Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 24 ПърваПърва ... 14222324
Резултати от 231 до 236 от общо 236
  1. #231
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Министерството на земеделието и храните на Руската федерация.
    Рязанска държавна селскостопанска академия. Професор П. А. Костичев.Г.М. Туников V.I. Лебедев A.I. Торопцев
    ,,Когато колонията няма пило, съдържанието на кислород в зимния клуб на пчелите намалява значително и се увеличава концентрацията на въглероден диоксид, чието ниво през зимния период за няколко месеца може да надвиши процента му в атмосферата със 100-300 пъти .,,
    ,,
    Пчелите с висока зимна издръжливост имат значително по-висока концентрация на въглероден диоксид в зимния клуб, отколкото пчелите с ниска зимоустойчивост.,,
    .................................................. ..................
    КОНЦЕНТРАЦИЯ НА ВЪГЛЕРОДЕН ДИОКСИД В ЗИМНИЯ КЛУБ НА ПЧЕЛИТЕ.

    ж-л „Пчеларство” No10 – 1960г.

    ,,Опитът показа, че засилената вентилация на кошерите в по-голяма степен отслабва пчелите и намалява способността им да отглеждат ларви през пролетта. При ниска вентилация в кошера концентрацията на въглероден диоксид в средата на клуба се увеличава и това намалява консумацията на храна, запазва по-голямата енергия на пчелите до пролетта и осигурява по-голямо отглеждане на пило от презимуващите пчели. Извършената работа позволи да се установи, че пчелите не само през лятото, но и през зимата регулират обмена на въздух вътре в клуба. В спокойно състояние с добро зимуване пчелите образуват компактен клуб с плътна кора, която предотвратява бързото изтичане на въздух от средата на клуба. При тези условия концентрацията на въглероден диоксид се увеличава, което има благоприятен ефект върху зимуването на пчелите. в резултат на това притокът на чист въздух се увеличава и концентрацията на въглероден диоксид намалява.,,

    ,,Данните, дадени в Таблица 2 показват, че във всяка колония пчелите създават и поддържат собствен режим на въглероден диоксид вътре в клуба, който зависи само в малка степен от вентилационните условия на кошера. Съдържанието на въглероден диоксид се колебае в семействата: с усилена вентилация .... от 0,26 до 2,05% със слаба вентилация .......... от 0,79 до 3,09% Особено висока концентрация на въглероден диоксид беше в клуба на семейства пчели, зимуващи в природата. Съдържанието му варира от 1,18 до 4,95%. Високата концентрация на въглероден диоксид в тези семейства се обяснява с по-плътната кора на клуба, което затруднява вентилацията. Независимо от това, дори при такива условия пчелните семейства презимуват безопасно..,,
    Добре, но колегата пише за периода- средата на Март, до средата на Април. За какво зимно кълбо може да говорим? Концентрация на СО2 в "корпуса"? Защо си мисля, че има разлика между "притока на кислород" и "вентилация"? Да не би аз да бъркам понятията...

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Добре, но колегата пише за периода- средата на Март, до средата на Април. За какво зимно кълбо може да говорим? Концентрация на СО2 в "корпуса"? Защо си мисля, че има разлика между "притока на кислород" и "вентилация"? Да не би аз да бъркам понятията...
    Това обобщение не ми допада:
    (за България това е от средата на март до средата на април)
    Не зная на какво е базирано, но средно дневните температури в Тракия са едни, а в предпланините и планините -съвсем други. Да не говорим за разликите в дневните и нощните температури.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #233
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Добре, но колегата пише за периода- средата на Март, до средата на Април. За какво зимно кълбо може да говорим? Концентрация на СО2 в "корпуса"? Защо си мисля, че има разлика между "притока на кислород" и "вентилация"? Да не би аз да бъркам понятията...
    Човека пише за корпуса а аз за зимното кълбо.

  4. #234
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Добре, но колегата пише за периода- средата на Март, до средата на Април. За какво зимно кълбо може да говорим? Концентрация на СО2 в "корпуса"? Защо си мисля, че има разлика между "притока на кислород" и "вентилация"? Да не би аз да бъркам понятията...
    Аз се чудя нещо друго ако пчелите реагират на липсата на кислород, като понижават метаболизма си как така ще има повече пило. Няма логика.

  5. #235
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Аз се чудя нещо друго ако пчелите реагират на липсата на кислород, като понижават метаболизма си как така ще има повече пило. Няма логика.
    Май не реагират на липсата на кислород. А концентрацията на СО2 в зимното кълбо е следствие на функцията и физиологията му,...или поне така разбрах аз.

  6. #236
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Май не реагират на липсата на кислород. А концентрацията на СО2 в зимното кълбо е следствие на функцията и физиологията му,...или поне така разбрах аз.
    Да така е пчелите си регулират СО2 и водата когато са на кълбо /или каквото и да е там така го наричаме/ кислорода и т.н.
    Имах в пред вид когато е в къщата или обема около тях, прочетох, че се говори за корпуса а Таранов тия опити или подобни на тях ги е правил в херметическа кутия потопена в топла вода и от там регулира газовете но нас това баш не ни бърка освен изводите.
    Като например защо могат да се издавят пчелите при транспорт при наличие на нектар в кошера и защо може гол рой да се транспортира в каква и да е кутия без кой знае каква нужда от вентилация. Пчелопакетите от остров Танзания пътуват по света , майки пътуват с дни без проблем ама кога има пило и нектар а не мед не става фокуса.

 

 
Страница 24 от 24 ПърваПърва ... 14222324

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •