Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 20 от общо 20
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Наистина е много удобно това нещо, изпарителя. В Сърбия струваше 80 лв, тук се предлага за 108 лв.
    Не трябва да има пило по време на третирането и температурите не трябва да са отрицателни, да не са на кълбо пчелите. Кълбото да е леко разпуснато. ОК трябва да се изпарява бързо и опушването да трае около 2 минути. Така че не е много проста работа изработката на това устройство.
    Мравчената киселина може да се използва и когато има пило.
    ОК не унищожава акара в пилото, унищожава самото пило. ОК унищожава акара по пчелите. Мравчената киселина унищожава акара в пилото и по пчелите, но трябва да се използва при строго определени температури и дозировка.
    ОК е много вредна за белите ни дробове, не за бъбреците. Като вдишаш парите, те в алвеолите на белите дробове кристализират и тн.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    Е сега вече останах замислен доколкото съм чел а това не е никак малко съм останал с впечатлението че чрез изпаряване се третира веднъж когато няма пило и четири пъти при наличие на пило и никъде не съм прочел да има проблем с пилото при третирането чрез изпаряване само знам че външната температура трябва да е над 3 градуса.Ако бъркам някъде поправете ме.

  3. #13
    Цитат Първоначално публикувано от perdeee
    Е сега вече останах замислен доколкото съм чел а това не е никак малко съм останал с впечатлението че чрез изпаряване се третира веднъж когато няма пило и четири пъти при наличие на пило и никъде не съм прочел да има проблем с пилото при третирането чрез изпаряване само знам че външната температура трябва да е над 3 градуса.Ако бъркам някъде поправете ме.
    Сърбина ми каза,че е хубаво да няма пило,защото тогава третирането ще е най-качествено !Третиранията да са през шест месеца едно от друго,но може и само едно ако се направи качествено примерно в началото на ноември при температура 4-10 градуса!
    Относно изпаритела идеята е добра и ще работи сигурен съм ,само трябва да се избере точната свещ.Дръжката трябва да я захванеш според мен с резба в чашката,за да не остава товара на свеща .Като почнеш да правиш опита първо го направи отвън ,а не в кошера.Ввземи хронометър за да засечеш времето на пълното изпаряване на ОК.Слагай между 2 и 2,5 грама.Варди се от изпаренията .Дръж семейството затворено поне 10 минути.

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    За изпаренията съм си взел предпазните мерки ракавици маска и т.н но сега наистина не ви разбирам пролетта не може ли да се третира с ОК с изпарителя?

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от perdeee
    За изпаренията съм си взел предпазните мерки ракавици маска и т.н но сега наистина не ви разбирам пролетта не може ли да се третира с ОК с изпарителя?
    Може ,но ефекта няма да е същия. А ти нямаш друг избор.Просто ще намалиш популацията му.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    39
    Освен ОК чувам за Тимол -също бил ефективен .
    Мед ям всякакъв .

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    02.07.2015
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    Габрово
    можели да дадете схема на изпарителя на оксалова кисилина

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Какъв е смисъла да запушваш прелката при опушване с ОК че и 10 минути след това при положение че кошерите са на мрежести дъна целогодишно ?

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Много ясно,че смисълът е никакъв.Но,ако се сложи нещо (картон,фазер) в чекмеджето на дъното за времето на изпаряване,вече има смисъл и той е запазване на изпаренията за максимално време в обема на кошера.
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    15.06.2012
    Мнения
    80
    Ето тук съм го описал - изпарителя (пост 642):
    http://pchelari.com/forum/showthread...9629#post89629
    По добър е от оригинала с това, че нагревателя е евтин и сменяем.Не, че досега ми се е налагало да го сменям де !
    Сори, но си го държа на пчелина и мога при интерес като ходя там да го снимам.
    Просто и ефикасно !

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •