Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 21 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 202
  1. #161
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от Николай Петров Виж публикацията
    Колеги, кога ще цъфне акацията тази година?! Аз залагам за 20-25 април за Северозападна България...
    https://www.focus-news.net/novini/me...eksiko-2018051
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  2. #162
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ами от това което казах да ги намалим малко наистина .. Защо да съм закъснял с отварянето, те пак си имат и мед и прашец останал, сега им сложих и отгоре храна да видя как ще е .. Иначе май преценката за междурамията ми е вярна. Защото единия дето ми се видя 4 рамки без майка, ми се видя не много слаб и реших да не го изхвърлям а да го обединя с другия ми най-слаб, който пак беше същата сила. Свих ги на по 4 рамки, преди привечер да ги обединя и си бяха така 4 рамки, да кажем айде 3 да са ) но горе долу с 30 процента - + ги уцелвам на око.

    Сега като замисля наистина не е толкова зле работата, може би така го написах, понеже не ми се е случвало да имам 1 умрял, 1 с калпава майка и един без майка ... Ама това е моя грешка ... Въпроса е че есента нямаше какво да ги правя. При мен тези семейства, който са общо 4 се повредиха чак след главната паша, около октомври месец .. или края на септември , там ми каза един човек че са пръскани едни площи с някакъв слънчоглед саморасляк ... Сега не мога да кажа дали е от това ... Но е факт, че при силни млади майка се получи това ...

    А този другия с дефектната майка, реших да му да една седмица време, понеже беше много спокоен. Яйцата бяха много малко но снесени правилно. Имаше точно на 2 пити по 5-6 килийки гърбаво пило .. Би следвало да е по тревожен ако майката е крива. Търтовка в истинския си вид не е ..

  3. #163
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Една седмица, не повече! Повредена майка/търтовка се държи точно така по това време, а и при подготовка за зимата. Снася, виждаш доста яйца правилно поставени, но пчелите ги чистят. Не им трябват търтеи в този момент. Естествено пропускат и някои яйца се излюпват, а както знаем, пчелите довършват започнатото(използвано свойство в майко производството). Следващия път пак може да видиш доста яйца и само тук, там по някоя ларва. В такъв случай, махай тази майка и раздай пчелите за да има полза от тях преди да им е изтекъл ресурса.

  4. #164
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Една седмица, не повече! Повредена майка/търтовка се държи точно така по това време, а и при подготовка за зимата. Снася, виждаш доста яйца правилно поставени, но пчелите ги чистят. Не им трябват търтеи в този момент. Естествено пропускат и някои яйца се излюпват, а както знаем, пчелите довършват започнатото(използвано свойство в майко производството). Следващия път пак може да видиш доста яйца и само тук, там по някоя ларва. В такъв случай, махай тази майка и раздай пчелите за да има полза от тях преди да им е изтекъл ресурса.
    Хубаво е да има 1-2 запасни майки, на 10-12 семейства...

  5. #165
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Хубаво е да има 1-2 запасни майки, на 10-12 семейства...
    Тц.
    Това е една хипотеза що има друга, че това няма да е майка а мащеха

  6. #166
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тц.
    Това е една хипотеза що има друга, че това няма да е майка а мащеха
    Така е. Но става въпрос за спасително мероприятие. Ако осиротялото, или с повредена майка семейство е силно, това е добър вариант,...за мен.
    Впрочем, като правим сборна отводка, която си произвежда сама майката, дали тя не е мащеха за част от пчелите? Поне теоретично...

  7. #167
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тц.
    Това е една хипотеза що има друга, че това няма да е майка а мащеха
    Гоше, не я схванах много тази хипотеза... Та нали всички майки, които придаваме, докато не създадат собствено потомство, формално са "мащехи" за тези семейства...

  8. #168
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тц.
    Това е една хипотеза що има друга, че това няма да е майка а мащеха
    Гошка,предполага се,че майката,запасната,е зимувала с нейни си пчели и има нейно си пило в отводката......а основното семейство с какво разполага,за да има нужда от нова майка в края на зимата..

  9. #169
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Така е. Но става въпрос за спасително мероприятие. Ако осиротялото, или с повредена майка семейство е силно, това е добър вариант,...за мен.
    Впрочем, като правим сборна отводка, която си произвежда сама майката, дали тя не е мащеха за част от пчелите? Поне теоретично...
    При сборната отводка става нещо различно в сравнение при обединяването на две семейства.Сега предполагам има разлика на възприемане при различните понятия запасна майка = на слабо семейства или какво точно представлява сборна отводка.

  10. #170
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Гоше, не я схванах много тази хипотеза... Та нали всички майки, които придаваме, докато не създадат собствено потомство, формално са "мащехи" за тези семейства...
    Да така е, затова комай няма голяма разлика между направени майки или тяхни си поне няма някаква феноменална разлика поне така мисля.
    Сега когато се прави племенна работа в дългосрочен план дали е свищева или роева си е хубаво всяка да си е за семейството поне така твърдят проф.Кашковский и Найчуков.А и едно е едно семейство да направят няколко майки техни си и да си останат с семейството друго е да се правят както се правят за много майки за много семейства отводки.

 

 
Страница 17 от 21 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •