Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 46

Тема: Проблем

  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Наблюдавах нещо, което не бях виждал досега. Кошер от два корпуса и магазин, ротиран преди 20 дни с нормално пило, сега няма прясно пило и яйца изобщо. Излюпва се последното запечатано пило, има и доста търтеево запечатано. Събира нектар, по питите с нектара доста търтеи, повече от обичайното. Търсих майка, а видях четири запечатани маточника на границата между двата корпуса, като единият даже се разкъса при разделяне на корпусите /беше на стр. рамка отдолу/. Тъкмо да го затварям, гледам в магазина, който съм сложил отстрани за прибиране /само на основи и изградени празни рамки/ купчинка пчели в горния край на едната основа. Като се позагледах, видях майка, на която пчелите не дават да се придвижва, но не се опитват да я жилят. Бутнах майката /прилича на млада/ върху питите с пчели на отворения кошер - същата работа - наобиколиха я отвсякъде и не и дават да се разхожда свободно. Затворих кошера, мед от него явно няма да чакам, но дали ще се появят яйца, ще проверявам по-нататък. Силата на семейството не е голяма в сравнение с останалите кошери от пчелина, които прегледах днес. Според вас какво наблюдавах днес?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Самосмяна.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Според мен си утрепал майката последния път и сега си видял свищаците, пчелите ще си оставят това което им трябва ,могло е и да ги разделиш
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Самосмяна.
    При самосмяна не трябва ли да се очаква старата майка да снася до последно, преди да се излюпят новите. Тук снасяне няма отдавна, щом запечатаното пило е вече излязло на 90%, а по-младо пило няма.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #35
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Според мен също е станало нещо със старата майка, щом няма открито пило изобщо. При нас също открихме такова семейство, но нямаше и маточници, пчелите спокойни, носят прашец, майката беше самосменна миналогодишна. Подозирам, че сме прехвърлили осеменени маточни чашки с една рамка зряло пилот от друг кошер, която сложихме преди 20 тина дни в първи корпус. А иначе сега майки хвърчат навсякъде и понякога влизат където намерят. При нас роевото е в пика си. Както се бяха спряли по време на акация, сега мераклиите са доста.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Според мен си утрепал майката последния път и сега си видял свищаците, пчелите ще си оставят това което им трябва ,могло е и да ги разделиш
    Ако съм бастисал майката на 17 май, маточниците вече трябваше да са излюпени, а те още не са. След 17 май по някое време е спряло снасянето внезапно и са заложили маточници по края на рамките. Излюпен маточник не намерих, но може и да не съм го видял. А новата майка защо не е прогризала маточниците, за това ли пчелите не и дават да се разхожда?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Другият вариант е да са ти били в роево и старата да е литнала, ако не си гледал рамките е по вероятно
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    При самосмяна не трябва ли да се очаква старата майка да снася до последно, преди да се излюпят новите. Тук снасяне няма отдавна, щом запечатаното пило е вече излязло на 90%, а по-младо пило няма.
    Според мен, в кошера е имало и друга майка, най-вероятно и тя сега излюпена.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    При самосмяна не трябва ли да се очаква старата майка да снася до последно, преди да се излюпят новите. Тук снасяне няма отдавна, щом запечатаното пило е вече излязло на 90%, а по-младо пило няма.
    Потърси добре излюпен маточник. Това скупчване е характерно за млада майка. Която пчелите се опитват да предпазят, след като са ти видели мутрата надвесена над семейството си.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Днес отворих проблемния кошер. Майката е там, изглежда като млада майка, разхожда се спокойно, пчелите не са на купчина върху нея. Пило и яйца обаче няма хич. Маточниците са излюпени или изгризани, празни са. Една седмица не и ли стигна да започне да снася?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •