Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27

Тема: Дали е АГ ?

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски

    Дали е АГ ?

    [САГА: ПЧЕЛИ ИЗМИРАТ КРАЙ ХИСАР, СОБСТВЕНИЧКАТА В ПАТОВА СИТУАЦИЯ, ОТ БАБХ КАТЕГОРИЧНИ, ЧЕ НЕ НАРУШАВАТ ЗАКОНА/ВИДЕО/
    12.04.2019 rerereer



    Донка Даргова от Хисар от 15 години има пчелин в квартал Веригово. Притеснената жена се свърза с нас, надявайки се да й помогнем. От 160 пчелни семейства повечето са измрели. От Агенцията по безопасност на храните казват-БАБХ, че пчелите са измрели от недохранване и нападения на оси, но Даргова е категорична, че кошерите са измрели от болестта американски гнилец. БАБХ обаче отказва да провери всички кошери, което води до сериозно финансови последствия за жената. Във видеото стопанката на пчелина казва своята истина. Писмото, което публикуваме без редакторска намеса, е отговор до ПБ Новинар от агенцията, след отправено от нас питане. Междувременно сагата продължава. Вижте…

    Отговор на БАБХ на въпроси на Красимира Гешева – журналист и управител на ПБ „Новинар”

    Относно: пчелна ферма (пчелин № 4180-0103), собственост на г-жа Донка Даргова, находяща се в област Пловдив.

    На 03.04.2019 г. комисия от Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Пловдив е извършила проверка на пчелин № 4180-0103, собственост на г-жа Донка Даргова. Комисията е констатирала, че на 18.03.2019 г., д-р Стоян Стойнов – регистриран ветеринарен лекар, е посетил пчелина, като е установил, че само в седем кошера е имало живи пчелни семейства. От четири от пчелните семейства е взета проба за изследване за американски гнилец. Изследвани са общо 12 проби – от последните живи пчелни семейства. През март са 7 и през април още 5.

    С писмо № ДДД-02-0-399-Б/12.03.2019 г. на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) — гр. София, ИЛ „Аквакултури и болести по водни животни и пчели” е потвърдено заболяването „американски гнилец по пчелното пило”.

    Резултатите от проверката доказват информацията за извършен клиничен преглед на 18.03.2019 г. от д-р Стоян Стойнов за наличие на 7 (седем) броя живи пчелни семейства в кошери с номера 36,42,55,63,67,81 и 132, в останалите 153 кошера не са открити живи пчели. Д-р Стоян Стойнов е извършил есенния клиничен преглед на пчелина на 10.09.2018г., като в дневника на пчелина е отразил, че всички 160 броя пчелни семейства са здрави.

    Собственичката на пчелина – г-жа Даргова е заявила, че за първи път е посетила пчелина след неговото зазимяване, през месец февруари 2019 г.

    При извършения от Комисията преглед на кошери с умрели пчелни семейства, избрани на случаен принцип, е установено, че по питите липсват пчели и всякакви запаси от храна. По дъната на прегледаните кошери има умрели оси, наличие на восъчни капачета и пчелен подмор в минимални количества (50-200 гр). Някои от питите в кошерите са засегнати от восъчен молец развил се през предходната година. Прави силно впечатление липсата на пчели (макар и умрели), характерно за нормално зазимени пчелни семейства.

    Комисията счита, твърденията на г-жа Даргова, че пчелите са умрели от болестта „американски гнилец” са доказано неоснователни. Болестта засяга пчелното пило, а не пчелите.

    Причините, довели до наличие на 153 (сто петдесет и три) броя умрели пчелни семейства от общо 160, за времето от месец септември (след извършения клиничен преглед) до взимането на проба – 28.02.2019 г., вероятно се дължат на липса на достатъчно количество хранителни запаси, добре подготвени семейства за зимата и нападения от оси, което се е случило през есента на 2018 г.

    При проверките се констатира, че за много дълъг период от време, собственичката на пчелина не е упражнила контрол и отговорно отношение (като стопанин) върху здравословното състояние на пчелите, които отглежда, както и тяхното изхранване през есента на 2018 г. и зимата на 2019 г. за установяване на истинската причина за смъртта на 153 бр. пчелни семейства.

    ГРАДЪТ, ОБЩЕСТВО, Община Хисар, РЕГИОН, Хисарurl]https://www.pbnovini.com/gradat/2019/saga-pcheli-izmirat-kraj-hisar-sobstvenichkata-v[/url]

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Минчо, нещо си омотал линка, ето това е:
    https://www.pbnovini.com/gradat/2019...-zakona-video/
    Може и гнилец да е, нишаните за това не са от днес, вчера, както и от миналата година. Сигурен съм, че е имало наченки още по-мината година. Да, ветеринаря не си е извършил коректно задължението, а е писал в дневника докато гледа тавана. Тук по-скоро въпроса е, пчеларя освен мед да добива и пари от фонда да прибира друго правил ли е? Това ли е пчелин създаден с "любов, труд, желание" и т.н.
    Този пост е редактиран от kuline; 12.04.2019 в 18:23.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    И сега какво правим?
    Ха, сега се върнете на апела ми господа, които ви нямаше или леко завоалирахте безхаберието, че се искали едни пари.
    Какъв Американски гнилец, какви 5 лева? Кога се развива АГ? Видяхте ли петната по рамките? Това какво ви говори? Нищо чудно и глад да е имало, като знам аз, какви усилия хвърлих в хранене през есента и сега напролет. А 160 кошера си искат много материал и труд. Само с добри намерения не става. Какво ще кажат институциите? Мълчат. Мълчат, че ако и признаят АГ, то всичко заминава на кладата и някой трябва да дава едни пари. Сега се чудят и маят държавичката ли да и ги даде или колежката на тях, като неустойки по разните там договори. Вие какво мислите?

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    И сега какво правим?
    Ха, сега се върнете на апела ми господа, които ви нямаше или леко завоалирахте безхаберието, че се искали едни пари.
    Какъв Американски гнилец, какви 5 лева? Кога се развива АГ? Видяхте ли петната по рамките? Това какво ви говори? Нищо чудно и глад да е имало, като знам аз, какви усилия хвърлих в хранене през есента и сега напролет. А 160 кошера си искат много материал и труд. Само с добри намерения не става. Какво ще кажат институциите? Мълчат. Мълчат, че ако и признаят АГ, то всичко заминава на кладата и някой трябва да дава едни пари. Сега се чудят и маят държавичката ли да и ги даде или колежката на тях, като неустойки по разните там договори. Вие какво мислите?
    Не пет, а за много по пет става въпрос. . Както става ясно от видеото, пчелите са си "заминали" преди месеци, били са нападнати, с оси по дъното, без мед по питите и...
    ПП А ти как мислиш, дали пчеларя от безхаберие не се е докарал до това дередже.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Не пет, а за много по пет става въпрос. . Както става ясно от видеото, пчелите са си "заминали" преди месеци, били са нападнати, с оси по дъното, без мед по питите и...
    ПП А ти как мислиш, дали пчеларя от безхаберие не се докарал до това дередже.


    И аз тъкмо това гледах по фейса.Много ми намирисва работата, че е нагласена заради субсидиите. Вярно, че ако е АГ няма да иззимуват повечето семейства, но няма как да не се види още през лятото, ако е бил поразен толкова много пчелина. Направо жалка картинка за пчеларското ни съсловие.
    За мен е безхаберие на собственика относно пчелните си семейства, и безхаберие от страна на държавата при есенния преглед.Много е вероятно ветеринарния изобщо да не е ходил до пчелина.Жалка, много жалка картинка.....

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Не пет, а за много по пет става въпрос. . Както става ясно от видеото, пчелите са си "заминали" преди месеци, били са нападнати, с оси по дъното, без мед по питите и...
    ПП А ти как мислиш, дали пчеларя от безхаберие не се е докарал до това дередже.
    Аз не го ли загатнах лееекинко горе? Но пък пчелина ми изглежда поддържан, което малко ме съмнява да е безхаберие. Но пък от друга страна, заслепени от едни фактори/знаете кои/ може и да се получи и това. Засега съм раздвоен, но и на мен повече ми прилича на изпуснат край, а сега се борят да го изкарат АГ.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    И аз тъкмо това гледах по фейса.Много ми намирисва работата, че е нагласена заради субсидиите. Вярно, че ако е АГ няма да иззимуват повечето семейства, но няма как да не се види още през лятото, ако е бил поразен толкова много пчелина. Направо жалка картинка за пчеларското ни съсловие.
    За мен е безхаберие на собственика относно пчелните си семейства, и безхаберие от страна на държавата при есенния преглед.Много е вероятно ветеринарния изобщо да не е ходил до пчелина.Жалка, много жалка картинка.....
    "Причините, довели до наличие на 153 (сто петдесет и три) броя умрели пчелни семейства от общо 160, за времето от месец септември (след извършения клиничен преглед) до взимането на проба – 28.02.2019 г., вероятно се дължат на липса на достатъчно количество хранителни запаси, добре подготвени семейства за зимата и нападения от оси, което се е случило през есента на 2018 г."

    "(след извършения клиничен преглед) " --Ха-ха, те са били повечето мортус по това време. Изтървала е момента.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    15г.! Не са една или две, жената според мен още от миналата година е разбрала на къде отиват нещата и просто е решила да се рестартира(или излезе от бизнеса), и сега се прави на ни лук яла, ни лук мирисала та ако може друг да плати масрафа или да не се връщат пари, не съм изобщо в час със субсидии, подпомагане и т.н. за кошерите и кой на кого е длъжен да плаща или връща, но в случая на това ми лъха при това на талази

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Тоя АГ трябва нещо да е мутирал яко, толко яко, че още да не е описан в литературата или поне тази която аз съм чел.
    А и в писмото на БАБХ си е написано какво е що е!

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Тоя АГ трябва нещо да е мутирал яко, толко яко, че още да не е описан в литературата или поне тази която аз съм чел.
    А и в писмото на БАБХ си е написано какво е що е!
    Ама е най сигурен за заплащане(само диагноза[бандерол) да има]
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •