Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20

    Въпрос за придаване на майка към отводка с Про Рой

    Здравейте искам да попитам може ли при придаването на майка допълнително да се напръска с него, а също така и рамките с пчели? Мисля на 2 - 3 рамки с пило да придам майка и се чудя дали може като допълнение да ги пръсна по някой път

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Ще помоля ако темата не е за този раздел модераторите да я преместят.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от swatt_v Виж публикацията
    Ще помоля ако темата не е за този раздел модераторите да я преместят.
    Майката нали е в клетка и ще я сложиш в отводка? На другия ден, когато ще я освободят, вече няма да има летящи пчели и успеваемостта е много висока. Излишно е пръскането според мен. Прочети, как се правят нещата. Описано е къде ли не! Ако държиш на предпазливост, сложи майката с клетката между две рамки пило. Тръсни повече пчели от три семейства. Отчупи само малкото капаче на клетката. След два дни внимателно без да я местиш, на същото място, отвори леко клетката колкото да излезе. Вече гарантирано ще си има свита. Има и други заигравки, но зависи коко е ценна тази майка. След седмица, вероятно ще имаш излюпени още пчели и тогава, можеш да добавиш пита със запечатано пило(без пчели). След седмица още.... Пило се добавя когато има пчели, които да го покрият или люпещо се, но е играчка да го търсиш. Зависи какво искаш от тази отводка. Всъщност, за 4 години, никога ли не си прочел или сблъсквал с тази практика?

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    Про-роя е за хващане на рояци, лично го ползвам от 5-6 години на сам и за целта си е направо незаменим. Но за придаване на майка не го използвай - обричаш всичко на провал. Два пъти съм се опитвал да придавам майка на кошер като преди това пръскам с про-рой но и двата пъти майката я убиват. Про-роя вади силна миризма която заглушава тази на майката и в последствие пчелите не могат да свикнат с новата миризма на майка и я третират като пришълец който е за трепане. Същият ефект ми се получава и при направа на сборни отводки в нов кошер - при третиране с про-рой, смъртноста между пчелите е доста голяма. Най-сигурният вариант за придаване на майка е с клетката която е запечатана с храна - за времето което изяждат храната кошера свиква с миризмата на майката и си я приема нормално.
    това е моят опит и моят съвет.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    най-сигурно е с клетка както колегите казват, но ако все пак държиш да я мажеш с нещо, най-добре с мед от кошера в който я придаваш

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    най-сигурно е с клетка както колегите казват, но ако все пак държиш да я мажеш с нещо, най-добре с мед от кошера в който я придаваш
    И това не е добра практика. Понякога и идва меда в повече и се дави. Другото което е, че пчелите се скупчват заради меда и я задушават.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    И това не е добра практика. Понякога и идва меда в повече и се дави. Другото което е, че пчелите се скупчват заради меда и я задушават.
    еле па а аз ако я мажа, със сигурност ще я увредя , ама кажи ми ти Слънце ако трябва да я намажеш с нещо, какво би ползвал?

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    еле па а аз ако я мажа, със сигурност ще я увредя , ама кажи ми ти Слънце ако трябва да я намажеш с нещо, какво би ползвал?
    И аз съм ползвал метода с мазането с мед, защото след като съм го виждал и чел, трябва и да опитам за да знам какво се получава. Горе споменах и наблегнах на това как не трябва да се прави. А, ако все пак трябва да се ползва този метод, трябва внимателно да се намаже само половината или по - точно коремчето. Така няма да се получат горе описаните случки, защото няма да се задуши от меда или от пчелите.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Никой не ме пита, ама аз да кажа почти винаги размазвам търтеи в клетката, ако има маточник може и него, а ако и старата не ми трябва и тя ходи курбан. Но винаги е според ситуацията, времето, семейсвото приемник и т.н.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Никой не ме пита, ама аз да кажа почти винаги размазвам търтеи в клетката, ако има маточник може и него, а ако и старата не ми трябва и тя ходи курбан. Но винаги е според ситуацията, времето, семейсвото приемник и т.н.

    Клетката. Клетката може и с л...мед да я намажеш.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •