Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 21 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 202
  1. #171
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Гошка,предполага се,че майката,запасната,е зимувала с нейни си пчели и има нейно си пило в отводката......а основното семейство с какво разполага,за да има нужда от нова майка в края на зимата..
    Абе то така ама напълни се сандъка с пчели и като мине време като пак го отвориш то наравно с другите.Нашия приятел пророка обича да казва, че като обединяват семейства освен пчеларите да се похвалят, че нямат загуби друга реална полза няма.А той колко и глупусти да ламоти понякога и нещо умно казва

  2. #172
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Абе то така ама напълни се сандъка с пчели и като мине време като пак го отвориш то наравно с другите.Нашия приятел пророка обича да казва, че като обединяват семейства освен пчеларите да се похвалят, че нямат загуби друга реална полза няма.А той колко и глупусти да ламоти понякога и нещо умно казва
    В случая,не съм съгласен,че е "умно"

  3. #173
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    При сборната отводка става нещо различно в сравнение при обединяването на две семейства.Сега предполагам има разлика на възприемане при различните понятия запасна майка = на слабо семейства или какво точно представлява сборна отводка.
    Да. За мен лично, запасната майка е, стара майка, която няма да използвам следващия сезон, изведена в отводка, целта на което е именно, да се употреби като запасна майка. Ако не ми потрябва по предназначение, в даден момент се елиминира, а за пчелите и пилото и, варианти много.

  4. #174
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    В случая,не съм съгласен,че е "умно"
    Пчеларството не е точна наука и в това е красотата или както казва или поне така мисля Лао Дзъ пътища много важно е да стигат до целта.

  5. #175
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Да. За мен лично, запасната майка е, стара майка, която няма да използвам следващия сезон, изведена в отводка, целта на което е именно, да се употреби като запасна майка. Ако не ми потрябва по предназначение, в даден момент се елиминира, а за пчелите и пилото и, варианти много.
    Ако ти е интересно мога да си направя труда и да потърся умуваници по въпроса от Кашковский и Найчуков само, че на руски.

  6. #176
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    ,,За основа на този метод ние взехме добре познатата позиция на Чарлз Дарвин, че при социалните насекоми естественият подбор действа върху цялото семейство, а не върху индивида. Затова ние използваме най-добрите семейства не за развъждане на майки, а само за възпроизводство. Отглеждайки най-добрите семейства, ние изпълняваме плана за растеж и получаваме семейства, които да заменят изхвърлените.,,
    ,,
    Масовата селекция трябва да се извършва и по бащина страна. Това се прави просто: във всички семейства майките се сменят всяка година със собствените си, както е описано по-горе; в лошите семейства се унищожават търтеите и не се допуска излюпването на нови. Търтеите се отглеждат само в добри семейства.,,
    В.Г. КАШКОВСКИЙ,
    ................................................
    Неудовлетворителните семейства бракувам в края на основния медосбор. Преди това ги унищожавах, като присъединявах пчелите в късна есен към друга добра, но не много силна колония. Тогава се убедих, че добавянето на чужди пчели не дава никаква полза. Затова сега след края на събирането на мед просто унищожавам лошите семейства. Доброто семейство, дори и да е малко по-слабо, ще презимува по-добре и след това ще се развива без допълнителна подкрепа. Трябваше да избия много добри семейства за поредна година, след като ги съединих с бракуваните през есента. Веднага след като спрях да присъединявам лошите семейства към добрите и започнах да ги унищожавам, производителността на пчелина рязко се увеличи. В момента качеството на семействата в пчелина е толкова изравнено, че става трудно да се избират семейства за унищожаване.
    Данила Терентиевич Найчуков

  7. #177
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Аз обединих семействата просто защото бяха равни по големина. Мислех това без майка да го тръсна, ама нали навсякъде по книгите пише да се обединяват и затова го направих ..... Но тук има нещо което ме обезпокои повече. Загиналото почти семейство, като го ликвидирах и видях рамките, бяха нацвъкани и това според мен е нозематоза. Част от рамките бяха и леко плесенясали ... Мисля че това ми е първи по - сериозен пропуск ... Аз ще унищожа рамките, въпроса е дали да взимам още от сега мерки за третиране ... Другите семейства са добре обаче и няма следи от това ... засега ...
    Иначе каквото съм видял е прибрано, семействата са стеснени, подхранени .. И днес има голяма активност при всичките останали .. Всичко коеото беше тараш е махнато .. Даже предполагаемата търтовка е доста активна и като се прибера в сряда, ще гледам да я махна . Обаче пък тогава времето ще е скапано затова че , явно ще е по натам.

  8. #178
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    По въпроса за запасните майки, аз не го разбирам . За мен всяка една майка е семейство и така го третирам. Нито произвеждам специално майки, нито имам толквоа пчели да ги гледам. Миналата година зазимих един рой на 4 пити с не - повече от колко кг мед ... Това семейство е железно . Майката е млада и хубава.. ... Може и да звучи тъпо, но тази майка не бих я рискувал да я дам на някакво друго семейство, при положение че е иззимувала и има 2-3 пити с пило, което е абсурдно .. Според мен тази година това семейство ще се развие до кошер и ще ми даде много мед.

    Даже мога да ви направя специално видея в процес на времето как върви, но ми се струва че вие вече сте виждали всичко.

  9. #179
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ако ти е интересно мога да си направя труда и да потърся умуваници по въпроса от Кашковский и Найчуков само, че на руски.
    Благодаря за труда.
    Чел съм нещичко, макар и с преводач, че съм зле с езиците.
    Условията там и тук са страшно различни...

  10. #180
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Благодаря за труда.
    Чел съм нещичко, макар и с преводач, че съм зле с езиците.
    Условията там и тук са страшно различни...
    Виж не налгам мнение просто хората казват, че по принцип обединението и придаването на чужди майки (с изключение на сборна отводка /ама то тяхната е с 10 рамки запечатано пило и др.особености като майката е от най силните кошери) не е добра идея в дългосрочен план разтеглен във времето за години наред наричат го племенна работа.Та тази теза или хипотеза я намирам за разумна но разбира се не споря а и по-скоро това ми е от сферата на теорията, че и аз ги върша едни де само аз си знам какви.

 

 
Страница 18 от 21 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •