Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 33 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 327
  1. #121
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Събота - 11.04.2015
    Слънчево около 18-20 градуа с пориви на вятъра, пчелите носят малко светъл прашец. Цъфнали са някакви цветчета и дрянът, останалото е на пъпки и трябва поне седмица топло време за цвят.
    Пчелите с на 3-4-5 рамки, пило и яйца около длан по на две-три рамки. Тегава работа...
    По слабичките остават с все по малко стари пчели който да покриват пилото.И при мен е така,но от петък от както започна да се затопля майките са започнали сериозно да снасят.Ако не застудява времето,мисля края на май за акацията да сме ок,всичко зависи от Началника отгоре

  2. #122
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    При нас е по важно лятото да не е много сухо,има ли дъждец от време на време,ще си дадат по два магазина.

  3. #123
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    На 860м са цъфнали единствено дрян и върба, гората е мрачна и кална. През ноща чешмите по северния склон замръзват. Пчелите са нервни и имат пило. Всичко се развива много бавно, дърветата вървят с поне 3 седмици назад спрямо по-южните и топли региони... Днес беше слънчево, духаше силен студен вятър и малка част от пчелите бяха навън...
    Христо Йорданов

  4. #124
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    На 1000м. само дрян и леска.Ивата още спи.Носят по малко прашец, но повече се въртят пред кошерите.Сиропа със зор го взимат.Питките и на тях не наблягат.Мед и пило имат.Още си е студено.До Великден нощем си беше под нулата , а денем 5-6 градуса.Слънцето грее, но като духне от високото и замирисва на зима.Грубо, сме месец назад.Дано поне лятото е влажно.Иначе тая година ще е само на изваждане.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #125
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Никога не съм пчеларствал при такива условия, но така като ви чета си мисля следното. Кошерите ви трябва да са с висока степен на топлоизолация. Плодникът преди началото на сезона трябва да е по-малък от общоприетото за страната, или двумайчино. Хранителният режим, ясно - трябва да е съобразен с природните условия. Теоритизирам.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #126
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Като цяло си прав! Аз като занимаващ се по сериозно с пчели от четри години си водя записки за времето.При мен зимата не е по студена от колкото е в северна Бг,но доста по бавно идва пролетта. Минала година беше на едната крайност,джанката цъфна около 18март,но след средата на април беше дъждовно и студено.Тази година наближава 18април джанката още не е цъфнала.Определено закъснява пролета с 10-15дена.Ако се затопля както е тръгнало ,мисля ще наваксаме закъснението.Трябва да имат достатъчно мед ,прашец и млади и дебели пчели при зазимяването.Дъната втора зима са на мрежа,но края на февруари ги затварям,до май .Много добре зимуват така.Колкото до обема на плодника...тази пролет ще достатъчно показателна, за сега е без значение дали са в осмак или в лежак,фактор е силата на семейството,от тук нататък ще се разбере.Между другото онзи ден прехвърлих две по късни отводки на по рамки в фарарови корпуси 10рамково,ограничих ги с преградна дъска и продължавам с опитите.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20150416_094855_669.jpg‎  

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Никога не съм пчеларствал при такива условия, но така като ви чета си мисля следното. Кошерите ви трябва да са с висока степен на топлоизолация. Плодникът преди началото на сезона трябва да е по-малък от общоприетото за страната, или двумайчино. Хранителният режим, ясно - трябва да е съобразен с природните условия. Теоритизирам.
    Когато дъното е мрежа, какво ли е значението на големината на плодника?Теоретизирам.
    П.П. То не останаха сериозни теми за пчелите във форума.Много постове , много активност и "почетни " и "вери импортант персони", ама сериозно малко.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #128
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Много дълга зима за Радомирско. При мен пчелите престанаха да летят в началото на Октомври. Имаше паша, но беше студено 8-10-12 градуса. Пчелите само се облитаха. После яка зима. Пролетта беше студена до Великден. Джанката не е цъфнала. По мои изчисления около шест месеца и половина - зима.


  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    И аз съм на линия и можем да продължим. Важното е че се включиха и "заслужилите" /ъъ, артисти/, с точни записки и наблюдения. Та точно това имам предвид и аз. Вашата зима в общия случай не е нищо особено - лека и приятна, а пък и повечето тук знаем, че пчелата не само че не и пука от студената зима, ами даже и така и е по-гот. Дотука никакъв проблем на какъв обем е, на какво дъно и на какви стени, може и в сандък от фазер. Обаче пролетта ви е различна, явно. Мине ли Зарезан, ний се кръстим, че и свещи палим Малък Сечко да не се покаже по-ербап от Батя си и питки месим и бъркочи разни. И докато си сверим часовниците у форума и си полафим с някой новобранец, и хоп рапицата цъфнала. А при вас бавна и студена пролет, на пчелите им се иска, пък не могат... Определено детайлите ще са в март и април.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    И аз съм на линия и можем да продължим. ... А при вас бавна и студена пролет, на пчелите им се иска, пък не могат... Определено детайлите ще са в март и април.
    Тая година април и май.
    То пролетта ще дойде и дърветата ще наваксат, и ще цъфнат.Те, тия цветове от лани си ги готвят и само чакат топлото.Лошото е, че пчелите не са си подготвили от лани запечатаното пило, та като цъфнат дърветата да излязат и множеството работнички.Докато се развие семейството и юли отминал.Дошло засушаване и жега и почва подготовката за следващата зима.В това е "малката" разлика в климатичните условия за равнинно и планинско, и полупланинско пчеларстване.Дано Дядо Господ се смили и ни даде топло и влажно дълго лято.В това е надеждата да наваксаме изоставането.А ако пусне и малко мана в гората на есен... Мечти-и-и, мечти-и-и...
    Такива ми ти работи, jordanov. А при вас рапица, овошки, акация, ливади, слънчоглед, сигурно някоя паша пропуснах и пак чета недоволстват колеги.Благодарност трябва.Благодарност към Дядо Господ. За това което дава.Ако не можем да си го вземем Той не ни е виновен.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 13 от 33 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •