Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 24 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 236
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    1
    здравейте! Аз съм начинаещ в пчеларството. Въпроса ми към вас е кога да сложа лентичките и кога да зазимявам при положение че в района където е пчелина ми все още според мен има достатъчно паша - билки, треви и др. Слушам че хората прибират магазините, слаган ленти дори някои зазимяват, на мен ми се струва рано - при мен все още някои пълнат в магазините.

  2. #42

    ОТНОСНО ЗАЗИМЯВАНЕТО

    Искам да попитам, някой смята ли да опита сръбската техника на зазимяване с отворен мрежест отвор над гнездото?

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    Re: Относно зазимяването

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Понеже видях доста колеги от този регион на изложението в Белград. Искам да попитам, някой смята ли да опита сръбската техника на зазимяване с отворен мрежест отвор над гнездото?
    На мрежестия отвор на покривната табла сърбите не му ли слагат през зимата капачето от фазер приятелю.И аз също се интересувам.Този тип табла е удобна за слагане на питка върху мрежата в предната част и отгоре да се постави капачето от фазер, това позволява подхранване без да се маха покривната табла.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  4. #44
    Казват, че слагат капачето, едва като започне първото пило.

  5. #45
    Както казва Кандо в една друга тема - отвори съзнанието си ... или слушай "чичата" . wink;

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Миналата година с Котларски ходихме на един пчелин с 50 кошера.
    Преди да отидем Котларски ни рече , че там където ни води, ще видим нещо различно. И така си беше, всичките кошери, основно силните, баха зазимени с изцяло мрежесто дъно и с горен мрежест отвор в предната част. Имаше единични семейства, които бяха започнали да заклейват отворите на горната мрежа.
    Купих си тази година такава табла и смятам догодина 2-3 семейства да ги зазимя по този начин. Все ни е страх от новостите, но смятам, че Сърбите са доста по напред отнас в пчеларството (макар, че те са се учили навремето от нас) и можем да вземем наготово техните знания и да използваме техните методи. А и сме гору долу с еднакъв климат.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Евгени , преди години един чичка ми продаде един стар 12дб , много грамотно направен и май изцяло по БДС , кръгъл отвор на дъното с капаче , страници от тесни дъски и т.н. Таблата-три сектора перпендикулярни на входа , средния за две хранилки , страничните с метална мрежа и под мрежата тънки дъски / не фазер / на райбери . Дъската на студената страна директно я махнах , зимно време слагах един крачол със слама отгоре да не е без нищо и така . А и капака на дъното съм затварял ,щото не съм знаел че може и да не се затваря , ма пък вадех доволно мед от този кошер . После тръгна модата на плътни табли , изцяло със стиропори , найлони и т. н. Така че за мен това не са новости а индивидуален подход на сръбския колега .
    Снимки нямам , щото вече нямам и дванайсетаци.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    И аз имам такива, с мрежа и шперплат, или може би тънки дъски, не съм сигурна.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Вальо , много неща имаме останали още от времето на Марко Вачков и от време на време си ги преоткриваме , или ги гледаме по изложенията .

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Значи става на въпрос за масово използване на такъв тип кошери, не е единичен случай. Също така повечето производители на кошери са в крак с времето.
    Пчелите по принцип са доста по умни от нас и винаги се нагаждат спрямо нашите методи на пчеларстване. Въпроса е кое е по добре за тях, да са на топло и влажно зимата или да са на проветриво и сухо. Все пак нещата се променят, хората навлизат по навътре в живота на пчелите и откриват доста по елементарни и ефикасни технологии.

 

 
Страница 5 от 24 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •