Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 111
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски

    КЪМ ПЧЕЛАРИТЕ ОКОЛО РУСЕ

    Здравейте,
    Бих искал да ви попитам от къде бихте ми препоръчали да си купя "регистрирани" отводки (20-30) около Русе?

    Знам кои са регистрираните производители за областта, но България е малка, ако наблизо има качество което не е за пренебрегване съм готов са попътувам 100-тина километра...
    Нямам нищо против и местните, ако можете да ми препоръчате някой от тях, въпреки че ми се струва, че имената са две, а производителя е един

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Интересно... никой ли няма мнение

    Или може би в Русенско няма пчелари купували отводки по програми...

    Или пък има някаква тайна, която не се споделя с новобранци...

    Странно за мен това е... както би казал Йода :D

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    МММдаааа...моля да се придържате към темата :D

    И да не земе сега някой да се намеси... и да ми развали хубавия монолог tongueout;

    Днес ходих при моите пчелички. Започнах да се грижа за тях късния септември и едва успях да ги зазимя. Имах притеснения, защото ми беше за сефте, а и 3 от 7-те семейства не бяха много добре със запасите.
    Все пак, днес всички бяха живи, като само при едно ми се стори, че пчелите са малко и по-скоро бяха разделени. Може и да са били по-надолу по питите (дано).
    На всички им сложих по 500гр медено-захарно тесто. Надявам се следващите по-топли дни да ги оползотворят и майките да активизират снасянето.

    Относно отводките, които търся, се оказа че в Русенско май лицензираните производители правят само на ДБ, така че или ще се наложи да пътувам или да прехвърлям.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Такаа...
    Работата с отводките се отложи за догодина или за винаги :D
    Ще се търсят явно направо семейства, ама за това писах където му е мястото.

    Иначе моите пчелички се развиват чудесно, да чукна на дърво.
    И в седемте кошера подхранката беше изядена в значителна степен. В един от кошерите даже имаше запечатано пило с размер 4-5см. Облитането беше масово и двата почивни дена - в неделя температурата на слънце беше 15.5 градуса (4 на сянка). Не забелязах диарични петна и което още повече ме зарадва, видях акар само на една пчеличка.
    Другат седмица мисля да им направя една полу-суха смес от разни протеини и да я оставя на 10-15 метра от кошерите в един леген.

    Има ли някой из русенския вилает да сподели как е положението?

    П.С. В много окаяно състояние са населените ми кошери и ме е срам да пусна снимки...

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ех, Колега, какви са тези колеги от Русенско ?
    Никой не иска да наруши монолога ти. Давай така, става интересна тема.
    Иначе, не бързай да скачаш от 7 на 30, ще ти е трудно.
    Развий тези 7 и ги увеличавай постепенно... заедно със знаинята и практиката.
    Успех.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Благодаря за пожеланията!
    Не ме е страх от трудностите, а и да си кажа не съм съвсем сам в начинанието. Има кой да показва и помага.
    Че ще има увеличение на бройката е сигурно - празни кошери - само място заемат и файда от тях няма.
    Иначе темата наистина добре върви :D , предстои завръзката wink;

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2012
    Мнения
    19
    Като чета какво си написал разбирам ,че имаш основата и едва ли имаш нужда да ти помага някой Темата наистина е хубава

  8. #8
    Тръпна в очакване за развръзката. :D

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Вчера навестих моите работливки.
    На сянка 4-5 градуса на слънце 7-8 , но с осезаем ветрец. Може би затова нямаше много мераклийки за летене, но все пак на минута се прибираха по 5-6 пчели.
    В тази ситуация реших да не ги отварям - да си гледат работата както си знаят... wink;
    По пътя на логиката:
    1.След толкова дълъг студ, пролетта ще дойде много бързо (черешите здраво са напъпили), а дряна и леската още не са цъфнали...
    2.Вече три седмици подхранвам с медно-захарно тесто и температурите през деня са над нулата - значи би трябвало да има пило...
    4.Есента запасите от прашец не бяха големи, а нямам резерви...

    Та след четене и гледане на разни филмчета, реших да пробвам с едно "протеиново" подхранване.
    Съставките са тези:

    Соевата кайма я смлях с машинката за кафе. Получи се фина смес, към която в последния момент добавих натрошено с ръка твърдо сварено яйце.
    Получи се това:

    Сложих тавата върху един варел на 5-10 метра от кошерите към 13ч.
    Може би заради вятъра нямаше голям интерес, дори след 2 часа. Затова взех и ръснах по една щипка на 1-2 кошера на прелките. След 2-3 минути наизлязоха по 5-6 пчели и взеха усърдно да прибират "прашеца".

    Има надежда казах си...

    Днес, положението е било доста по безветрено и в най-топлите часове е имало по 50-60 пчели да се ровичкат в храната.

    Другата седмица ще видим какъв е резултата.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Ехеее как мина един месец... Пролетта почти дойде, кокичетата преминаха, нарцисите самовлюбено се побутват на туфи из градината, а тук-там, "по-смелите" овошки се посипаха с цветове.

    Няколко пъти ходих да нагледам подопечните си.
    От седемте кошера само един наистина е останал без Мама. Пробвах да му сложа една рамка с пило и ларви - преди 10 дни. Днес за съжаление не открих маточници, но въпреки това, доста пчела има в кошера (на 3-4 рамки не много плътно покрити). Мисля, другата седмица пак да пробвам и ако до 4-5 дни не започнат да правят майка, ще ги обединявам.

    На всички, вече трети път им наливам (първо по 200мл а после по 300-400мл) сироп 1:1 + стартовит и витамикс.
    По силните семейства за 3-4 дена го вземат всичкия, а по-слабите им остава по 30-40мл. Не съм стеснявал и в кошерите има сумарно по 2-2.5 пити с мед, останал от зимата.

    В различните семейства има различно количество запечатано пило от 3 до 6 междурамия по около 20-25см в диаметър. На по-силните семейства, в средата на запечатаното пило има празни участъци, които малко ме замислиха, но после с радост забелязах че това не е от пропуск на майките а от вече излюпено пило (видях 4-5 "раждащи се" пчелички). На всякъде видях много пчели които носят прашец, но за сега има доста място и няма опасност от блокиране на майката.

    Както бях писал в друга тема, от 10 дни си имам и 10-11 новодомци. Ето ги и тях:


    Дереджето при тях е сравнително същото, само дето са доста по-слаби. Е има и 2-3 кошера. където положението е почти като при старите кошери, но пак ще трябва повече внимание.

    Едно от новите семейства се оказа че е загубило майката си (така го взех). Днес си направих експеримент по обединяването му с едно от другите слаби. Експеримент, защото се опитах да приложа техника от многокорпусни на ДБ.
    Ето какво направих - върху сиротното семейство поставих един вестник, а над него два магазина, в които поставих питите с пчелите от слабото семейство (с майката). Празния сандък оставих до прелката на новия за да могат останалите 20-30 пчели да се приютят по-късно. Надявам се долните пчели постепенно да се качат при майката, така че след 2-3 дни да мога да махна ненужните пити и магазините, а семейството да сваля в плодника. Останалите летящи пчели се присламчиха към най близкия кошер (или поне така ми се стори, без да има боища и жертви.

    Още преди 10 дни поставих по 2 от сръбските лентички на всички семейства.
    Сега чакам да се появят първите признаци за восъко-отделяне и да почна градеж на основи за да мога да подменя част от старите пити, които ще използвам да приюти на блуждаещи ройчета, защото ми казаха че вековния орех в градината е любимо място "за закачане" през лятото.

    Дано през следващите 1-2 седмици да се извали дъжда, за да можем заедно с пчеличките да се радваме на цъфтящите наоколо акациеви гори

    п.с. От опит потвърждавам "ефекта на укротяването" след преместване на "лудо" семейство. Тоя с къщичката, първия път не можах да извадя втора рамка, а днес пренареждах пити почти без да пуша cool;

 

 
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •