Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 46

Тема: Проблем

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    08.04.2019
    Мнения
    8

    Проблем

    Здравейте, отскоро се занимам с пчеларство и сега имам един проблем. Имам кошер, който преди около две седмици се натрови и сега е много ядосан. Днес го отворих и видях, че няма майка(проверих два пъти) и пчелите са направили 5 маточника. Споделете какво бихте направили в тази ситуация.
    Благодаря предварително
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 11.05.2019 в 21:39.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от georgi1000 Виж публикацията
    Здравейте, отскоро се занимам с пчеларство и сега имам един проблем. Имам кошер, който преди около две седмици се натрови и сега е много ядосан. Днес го отворих и видях, че няма майка(проверих два пъти) и пчелите са направили 5 маточника. Споделете какво бихте направили в тази ситуация.
    Благодаря предварително!
    Оставяш го да си произведе майка.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Наблюдавам странен ефект/дефект с някои кошери, а той е: - в кошера има майка, която снася, снася дори по няколко яйца в килийка. Има пило запечатано и там където се е излюпило има също нови яйца, които са захранени, но по външната линия където са, не са. Пчелите не излизат на работа макар и вън да е хубаво времето и всичко да цъфти. Не взимат сироп, просто стоят върху пилото и ДРЕМЯТ.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Стрелям на посоки.Тръсни 1-2 рамки млада пчела пред единия...ей така,за проба.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Наблюдавам странен ефект/дефект с някои кошери, а той е: - в кошера има майка, която снася, снася дори по няколко яйца в килийка. Има пило запечатано и там където се е излюпило има също нови яйца, които са захранени, но по външната линия където са, не са. Пчелите не излизат на работа макар и вън да е хубаво времето и всичко да цъфти. Не взимат сироп, просто стоят върху пилото и ДРЕМЯТ.
    Странна работа.Не ми се е случало такова нещо,и нямам обяснение за това.Интересна работа.Заинтригува ме.Интересува ме мнението на колеги които са се сблъсквали с този проблем.

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Стрелям на посоки.Тръсни 1-2 рамки млада пчела пред единия...ей така,за проба.
    Това го мислих и аз, защото в един още по - рано, една майка беше спряла да снася и не я открих при прегледа, че не беше подходящо времето. Поставих пита от друг кошер, но при следващия преглед видях и майката. Огледаха пилото и майката започна да снася и сега се раздвижиха. Явно се е получил някакъв стрес от повратните застудявания, защото имаха много запечатано пило от преди това!? Интересно ми е ЗАЩО, иначе начина за оправяне е лесен - жалко, че изкараха зимата.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора
    А семейството на колко рамки е? Защото ако е слабо и в същото време има добри запаси до някъде е обяснимо...

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Много ми прилича на начало на "роево настроение".Изчакай да видиш дали няма да заложат маточници.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Генов Виж публикацията
    А семейството на колко рамки е? Защото ако е слабо и в същото време има добри запаси до някъде е обяснимо...
    Въпросните семейства вече клонят към слаби. До колкото са отгледали пило и до там. Отглеждат малко в средата, а останалото което майката снася по периферията го игнорират.

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Много ми прилича на начало на "роево настроение".Изчакай да видиш дали няма да заложат маточници.
    Не, не... както казах и в предния пост вече стават мижатурки и минават към графа загиващи чрез дезинфекция.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •