябва да бъде използван внимателно, ако изобщо трябва да бъде използван, от производители на пчелни майки, тъй като може да причини самосмяна на майките (Currie 1999), смъртност сред търтеите в млада възраст (Rinderer 1999), и намалена жизненост на сперматозоидите (Burley 2007). Randy Oliver (2009, the synthetic miticides).

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ранди имаше изследване върху Аржентинската рецепта, даже я беше изменил малко май, но после нещо я "зеба"... Защо? Аз никога не съм я ползвал и ще се радвам някой колеги да споделят ефекта от прилагането им!
    Колкото до Варостопа, ми това си е пестицида флуметрин, а страничните ефекти са доста гаднички при системното му използване, особено в комбинация с пестицидите намъквани в коша, заради зърнарите, се получава усилване на вредното влияние на пестицидите ...
    Нещо интересно за флуметрина: акара за няколко години бързо получава пълна резистентност и първите ленти с флуметрин са били с пъти по-малка концентрация в началото на използването му. Сега концентрацията на флуметрин в лентите и гранична и пак не се препоръчва да се ползва повече от един-два последователни сезона, заради получаването на резистентност на акара към флуметрина.
    „...Флувалинатът/флуметринът трябва да бъде използван внимателно, ако изобщо трябва да бъде използван, от производители на пчелни майки, тъй като може да причини самосмяна на майките (Currie 1999), смъртност сред търтеите в млада възраст (Rinderer 1999), и намалена жизненост на сперматозоидите (Burley 2007). Randy Oliver (2009, the synthetic miticides).
    Да не трябва, няма спор.
    Но мисля, че няма и спор с щуротията на използването на О.К. трикратно по това време когато има пило.За справка Данче Друмевски де е луд фен на тая рецепта и де има повече акари от колйото пчели в кошерите.
    Едвали във форума има човек с повече практика от Р.Оливър и проф.Кашковский и да е по голям авторитет от тях.
    За арж. рецепта не съм я ползвал само слушал отзиви от колеги.

 

 
Страница 6 от 21 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •