Ехеее, как се търкулна една година...
Последните няколко месеца не остана много време за писане и споделяне, което доведе и някои закономерни грешки. Но за тях след малко.
Накратко, започнах със 7 семейства, купих още 11, след загуба на маики и обединяване на слаби станаха 15 - половината силни, другите почти. Общо успях да извадя около 500кг мед. Направих 3 късни отводки с купешки майки и улових 3 роя. Купих си 20 нови кошера - по 10бр ДБ10 с 2 магазина и ЛР на 3 корпуса с повижни дъна.

До тук добре. Но от там нататък допуснах няколко грешки. До късно ги подхранвах със сироп(края на септември). Късно зазимих и стесних (октомври), не се погрижих за оптималната вентилация. Оставих пити зад преградните дъски.
В резултат на тези грешки, имам 2 семейства загинали или изчезнали - отдавам го на кражби и нападения октомври и ноември. В други 2 семейства (едното слабо рояче), пчеличките са направили кълбото си на питите зад дъската и са умрели от глад. sadsmile;

За мое щастие времето тази година е много благосклонно и ми помогна отчасти да поправя грешките си. Започнах ранно подхранване и пооправих вентилацията. Имаше и няколко поредици от топли дни и пчеличките успяха да се облетят.
Кокичетата, минзухарите и леската цъфтят от преди повече от седмица и пресен прашец влиза в кошерите.

Утре дават да е топло и тихо и мисля да направя първия осведомителен преглед. Ще го използвам да разпечатам малко мед до пилото и да стесня колкото е възможно.
Сега пред мен стои въпросът, кога да да прехвърля семействата в новите сандъци и да ги разредя / пренаредя в рамките на пчелина. Приемам съвети