Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 24 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 236
  1. #131
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Аз имам една голяма ракла и я оставих така както си беше около 24-25 рамки да е било през Октомври. Имаше пчели малко в края но не знам дали ще прекарат зимата. Ще му мисля напролет.

  2. #132
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Враца, Оряхово
    За първа година оставих няколко кошера с рамките (10ДБ) без да ги стеснявам. Вчера при нас беше слънчево и реших да погледна какво става. Изобщо не съм доволен, голяма част от пчелите са паднали по дъното, останали са буквално 2 шепи пчели, които не вярвам да иззимуват. Съмнява ме,че кълбото се е пръскало и при застудяване не е успяло да се свие.. Стеснените семейства бъкат от пчела. Всички третирания на семействата са еднакви, освен начина на зазимяване..

  3. #133
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега, аз подкрепям и правя стеснявне.Аз съм от старата школа.В старите книги пишеше ,че семейтвото зимува по-добре в тясно пространство.Последнят факт: оставих търтовка на 10,11 месец на 6 рамки, на изживявяне.Първо останах учуден ,че не я разграбиха.Сега в събота надигнах да видя ,какво става.Очаквах полупразен кошер ,но видях едно много добре изглеждащо семейство.Има на 4 междураия пчели.Дано ти оцелеят семействта.Така някога става ,проба-греша.

  4. #134
    Аз също стеснявам и леко разделям рамките една от друга с цел по гъсто кълбо

  5. #135
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Това не съм го правил.На пролет съм намалял разстоянието между рамките ,с идеята по- малко пчели да топлят по-голяма площ пило.

  6. #136
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Враца, Оряхово
    Сложих им питки над кълбото и до колкото времето ми позволяваше, леко ги стесних с 4-5 рамки. Не мисля друг път да ги оставям на 10 рамки.

  7. #137
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    164
    Пчеларски район
    Троян
    Не е ли рано за питките? При мен имат още доста мед.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  8. #138
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Oregon Виж публикацията
    За първа година оставих няколко кошера с рамките (10ДБ) без да ги стеснявам. Вчера при нас беше слънчево и реших да погледна какво става. Изобщо не съм доволен, голяма част от пчелите са паднали по дъното, останали са буквално 2 шепи пчели, които не вярвам да иззимуват. Съмнява ме,че кълбото се е пръскало и при застудяване не е успяло да се свие.. Стеснените семейства бъкат от пчела. Всички третирания на семействата са еднакви, освен начина на зазимяване..
    От къде си сигурен ,че не стесняването на семейството е виновно за това пчелите да намалеят, колко години опит имаш с този начин на работа аз лично никога не съм стеснявал семейства през есента ,а напролет март месец и досега не съм имал проблем.Това стесняване и питката ще ти кажа, до какво ще доведе в момента времето е меко ти ги възбуждаш и те започват да гледат пило много по рано от нормалното изтощават се зимните пчели /ще живеят по кратко и ще отгледат по малко пчели/при повратни студове все пак сме още декември пилото ще бъде изядено/изхвърлено или напразно ще се изразходят запасите и накрая пролетта рязко отслабване на семействата.

  9. #139
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Старите ми кошери са само 12 рамкови,другите десятки и много рядко вадя от кошерите рамки.

  10. #140
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Oregon Виж публикацията
    За първа година оставих няколко кошера с рамките (10ДБ) без да ги стеснявам. Вчера при нас беше слънчево и реших да погледна какво става. Изобщо не съм доволен, голяма част от пчелите са паднали по дъното, останали са буквално 2 шепи пчели, които не вярвам да иззимуват. Съмнява ме,че кълбото се е пръскало и при застудяване не е успяло да се свие.. Стеснените семейства бъкат от пчела. Всички третирания на семействата са еднакви, освен начина на зазимяване..
    Здравейте колега Oregon,не мисля че причината е в това ,че не сте ги стеснили.Моето мнение е ,че са зазимени на 90% амортизирани пчели т.е. ако сте отнемали пити с запечатано пило и пчелите по тях,за да подсилите други с–ва или майката е спряла да снася двърде рано.Не зная къде пчеларствате, но не е имало такова рязко застудяване,че да не могат да си оформят кълбото над пити с достатъчно храна.Ако действително са останали 2–3 шепи пчели ,няма да оцелеят до март–няма да бъдат в състояние да подържат кълбенцето,което ще се опитат да заформят.Имал съм подобен случай преди години ,вследствие на посочените причини.Какво направих –обединих ги,вследствие на което покриха 3 междурамия.На пролет /края на март/ бяха оставили две майки,впоследствие,като се появи по стабилен приток на нектар оставиха тази майка която те си избраха.Аз зазимявам ДБ–12 иДБ–10 на всички рамки без проблеми през зимните месеци.Това е мое мнение,което не задължава и не ангажира никого.Успех.

 

 
Страница 14 от 24 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •