Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 20 от 21 ПърваПърва ... 1018192021 ПоследнаПоследна
Резултати от 191 до 200 от общо 202
  1. #191
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Добре. Но, ако и майките да се оплождат в близост до пчелина, това мисля, не означава, че въздуха около пчелина не гъмжи от търтеи от всякакъв род, порода и произход...
    Кучката като вдигне опашката, подире и тичат кучетата на цялото село.
    Добре сега ако пчелите се онодат с търтей от ,, всякакъв род, порода и произход, може ли да се прави селекция и елитни пчелни майки при положение , че са и полигамни създания

  2. #192
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Добре сега ако пчелите се онодат с търтей от ,, всякакъв род, порода и произход, може ли да се прави селекция и елитни пчелни майки при положение , че са и полигамни създания
    Ами, под уговорката, че района е пренаселен-не.
    Мисля, естествения и воденето на изкуствен отбор, по-може да играе някаква роля...

  3. #193
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Ами, под уговорката, че района е пренаселен-не.
    Мисля, естествения и воденето на изкуствен отбор, по-може да играе някаква роля...
    Мисля, че някъде тук във форума преди време един известен пчелар писа, че без контрол на търтейте селекцията е бош лаф работа или нещо от тоя сорт.

  4. #194
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мисля, че някъде тук във форума преди време един известен пчелар писа, че без контрол на търтейте селекцията е бош лаф работа или нещо от тоя сорт.
    Така е, каква селекция ще правиш без да контролираш търтейте, няма шанс. Много от световните имена в пчеларството имат острови, или виокопланиски райони с чистота 100% и там се селектират майките. В България това е невъзможно, за това се пркатикува изкуствено осеменяване. След като имаш един път разплодна майка може да я използваш навсякъде, независимо от търтейте, за работните майки F1 това не е проблем. Лошото, е че не можеш да поддържаш линията и трябва всяка година да си купуваш разплодна майка и да вадиш дъщери само от нея.

  5. #195
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Добре сега ако пчелите се онодат с търтей от ,, всякакъв род, порода и произход, може ли да се прави селекция и елитни пчелни майки при положение , че са и полигамни създания
    установено е(не от мен),че търтеите и майките от различните породи,излитат за онождане,преобладаващо,по различно време..Например,карниката предпочита онождане,към 11ч.,бъкфаст по друго време...,но това не означава,че карниката липсва в 14ч.....примерно,.............а изкуственото осеменяване,гарантира само породата и количеството сперма,а дали ще е от най яките и бързи.... търтеи....или само такива с узряла сперма...
    Иначе другата седмица ще им сипя по малко сиропче с йод.
    Този пост е редактиран от Angel Yosifov; 03.03.2024 в 20:28.

  6. #196
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    107
    Имайки в предвит тези температури и днес забелезях в моя раьон, че джанките и липита са започнали развитието на пъпки, другата събота със сигурност ще получат сироп с йод, ама се чудя дали да не пъхна и една пита за градеж, дали ще избързам, понеже се притеснявам да не закъснея с първата пита при тези температури, първия осведомителен преглед го планирам за последната събота на месеца.

  7. #197
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Няма ли да се прекалено ниски температурите, не е ли много рано за тази пита за гредаже. Аз съм до Плевен и всики опити са показали, че докато не дойде някаква читава паша, слагането на основа никога не завършва добре. А това ми се вижда прекалено рано ...

  8. #198
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Няма ли да се прекалено ниски температурите, не е ли много рано за тази пита за гредаже. Аз съм до Плевен и всики опити са показали, че докато не дойде някаква читава паша, слагането на основа никога не завършва добре. А това ми се вижда прекалено рано ...
    Основа за градеж слагам, когато цъфне ябълката.
    Преди това има други мероприятия. Завъртане на рамка на 180 градуса, слагане на изградена празна, или маломедна пита, изградена С.Р. ...

  9. #199
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    установено е(не от мен),че търтеите и майките от различните породи,излитат за онождане,преобладаващо,по различно време..Например,карниката предпочита онождане,към 11ч.,бъкфаст по друго време...,но това не означава,че карниката липсва в 14ч.....примерно,.............а изкуственото осеменяване,гарантира само породата и количеството сперма,а дали ще е от най яките и бързи.... търтеи....или само такива с узряла сперма...
    Иначе другата седмица ще им сипя по малко сиропче с йод.
    Тия работи са на късмет май

  10. #200
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тия работи са на късмет май
    Ооооооо,не само май!Като хванеш от април,та чак до октомври......имал съм сполука и през ноември.
    "Късметът" е всеизвестен-около 1/3 са супер.....

 

 
Страница 20 от 21 ПърваПърва ... 1018192021 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •