Да споделя и аз моя първи опит с рояците, и да помоля да ми обясните грешките. В събота решавам, че ще отварям кошерите да видя какво е положението, дали има нещо за мен. Приближавайки към тях, чувам че в небето се случва нещо, оказва се рояк. Погледнах първо моите кошери, които се броят на пръсти и не видях от тях да излиза, летежа беше нормален. Дали е излязъл и е започнал да се върти над пчелина, или е дошъл от друго място, не мога да гадая. Изтичах взех стара рамка, кол и тел, завързах я и я вдигнах, но нито една пчела не кацна. Тогава забелязах, че рояка се е хванал на една джанка, на височина около 7-8 метра на най- тънкия клон. Навързах три дълги кола и му поднесох старата рамка, но интерес към нея след около 10-15 мин. никакъв. Тогава отворих първия кошер, на който все още нямаше магазин и взех рамка с открито пило, която огледах само от едната страна и видях, че има открито пило. Стръсках пчелите и отидох да я вържа за коловете. Поднесох им я и започнаха да се трупат на нея (да вметна само, че тежестта на тези три кола и рамката в края беше като да повдигаш от място около 30-40 кг.), след като се напълни рамката я смъкнах и стръсках в сандък и тогава забелязах на рамката, че има самосменен маточник незапечатан, но продължих и така три пъти. На четвъртия път останалите пчели от рояка отказаха да се качват на рамката. Тогава реших, че ще режа клона, който започваше от около два метра височина. В момента в който само се наклони клона и рояка литна и замина през дворовете и не можах да го проследя. Роячето което се сформира е на три рамки, оставих му тази рамка с пилото и маточника и го затворих. Тази седмица в събота ще видя как е ситуацията с него. По преценка остатъка който излетя бяха около 4-5 рамки, така и не разбрах защо изведнъж се вдигна и изчезна.