Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 111
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Ехеее, как се търкулна една година...
    Последните няколко месеца не остана много време за писане и споделяне, което доведе и някои закономерни грешки. Но за тях след малко.
    Накратко, започнах със 7 семейства, купих още 11, след загуба на маики и обединяване на слаби станаха 15 - половината силни, другите почти. Общо успях да извадя около 500кг мед. Направих 3 късни отводки с купешки майки и улових 3 роя. Купих си 20 нови кошера - по 10бр ДБ10 с 2 магазина и ЛР на 3 корпуса с повижни дъна.

    До тук добре. Но от там нататък допуснах няколко грешки. До късно ги подхранвах със сироп(края на септември). Късно зазимих и стесних (октомври), не се погрижих за оптималната вентилация. Оставих пити зад преградните дъски.
    В резултат на тези грешки, имам 2 семейства загинали или изчезнали - отдавам го на кражби и нападения октомври и ноември. В други 2 семейства (едното слабо рояче), пчеличките са направили кълбото си на питите зад дъската и са умрели от глад. sadsmile;

    За мое щастие времето тази година е много благосклонно и ми помогна отчасти да поправя грешките си. Започнах ранно подхранване и пооправих вентилацията. Имаше и няколко поредици от топли дни и пчеличките успяха да се облетят.
    Кокичетата, минзухарите и леската цъфтят от преди повече от седмица и пресен прашец влиза в кошерите.

    Утре дават да е топло и тихо и мисля да направя първия осведомителен преглед. Ще го използвам да разпечатам малко мед до пилото и да стесня колкото е възможно.
    Сега пред мен стои въпросът, кога да да прехвърля семействата в новите сандъци и да ги разредя / пренаредя в рамките на пчелина. Приемам съвети
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Защо да е тайна... 2200лв, докарани от 140км до врата ми.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Да си дам аз рапорта, че монолога изисква поне един говорещ tongueout;

    Съботата отидох на пчелина - беше след кратък дъждец, температурата се вдигна до 15-16 градуса. Почнах ги от най-песимистичните прогнози. И бях прав. Първия - видях Майката, за сметка на това никакво пило, пчели чат-пат. Втория малко пило - 2 по 5-7см, пчели умерено. Третия, няма пило, няма майка, 50-100 пчели. Ужас. Помислих към 20 секунди и тръснах на прелката на най-близкия кошер.
    И от там нататък се пооправиха нещата. Половината са с 4-5 кръгчета по 10-12см запечатано пило, другите с 5-6 кръгчета по 12-15см. Пчели между 4-5 и 8 междурамия. Запаси от пресен прашец и свален мед (от подхранката) в близост до пилото.
    Какво направих. Стесних доколкото ми позволяваха обстоятелствата, като там където можах, разпечатах по една длан мед на пити с излъскани килийки и ги поставих обърнати към прясно или не запечатано пило. Оставих пликовете с останал мед над пилото. Записах всички кошери на какво дередже са. Заредих поилките с вода.
    Събота и неделя при мен ще е около нулата. Затова не мисля да бързам с сиропа. Но от 23-24.03 медения сироп със стартовит и витамикс ще влезе в менюто.
    Междувременно мисля да третирам магазинните пити и останалите плодникови пити с оцетна киселина в продължение на седмица две.
    Не че някой ми отговаря wink;, но все пак да попитам - киселината може ли да има негативен ефект върху меда останал в питите?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    9
    Здравей, Георги. Реших да се включа и аз в твоя монолог както се казва вече няма да се говориш сам . Не че мога да споделя нещо от опит тъй като съм пчелар от седмица, но пък съм много запален и развълнуван. Като местихме кошерите имах едно опасение, че едната майка се е загубила и опасението ми се потвърди. Някой ще даде ли някакъв съвет. Мисля утре да погледна дали не са си заложили маточник ако не да придам една пита с прясно пило и да чакам. Ако има други мнения ще се радвам и ще съм благодарен да ги чуя.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Здрасти Пламка,
    Доколкото знам е рано за производство на майки. Не че няма да се излюпи, ама няма да има кой да я оплоди.
    Ако си сигурен че няма майка, те съветвам да обединиш с някое друго семейство. Така към средата или края на април ще имаш едено силно от което ще можеш да направиш отводка.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    9
    Благодаря за бързия отговор. Утре ако е хубаво времето ще ги погледна пак и ще решавам какво да правя макар, че като се замисля съветът ти е много добър. Още нещо да попитам мисля да им разпечатам малко мед, та от крайна пити ли да разпечатам или от пита срещу пилото.

  7. #27
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup
    Ако си сигурен че няма майка, те съветвам да обединиш с някое друго семейство. Така към средата или края на април ще имаш едно силно от което ще можеш да направиш отводка.
    Това е най-разумното решение. Но се увери, че наистина няма майка.

    А и за липсата и, е възможно и да нямаш вина. Сигурен ли си че е имало такава преди местенето?

  8. #28
    Цитат Първоначално публикувано от Plamen Nikolov
    Благодаря за бързия отговор. Утре ако е хубаво времето ще ги погледна пак и ще решавам какво да правя макар, че като се замисля съветът ти е много добър. Още нещо да попитам мисля да им разпечатам малко мед, та от крайна пити ли да разпечатам или от пита срещу пилото.
    Разпечатай по-тъмни пити и ги сложи го пилото.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Първо разпечатай стария мед около пилото, не бързай с разпечатването на меда встрани, защото ако има много мед около пилото, ще задръстиш майката. Но все още е студено и не трябва да се бърза с бърникането в гнездото. Трябва да прецениш какво е положението в гнездото, на колко пити е пилото, колко пчели покриват гнездото. Ако пчелите са запълнили с пило питите които покриват, напарви така както казва Юрката, сложи до тях една тъмна празна рамка или такава с малко стар разпечатан мед. Още е рано за разделяне на гнездото.
    Следете температурите десетина дни напред и се съобразявате с тях.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    9
    Благодаря за бързите отговори. По питите, където е пилото има мед само в ъглите, затова мисля че е по добре него за сега да го оставя при евентуално застудяване да има какво да хапват. ще послушам съветите и ще разпечатам мед от съседната на питата с пило. Забравих да кажа, че съм стеснил кошерите ДБ и на 11 сложих ленти Варостоп.

 

 
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •