Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 24 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 236
  1. #151
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не прекомерното изтощаване ти е проблема, а отглеждането на по-здрави пчелни семейства. Това включва в себе си както като начин на отглеждане, така и като начин за вървене в тази посока посредством развъждането.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #152
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Явно съм по-тъп ,отколкото си знаех.

  3. #153
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не схващам коментара ти.
    Ако беше задал въпрос "Кажете ми как да стана богат?", отговорът би могъл да бъде много по-елементарен, отколкото този, който ти явно очакваш.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Макар твърдението да не е съвсем точно и вярно, да - на прост език би могло и така да се обясни.
    Ако "преуморяването" се приеме за причина, то не самото преуморяване го е предизвикало, а имунодефицит ( и по грешното време на годината), вследствие на прекалената експлоатация.
    Да не е преуморено, ами да е прекалено експлоатирано. То затова не можем да се разберем, че все пишем на език, който сами не си разбираме. Значи на нормален език е прост език, а иначе не е прост? И като не е прост, какво разбраха? Едно нищо.

  5. #155
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,
    Г-н Атанасов, аз го разбирам така: Просто, когато има приток на нектар, трябва да има и къде да се разположи. Знаем, че пчелите не слагат днешен нектар в/у вчерашен. За целта трябват магазини. Много е важно да има место в плодника където "да се вихри майката". По време на нектар в природата тя не спира да снася в този момент се семейството вижда, че има храна. Просто трябва да му се осигури възможност да се развива. Знаем също така че по време на паша (нектар и прашец) пчелите градят ВО. Ако не разполагаме в този момент с изградена, слагаме ВО. Да се сложи до питата на която снася майката. По този начин смятам, че трябва да процедирате.

    Това е мое мнение, ако бъркам колегите ще ме поправят.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #156
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Като използвам думата,,амортизирани'' имах в предвид доводите и фактите ,които колегата Скутелатор изтъква от научна гледна точка.От акарите не биха умрели толкова много/над 80%/ от пчелите.Ако с–вата са силно опаразитени щяха да напуснат кошерите и да търсят друго място на спасение от акарите.Има ли приток на нектар,нищо не може да спре пчелите да го събират.Ние трябва да им осигурим място за складиране,за да може майката да снася достатъчно и да се възпроизведат необходимото количество есенно–зимни пчели,които ще презимуват.Това е начина да ги предпазим от изтощение–осигуряване на есенно–зимни пчели,които не участват в преработката на нектара.Които са участвали ,до края на декември умират.Говорим за здрави с–ва.Ако с–во ,което е напълнило 2 корпуса/ЛР/ или плодник+2магазина/ДБ/ с пчели и е дало 70 кг.мед през сезона,и има още някакъв приток на нектар,а майката снася на площ от1/2 рамка/ итова става в края на август и началото на септември/можем да го отпишем.

  7. #157
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Враца, Оряхово
    Семейството имаше най-много пило от всички останали, плодника не е бил задръстен, магазините ги държах до 20ти август, точно поради тази причина, да не задръстват майката.
    Не става дума за едно, а 3 семейства. Точно тези, които не съм стеснил, в момента дъната им са почернели от умрели пчели..
    Не съм им редил блодниците, бях оставил това на тях.. Пробвах по-лесен начин за подготовка за зимата, с цел по-малко работа при по-голям брой кошери. Ефекта изобщо не ми хареса, за това мисля скоро да не експериментирам и да си ги стеснявам.

  8. #158
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Да не е преуморено, ами да е прекалено експлоатирано. То затова не можем да се разберем, че все пишем на език, който сами не си разбираме. Значи на нормален език е прост език, а иначе не е прост? И като не е прост, какво разбраха? Едно нищо.
    Еми който иска да знае как да се предпази от CCD, трябва да седне и да се образова, щото гледането на пчелите по начина, който са ги гледали "баща ми и дядо ми преди мен" явно вече не си върши работата както преди.

    В единия случай, след като човек си направи труда да прочете първите си 1500 страници и да се запознае с основните неща и придобие увереност, че вече знае причините за CCD и има представа как да го предотврати, трябва да продължи да отделя време за да се запознава с още толкова страници на година. Промяната на един или два метода, а начина на пчеларстване да си остане на практика същият, не е достатъчна. Нужна е промяна на парадигмата.

    По другия начин, не е нужно човек да е прочел и едно изречение от някой пчеларски вестник и може да продължи да си пчеларства както си знае, но трябва да се примири с факта, че горе-долу на всеки 10 години може да претърпява масова смъртност. Няма да знае какво я причинава (или поне не веднага), къде е сгрешил и какво би могъл да направи. "Има години в които има много мед, има и лоши години, има и много ройливи години, има и години с масова смъртност - така стоят нещата, и нищо не може да се направи по въпроса." И както повечето пчелари като него - ще тръгне да се оплаква по институциите и все ще се намери кой да е виновен (заслужено или незаслужено) за проблемите му.


    Истината често не е лицеприятна за никого, но това не трябва да става причина да си крием главата в пясъка.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #159
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Oregon Виж публикацията
    Семейството имаше най-много пило от всички останали, плодника не е бил задръстен, магазините ги държах до 20ти август, точно поради тази причина, да не задръстват майката.
    Не става дума за едно, а 3 семейства. Точно тези, които не съм стеснил, в момента дъната им са почернели от умрели пчели..
    Не съм им редил блодниците, бях оставил това на тях.. Пробвах по-лесен начин за подготовка за зимата, с цел по-малко работа при по-голям брой кошери. Ефекта изобщо не ми хареса, за това мисля скоро да не експериментирам и да си ги стеснявам.
    Всеки сам решава как да работи но аз съм 100 % сигурен ,че стесняването/не стесняването не е проблема предизвикал намаляването на пчелите потърси проблема другаде.

  10. #160
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колегата Скутелатор,беше споменал веднъж,че различните видове паши отключват различни вируси(или състояния) при пчелите и подтискат имунната система.Факторите за смъртността по семействата по това време са много на брой и в крайна сметка не би било правилно да се посочват само един или друг.При понижен имунитет,вследствие на определена паша,в комбинация с опаразитяване с акар,който е допълнителен източник на вируси се получава микс който,както често се констатира,поразява силните семейства.За да се избегне това състояние е много важно,поначало семейството да е сравнително чисто от към вируси,а това е пряко свързано с акара.В голяма степен,влияние ще окаже устойчивостта на даденото семейство срещу паразита.Говорим за такава селекция пчели.При положение,че семействата са генетично предразположени да се справят с вароа и се поддържат здрави и силни ,то те не биха били компрометирани от каквато и да е паша.Възможно е семейството да е много силно,но ако вече е компрометирано от към вируси,напълно вероятно е, пашата да даде зелена светлина за тяхното развитие.В такъв случай,би се наблюдавала смъртност при тях.От друга страна,малките семейства не са участвали така активно в пашата и независимо,че също може да са заразени,то пашата компрометира,само малка част от тях.Така разсъждавам аз,надявам се,че съм на прав път.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

 

 
Страница 16 от 24 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •