Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665

    Прехвърляне от Дадан Блат във Фарар

    Здравейте колеги, имам един рой с млада майка, който съм настанил в преносното ми съндъче поради липса на инвентар. Понеже майката пронесе и изглежда много читав роя, ще го давам на един приятел ... Той ми донесе фараров кошер, та ви питам какъв е най-удачния вариант за прехвърляне. Това което съм намислил е да сложа двата корпусна един върху друг на фарара и да отместя преносното сандъче в страни. След това слагам една медова рамка дадан блат в двата корпуса с пчелите като първа. После предварително наредени две фарарни рамки една над друга, после друга пита с яйца/пило и после 2 фарарови рамки една над друга. ... Ще прехвърля само една медова пита и 2 рамки с яйца и пчелите .... Ще сложа и една дадан блатова преградна дъска. и после ще разширявам с магазинни рамки само.... А като се запечата дадан - блатовото пило, ще го изместя като последни рамки и като се излюпи, ще махна дадан блатовите и ще слагам фарарови ... И ще доизтръскам всичките пчели във фароровия кошер, който ще заеме точно мястото на преносното сандъче както е било.

    Става ли така ? Нещо което да внимавам да не объркам ?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Така го направих роя е много читав и тези пити магазинните, които сложих майката ги е осеменила. Сега въпроса е да хвана момента когато да махна дадан блатовите ... Иначе не искам да подбивам цените на колегите ... Обаче някой ако иска рояци, които се развиват и са добри, направо подарявам, пари не им искам. Просто напълних всичките сандъци и вече имам 13 сандъка и нямам повече свободни и така както е тръгнало незнам къде ще свърши цялата работа. Исках да гледам 4-5 кошера а то нещата не отиват така както го мисля ..

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Така го направих роя е много читав и тези пити магазинните, които сложих майката ги е осеменила. Сега въпроса е да хвана момента когато да махна дадан блатовите ... Иначе не искам да подбивам цените на колегите ... Обаче някой ако иска рояци, които се развиват и са добри, направо подарявам, пари не им искам. Просто напълних всичките сандъци и вече имам 13 сандъка и нямам повече свободни и така както е тръгнало незнам къде ще свърши цялата работа. Исках да гледам 4-5 кошера а то нещата не отиват така както го мисля ..
    При мен идеята беше да гледам 10 кошера, а сега са 160 заедно с отводките, но ще ги намаля до 100 до зимата.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,235
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При мен идеята беше да гледам 10 кошера, а сега са 160 заедно с отводките, но ще ги намаля до 100 до зимата.
    Каде отидоха палците...?

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Браво момчета,няма да умре българското пчеларство.Само
    напред и нагоре.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Откакто се занимавам, поне за мен това е Годината на рояците. Не и на меда...поне за сега...

    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Каде отидоха палците...?
    Аз профилите не мога да отворя, ти за палците си се затъжил...

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Откакто се занимавам, поне за мен това е Годината на рояците. Не и на меда...поне за сега...



    Аз профилите не мога да отворя, ти за палците си се затъжил...
    Ползвайте каквото можете. Говорих с Матеев, но той си го премести в другия крачол.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,235
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Откакто се занимавам, поне за мен това е Годината на рояците. Не и на меда...поне за сега...



    Аз профилите не мога да отворя, ти за палците си се затъжил...
    Не съм се затъжил. С въпроса, исках да изкажа одобрение.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    723
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Така го направих роя е много читав и тези пити магазинните, които сложих майката ги е осеменила. Сега въпроса е да хвана момента когато да махна дадан блатовите ... Иначе не искам да подбивам цените на колегите ... Обаче някой ако иска рояци, които се развиват и са добри, направо подарявам, пари не им искам. Просто напълних всичките сандъци и вече имам 13 сандъка и нямам повече свободни и така както е тръгнало незнам къде ще свърши цялата работа. Исках да гледам 4-5 кошера а то нещата не отиват така както го мисля ..
    Щом е снасяла на фараровите рамки, прехвърли майката там. Отдели фарара от ДБ с ханеманка. Бих направил след седмица проверка долу за някой заблуден маточник. Изчакай да се излюпи долу пилото и го махаш. Това е според мен. Успех!

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Щом е снасяла на фараровите рамки, прехвърли майката там. Отдели фарара от ДБ с ханеманка. Бих направил след седмица проверка долу за някой заблуден маточник. Изчакай да се излюпи долу пилото и го махаш. Това е според мен. Успех!
    Мерси за отговора. Те са 3 дб рамки, искаш да кажеш да подредя един магазин от тези сегашните фарарови рамки с яйца долу, да сложа ханеманова и да сложа горе Дадан блатовите ли ? Така му вдигам още повече обема, а той не е много силен. Макар че уж е топло ама и пчели няма още толкова много.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •