Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 46

Тема: Проблем

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    08.04.2019
    Мнения
    8

    Проблем

    Здравейте, отскоро се занимам с пчеларство и сега имам един проблем. Имам кошер, който преди около две седмици се натрови и сега е много ядосан. Днес го отворих и видях, че няма майка(проверих два пъти) и пчелите са направили 5 маточника. Споделете какво бихте направили в тази ситуация.
    Благодаря предварително
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 11.05.2019 в 21:39.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от georgi1000 Виж публикацията
    Здравейте, отскоро се занимам с пчеларство и сега имам един проблем. Имам кошер, който преди около две седмици се натрови и сега е много ядосан. Днес го отворих и видях, че няма майка(проверих два пъти) и пчелите са направили 5 маточника. Споделете какво бихте направили в тази ситуация.
    Благодаря предварително!
    Оставяш го да си произведе майка.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Наблюдавам странен ефект/дефект с някои кошери, а той е: - в кошера има майка, която снася, снася дори по няколко яйца в килийка. Има пило запечатано и там където се е излюпило има също нови яйца, които са захранени, но по външната линия където са, не са. Пчелите не излизат на работа макар и вън да е хубаво времето и всичко да цъфти. Не взимат сироп, просто стоят върху пилото и ДРЕМЯТ.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Стрелям на посоки.Тръсни 1-2 рамки млада пчела пред единия...ей така,за проба.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Стрелям на посоки.Тръсни 1-2 рамки млада пчела пред единия...ей така,за проба.
    Това го мислих и аз, защото в един още по - рано, една майка беше спряла да снася и не я открих при прегледа, че не беше подходящо времето. Поставих пита от друг кошер, но при следващия преглед видях и майката. Огледаха пилото и майката започна да снася и сега се раздвижиха. Явно се е получил някакъв стрес от повратните застудявания, защото имаха много запечатано пило от преди това!? Интересно ми е ЗАЩО, иначе начина за оправяне е лесен - жалко, че изкараха зимата.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    11.04.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Както каза колегата ,нозема серане , напръскай ги с хайлайф или нозевит ,
    отказват се от живота и спират да се хранят и умират след седмица,
    много пъти е пробвано , от шепа пчели става кошер , но само рано напролет
    сега вече не е рентабилно ,а и сеят зараза ,горелка.

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Profi Виж публикацията
    Както каза колегата ,нозема серане , напръскай ги с хайлайф или нозевит ,
    отказват се от живота и спират да се хранят и умират след седмица,
    много пъти е пробвано , от шепа пчели става кошер , но само рано напролет
    сега вече не е рентабилно ,а и сеят зараза ,горелка.
    И двете ноземи ги познавам от раз. Пчелите не са болни. Според мен са изпаднали в някакъв шок. Два кошера вече излизат от това положение. Единият като му подадох разновъзрастно пило от друг кошер, а вторият започна сам да се оправя и днес го вкарах в по малък(7). Другите 3 остават така до оправянето им отсамосебе си. Е, под наблюдение, разбира се. Само се чудя, като в дебелите книги пише, че най - силните кошери се преборвали зимата лесно, а слабите измирали. В последно време се случва точно обратното. Силните си отиват, а някакви които са отписани чакат магазин. Обърнаха ми се представите за пчеларстване. Всичко стана с главата надолу.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Наблюдавам странен ефект/дефект с някои кошери, а той е: - в кошера има майка, която снася, снася дори по няколко яйца в килийка. Има пило запечатано и там където се е излюпило има също нови яйца, които са захранени, но по външната линия където са, не са. Пчелите не излизат на работа макар и вън да е хубаво времето и всичко да цъфти. Не взимат сироп, просто стоят върху пилото и ДРЕМЯТ.
    Странна работа.Не ми се е случало такова нещо,и нямам обяснение за това.Интересна работа.Заинтригува ме.Интересува ме мнението на колеги които са се сблъсквали с този проблем.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора
    А семейството на колко рамки е? Защото ако е слабо и в същото време има добри запаси до някъде е обяснимо...

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Много ми прилича на начало на "роево настроение".Изчакай да видиш дали няма да заложат маточници.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •