Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 21 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 202
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Прав си , че от химията отърваване няма , но идеята е да възможно най-малко и най-безвредна. Флуметрина го дебна от години.Това до което съм се добрал до сега го прави приемлив при определени условия.Единствения химикал на, който не съм намерил кусур, който да го изхвърли напълно от употреба при мене.
    А , за "Варостоп"-а писах по горе.Примавет сами си подливат вода.Говорих и с много търговци и от тях разбрах, че продават предложеното директно от Примавет.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Миналата година в цялата мрежа Варостопа бе с краен срок на годност, а и някой колеги не спазват дозировката слагат само по две ленти на семейство за икономия.

  3. #73
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Прав си , че от химията отърваване няма , но идеята е да възможно най-малко и най-безвредна. Флуметрина го дебна от години.Това до което съм се добрал до сега го прави приемлив при определени условия.Единствения химикал на, който не съм намерил кусур, който да го изхвърли напълно от употреба при мене.
    А , за "Варостоп"-а писах по горе.Примавет сами си подливат вода.Говорих и с много търговци и от тях разбрах, че продават предложеното директно от Примавет.
    Не мога да се съглася, че пестицид може да е най-малко безвреден. Вярно че флуметрина се разпада, но във восъка като проникне и не се разпада, остава си.
    Нали си чел заключението на проф. Пламен Петров относно една проба мед дадена от Бургаско. Янчо го беше качил, наскоро пак някъде се появи.
    Та мисълта ми беше как като третираме с пестициди може да имаме някакви претенции срещу зърнарите, как?
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри FB_IMG_15429964728256919.jpg‎  

  4. #74
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Вчера слушах една лекция в Youtube на американски пчелар, според него колкото повече химия използваме, колкото повече химия има натрупана в питите, толкова повече това се отразява неблагоприятно на майките, а от там и на пчелните семейства.

    https://www.youtube.com/watch?v=mTPPnXDlj1Y

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Не мога да се съглася, че пестицид може да е най-малко безвреден. Вярно че флуметрина се разпада, но във восъка като проникне и не се разпада, остава си.
    Нали си чел заключението на проф. Пламен Петров относно една проба мед дадена от Бургаско. Янчо го беше качил, наскоро пак някъде се появи.
    Та мисълта ми беше как като третираме с пестициди може да имаме някакви претенции срещу зърнарите, как?
    Деликатен казус бих, ако бях с по малко с-ва бих минал на третиране с О.К. с прозорец без пило ама за жалост е трудноприложимо при моя начин на работа.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Вчера слушах една лекция в Youtube на американски пчелар, според него колкото повече химия използваме, колкото повече химия има натрупана в питите, толкова повече това се отразява неблагоприятно на майките, а от там и на пчелните семейства.

    https://www.youtube.com/watch?v=mTPPnXDlj1Y
    Логично е, но е логична и другата крайност без химия оак да се отрази негативно на пч. с-ва , знам за няколко фрапанти случай а и е факт, че зарезани пчелини карар 2-3г. и дават фира по ред причини.Тезата с еволюцията и подбора е смешна тя е за хиляди години поне така твърдят някой мозъци.

  7. #77
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Деликатен казус бих, ако бях с по малко с-ва бих минал на третиране с О.К. с прозорец без пило ама за жалост е трудноприложимо при моя начин на работа.
    Жоре, преди дестина години третирахме години на ред с всякакви ленти и боклуци. Накрая се стигна до там, че в целия пчелин имаше пълзящи, безкрили и сакати пчели. Минахме на ОК и правене на отводки само от незасегнатите семейства плюс СР. Малко хард система за 2-3 години, но ефекта беше, че сега третирам 1-2 пъти годишно с ОК и толкова. За нозема никога не сме третирали. Зимната смъртност е 1-2 кошера от 40-50. Много е готино това с прозореца, ама и хамалогията е голяма при повечко семейства.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Жоре, преди дестина години третирахме години на ред с всякакви ленти и боклуци. Накрая се стигна до там, че в целия пчелин имаше пълзящи, безкрили и сакати пчели. Минахме на ОК и правене на отводки само от незасегнатите семейства плюс СР. Малко хард система за 2-3 години, но ефекта беше, че сега третирам 1-2 пъти годишно с ОК и толкова. За нозема никога не сме третирали. Зимната смъртност е 1-2 кошера от 40-50. Много е готино това с прозореца, ама и хамалогията е голяма при повечко семейства.
    Щом ти върши работа всичко е добре.Имам съмнения а и съм чел тези, че от пчелин до пчелин има разлика в нивото на инвазия както и до годината.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    ... Вярно че флуметрина се разпада, но във восъка като проникне и не се разпада, остава си. .
    Виж това което колега ми предложи като информация от достоверен източник.
    https://www.ema.europa.eu/en/documen...roducts_en.pdf
    А колкото до заключението на " Доцента" няма нищо учудващо.За кумафоса сме изписали стотици страници и пак се намира някой, който да пише колко хубаво е да се третира с него. Истината е че никой не се интересува какво има на лентичката.Запомнено е, че трябва да се редува.А с какво?
    Този пост е редактиран от зуница; 14.08.2019 в 12:22. Причина: Допълнение
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #80
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    От преди 5-6 години спрях да третирам на пролет, не ползвам строителна рамка, е има някоя и друга но нивото на акара в не вече не толкова много! Третирам само есенно време един два пъти с ОК(омокряне). Загубите ми са от липса на храна или семейството станало търтовка! Майки само мое производство, по май мързеливия начин-свищеви!
    Направих грешка да взема чужди е доста проблеми ми създадоха, не оцеляха доста семейства, при тази схема!

 

 
Страница 8 от 21 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •