Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 44
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    22.02.2017
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Русе

    Question Въпрос за кошер - отводка или?

    Здравейте, втора година съм пчелар, имам по малко от 10 кошера, които тази година се развиват дооста добре. Работя със система ДБ. 10 рамки. Днес направих преглед на всички кошери и им сложих лентички варостоп. Най силния ми кошер е на 7 рамки пило, а най слабият на 2.

    Как предлагате да действам със този на 7 рамки пило - отводка с майката на 2 рамки запечатано пило или да сложа още един корпус ДБ + 10 рамки и да изчакам да се развие и след акацията да взема майката с 2 рамки пило и да изчакам да направят маточници и да го цепя на 5, 6, 7 отводки?

    Поздрави!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от symp Виж публикацията
    Здравейте, втора година съм пчелар, имам по малко от 10 кошера, които тази година се развиват дооста добре. Работя със система ДБ. 10 рамки. Днес направих преглед на всички кошери и им сложих лентички варостоп. Най силния ми кошер е на 7 рамки пило, а най слабият на 2.

    Как предлагате да действам със този на 7 рамки пило - отводка с майката на 2 рамки запечатано пило или да сложа още един корпус ДБ + 10 рамки и да изчакам да се развие и след акацията да взема майката с 2 рамки пило и да изчакам да направят маточници и да го цепя на 5, 6, 7 отводки?

    Поздрави!
    Леле, аз на втората си пчеларска година дори нямаше да мога да формулирам такъв въпрос.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2018
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    София
    Явно знаеш повече от питаните. Аз бих изчакал, ако не се роят до акацията.
    Успех!

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от symp Виж публикацията
    Здравейте, втора година съм пчелар, имам по малко от 10 кошера, които тази година се развиват дооста добре. Работя със система ДБ. 10 рамки. Днес направих преглед на всички кошери и им сложих лентички варостоп. Най силния ми кошер е на 7 рамки пило, а най слабият на 2.

    Как предлагате да действам със този на 7 рамки пило - отводка с майката на 2 рамки запечатано пило или да сложа още един корпус ДБ + 10 рамки и да изчакам да се развие и след акацията да взема майката с 2 рамки пило и да изчакам да направят маточници и да го цепя на 5, 6, 7 отводки?

    Поздрави!
    В конкретния случай бих разширил и изчакал още месец, прекалено рано е за отводка пък и търтевия фонд в момента е оскъден.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    22.02.2017
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Русе
    Благодаря на хората писали в темата...
    Към agro - Не питай старило - питай патило;
    Към Nilak - Не знам повече от питаните;
    Към demonj - Търтевия фронт може да е оскъден на семейства с по 2-3 рамки пчели;

    Информираността ми е заради първите МОИ два броя кошери, които ги купих и уморих (бяха на 4 рамки пчели и 3 рамки ПЛЪТНО запечатано пило ДБ рамки) май 2017г . Две седмици след покупката единия кошер се оказа без майка (явно съм я убил по време на прегледите...) Направиха маточници излюпи се майка, направиха пак маточници излюпи се майка - не, не, и не! Към юли този кошер имаше 1 рамка прясно пило. Другият до това време направи 7 рамки пило (една дадох на "куцият кошер") и две пило и една с мед направих 3-то семейство. Основното от което взех рамки с пило изгради 3 основи, напълни се плодника - сложих изградени магазини рамки - мед на три рамки ДБ, но не пълни на 100%...... не взех мед и след август ги оставих на произвола... От както ги купих не бях ги третирал с нищо за акар, слагах строителна рамка на отводката и проблемния кошер, (не исках да бутам хубавия кошер да не го осакатя...) но те не градяха... Индианска работа общо взето... Единственото, което направих за зимата беше да им сложа предпазителите против мишки... и да им дам инвертиран сироп...

    Дойде началото на февруари 2018г. слагах си ухото зад кошерите и ги чувах как жужат едни по-силно други по-слабо и се радвах, че са живи и след 3 дни стана голяма поледица за два дни... И трите кошера не се чуваха... Като ги отворих двата бяха изцяло на дъното, а единия на края на кошера умрял с майката и запечатаното пило...

    Всичко като дати и рамки малко ги карам наизуст и го пиша това за информация - КАК НЕ СЕ ГЛЕДАТ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА! Проблема не беше нито във поледицата, нито в пчелите, нито акарите, а в САМИЯТ ПИШМАН ПЧЕЛАР!

    За таз годишните семейства ще пиша друг път, че доста дълго стана...

    Като начинаещ пчелар моите съвети са - Зазимявайте силни семейства, третирайте за болести, слагайте редовно нови рамки и бракувайте старите! Ако спазите всичко това нагласяйте центрофугите и кошерите за нови и нови пчелни семейства и много мед!

    Поздрави!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от symp Виж публикацията
    ...нито акарите...
    баш там си е според мен

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Леле, аз на втората си пчеларска година дори нямаше да мога да формулирам такъв въпрос.
    О,напротив! Ти поне щеше да кажеш каква е целта ти?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    22.02.2017
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Русе
    Ако въпроса е към мен? При положение, че искам да правя отводки дали целта ми е мед или разширяване на пчелина?
    Съжалявам да го кажа, но 80% от постовете във форума са спам...
    Главната ми цел е 50бр. добре развити семейства - толкова ми стига, не искам да чувам за програми, не искам финансова помощ, статистика от пчелари програмисти, смъртност и т.н.

    Поздрави!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    баш там си е според мен
    Перка,а какво ще кажеш за тоз "акар".Дали може да е причина за края на семейството?
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри P_20190323_171726.jpg‎  

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Перка,а какво ще кажеш за тоз "акар".Дали може да е причина за края на семейството?
    Имам семейства с такива пити и са си живи.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •