Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 24 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 236
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Това ми е идеята , дасе подпомогне с топлина семейството при пролетните аномалйи !
    Невсичко с две бузи е лице !

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    В някаква книжка съм чел за подобен опит за отопление на кошери, с цел за ускоряване на пролетното развитие в Чехия. С подгряването на дъното, пчелите разпуснали кълбото, започнали да консумират повече прашец и мед, за да хранят майката и намирали смъртта си при опит за облитане при ниски външни температури. При едно прецизно регулиране на отоплението, евентуално с поддържане на по-ниска температура през деня е възможно да се постигне положителен резултат, но това е предмет на научни експерименти и изследвания. В руски сайт четох повече информация на тази тема.
    http://www.pchela.kstu.kursk.ru/AFVEhIS.html

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не си правете експерименти, просто вдигнете дъната, стеснете семействата и ако искате и по един найлон отгоре и хранене. Но тава само за слабаците.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Днес погледнах как върви запасяването, количеството на меда и пилото в плодника.Мисля, че няма да има нужда от подхранване.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Днес погледнах как върви запасяването, количеството на меда и пилото в плодника.Мисля, че няма да има нужда от подхранване.
    Станко, ако две трети от плодника ти е така, напролет ще имаш много мед и никакви пчели! Не ти го пожелавам но вземи мерки!!!

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Станко, ако две трети от плодника ти е така, напролет ще имаш много мед и никакви пчели! Не ти го пожелавам но вземи мерки!!!
    Благодаря приятелю.Абсолютно подкрепям мнението ти.Пилото е разположено на 5-6 пити другите са мед и прашец.Действително се наложи да направя някои размествания между питите в семействата, за да има място за производството на зимните пчели.От някои семейства с много пило и по-малко мед направих размяна на пити.Едните подсилих с пило, а другите с мед така че да се постигне баланс между пилото и меда за зимуване.Смятам че се получи.Най-много останах удоволетворен от отводките 7бр. който направих по време на акациевата паша, в момента са на 10 р. като ми дадоха и 5-6кг полифлорен мед и в момента са добре запасени с пило и мед.Просто годината беше чудесна по отношение на пашата.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    офф//
    Станко, ако не е тайна от колко време/ години се занимаваш със пчели?
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    офф//
    Станко, ако не е тайна от колко време/ години се занимаваш със пчели?
    Нямам тайни от вас приятели. От две години се занимавам с пчеларство.Със сигурност греша и за това споделям.Опитните като много от колегите са за това да ни коригират.Найстина нямам вашата практика, но доста често се консултирам с други по-опитни колеги.
    Стремя се при зазимяване от гледна точка на климата в моя район да има в плодника запаси от порядъка на 14-16 кг мед 1-2 пити прашец за зимуване и достатъчно място за осеменяване на майката и производство на зимни пчели.При някои от сем. се наложи да центрофугирам и някоя др. тъмно кафява плодникова пита и я върнах за осеменяване, ако количеството на меда е в повече от необходимото за зимуване.Отворен съм за всякакви съвети и в крайна сметка избора и последствията от него са мои.Благодаря.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Пха не ти личи да си от две години пчелар - гледам придържаш се към по-класическите и опростени практики, виждаш ли какви хубави резултати имаш без много, много да задълбаваш във "тайните" методи. Това не го пиша толкова към тебе, а към всички начинаещи - споделяш в подробности какво правиш през годината и честно казано, наистина си мислех, че си пчелар със доста повече стаж зад гърба.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Пха не ти личи да си от две години пчелар - гледам придържаш се към по-класическите и опростени практики, виждаш ли какви хубави резултати имаш без много, много да задълбаваш във "тайните" методи. Това не го пиша толкова към тебе, а към всички начинаещи - споделяш в подробности какво правиш през годината и честно казано, наистина си мислех, че си пчелар със доста повече стаж зад гърба.
    Благодаря.За мен пчеларството е лекарство и отмора, за това и не искам да задълбавам много.Искам да усвоя необходимия минимум знания и умения да отглеждам пчели без да им вредя.И другото което искам е да им създам максимално добри условия за отглеждане, пък каквото стане, дано да е правилно.Благодарение на колегите от форума и многото познати пчелари за сега се справям прилично.Дано и за напред да е така.Прочетох десетки книги в областа на пчеларството, изгледах стотици клипове и филми, последната книга която прочетох 2 пъти е на Иван Лонин.Много от методите, техниките на работа с определени системи кошери не ми допадат и биха ме отказали от това хоби, те са за пчелари които с това си искарват хляба, при мен нещата не стоят така.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 4 от 24 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •