Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 35
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Да споделя и аз моя първи опит с рояците, и да помоля да ми обясните грешките. В събота решавам, че ще отварям кошерите да видя какво е положението, дали има нещо за мен. Приближавайки към тях, чувам че в небето се случва нещо, оказва се рояк. Погледнах първо моите кошери, които се броят на пръсти и не видях от тях да излиза, летежа беше нормален. Дали е излязъл и е започнал да се върти над пчелина, или е дошъл от друго място, не мога да гадая. Изтичах взех стара рамка, кол и тел, завързах я и я вдигнах, но нито една пчела не кацна. Тогава забелязах, че рояка се е хванал на една джанка, на височина около 7-8 метра на най- тънкия клон. Навързах три дълги кола и му поднесох старата рамка, но интерес към нея след около 10-15 мин. никакъв. Тогава отворих първия кошер, на който все още нямаше магазин и взех рамка с открито пило, която огледах само от едната страна и видях, че има открито пило. Стръсках пчелите и отидох да я вържа за коловете. Поднесох им я и започнаха да се трупат на нея (да вметна само, че тежестта на тези три кола и рамката в края беше като да повдигаш от място около 30-40 кг.), след като се напълни рамката я смъкнах и стръсках в сандък и тогава забелязах на рамката, че има самосменен маточник незапечатан, но продължих и така три пъти. На четвъртия път останалите пчели от рояка отказаха да се качват на рамката. Тогава реших, че ще режа клона, който започваше от около два метра височина. В момента в който само се наклони клона и рояка литна и замина през дворовете и не можах да го проследя. Роячето което се сформира е на три рамки, оставих му тази рамка с пилото и маточника и го затворих. Тази седмица в събота ще видя как е ситуацията с него. По преценка остатъка който излетя бяха около 4-5 рамки, така и не разбрах защо изведнъж се вдигна и изчезна.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от viktor tit Виж публикацията
    Да споделя и аз моя първи опит с рояците, и да помоля да ми обясните грешките. В събота решавам, че ще отварям кошерите да видя какво е положението, дали има нещо за мен. Приближавайки към тях, чувам че в небето се случва нещо, оказва се рояк. Погледнах първо моите кошери, които се броят на пръсти и не видях от тях да излиза, летежа беше нормален. Дали е излязъл и е започнал да се върти над пчелина, или е дошъл от друго място, не мога да гадая. Изтичах взех стара рамка, кол и тел, завързах я и я вдигнах, но нито една пчела не кацна. Тогава забелязах, че рояка се е хванал на една джанка, на височина около 7-8 метра на най- тънкия клон. Навързах три дълги кола и му поднесох старата рамка, но интерес към нея след около 10-15 мин. никакъв. Тогава отворих първия кошер, на който все още нямаше магазин и взех рамка с открито пило, която огледах само от едната страна и видях, че има открито пило. Стръсках пчелите и отидох да я вържа за коловете. Поднесох им я и започнаха да се трупат на нея (да вметна само, че тежестта на тези три кола и рамката в края беше като да повдигаш от място около 30-40 кг.), след като се напълни рамката я смъкнах и стръсках в сандък и тогава забелязах на рамката, че има самосменен маточник незапечатан, но продължих и така три пъти. На четвъртия път останалите пчели от рояка отказаха да се качват на рамката. Тогава реших, че ще режа клона, който започваше от около два метра височина. В момента в който само се наклони клона и рояка литна и замина през дворовете и не можах да го проследя. Роячето което се сформира е на три рамки, оставих му тази рамка с пилото и маточника и го затворих. Тази седмица в събота ще видя как е ситуацията с него. По преценка остатъка който излетя бяха около 4-5 рамки, така и не разбрах защо изведнъж се вдигна и изчезна.

    Според мен в такива ситуации не трябва да гадаеш, а да отвориш и провериш от кой кошер е излезнал роя. Нали не мислиш, че ще дойде от някой комшия точно при теб!? Шанса да е от твоите кошери е повече от 90%.
    По начина по който го описваш, според мен е първак, защото казваш че пчелите които си свалил от роя са 3 рамки и още 4-5 рамки са отлетели,прави голям рой. След като е първак, това значи, че има доста голяма вероятност да се рои отново и отново. В такава ситуация намираш кошера, от който е излязъл роя, изчистваш всички маточници и оставяш само един по твой избор, за да предотвратиш последващо роене.
    Сбъркал си , че ни си огледал рамката, която си взел от кошера, тъй като си тръскал рамка със самосменен маточник, което е грешка, защото ако не е бил запечатан си го повредил според мен.А провери ли дали няма и други маточници в този кошер, и дали има майка на тази рамка?
    Трябвало е да опиташ да свалиш рояка, като отрежеш клона или да го подмамиш с някаква примамка, тъй като 7-8 метра си е високо.Рояка е излетял защото си го изплашил или не е харесал мястото.
    В такива ситуации се опитай да не действаш хаотично, защото точно това си направил.
    Успех!

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    22.02.2017
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Русе
    Аз като начинаещ пчелар никога не съм развалял маточници - винаги съм се стремял да се възползвам от тях за увеличаване на семействата, интересно ми е мнението на пчелари, които развалят маточниците за да не се рои семейството, да е силно и да не загубят пашата? Възможно ли е?

    Тази година почти всички отводки са ми от роеви маточници? Догодина да очаквам ли ужаси

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от symp Виж публикацията
    Аз като начинаещ пчелар никога не съм развалял маточници - винаги съм се стремял да се възползвам от тях за увеличаване на семействата, интересно ми е мнението на пчелари, които развалят маточниците за да не се рои семейството, да е силно и да не загубят пашата? Възможно ли е?

    Тази година почти всички отводки са ми от роеви маточници? Догодина да очаквам ли ужаси
    Когато всичко ти е запълнено от към бройки и единствено ти трябва продукция от мед, маточниците само ще ти докарват главоболия/рояци. А в роева година, в голям пчелин са в изобилие. Какво да ги правиш, освен да ги разрушаваш?

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Действията ми наистина бяха хаотични, точно в този момент нищо не можех да намеря, а всичко ми трябваше. Мисля, че адреналина ми изигра лоша шега.
    Да, маточника беше отворен, ще видя в петък каква е ситуацията. Може в роя да е имало млади майки и някоя от тях да съм смъкнал.
    Рязането на клона, го предприех като крайна мярка защото клона можеше да го срежа на около 2м. височина, което значи, че роя щеше да тупне с голяма сила на земята.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    . Какво да ги правиш, освен да ги разрушаваш?
    Имаше по едно време едни ги продаваха
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Имаше по едно време едни ги продаваха
    Ахъ, имаше и клиенти.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ахъ, имаше и клиенти.
    И какво стана, умре ли далаверата?
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    И какво стана, умре ли далаверата?
    Тази година -умре. Подарявахме направо майки, къде оплодени, къде-не.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Най-важното е да са маркирани!!!

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •