Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: ОТ КЪДЕ ПРЕДПОЧИТАМ ДА СИ КУПУВАМ МАЙКИ/ОТВОДКИ

Гласували
67. Не можете да гласувате в тази анкета
  • ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ

    2 2.99%
  • ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ С АВТОРИТЕТ

    10 14.93%
  • ОТ НЕЛИЦЕНЗИРАН БГ ПРОИЗВОДИТЕЛ. ЗАЩОТО:

    10 14.93%
  • a) понеже е по-евтино

    2 2.99%
  • b) вече не вярвам на лицензираните

    7 10.45%
  • c) получавам по-добро качество

    16 23.88%
  • КУПУВАМ ГИ ОТ ЕС С ДОКУМЕНТИ

    4 5.97%
  • a) редовно купувам майки за подмяна на старите

    0 0%
  • b) купувам единствено генетичен материал

    3 4.48%
  • c) за да пробвам нещо различно

    5 7.46%
  • ПРАВЯ СИ ГИ САМ. ЗАЩОТО:

    35 52.24%
  • a) ми е по-евтино

    15 22.39%
  • b) имам много кошери и плащам на работник (член от семейството)

    2 2.99%
  • c)моите са най-хубави

    25 37.31%
  • d) пчелите сами си ги правят

    22 32.84%
  • КУПУВАМ:

    5 7.46%
  • a)майки и/или отводки

    6 8.96%
  • b)генетичен материал

    8 11.94%
  • c) случайни майки за "опресняване" на кръвта

    7 10.45%
  • ДРУГО

    2 2.99%
Отговори на анкетата
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 73
  1. #41
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    А защо трябва да е от него?Всяка стока която купиш и не отговаря на качеството би трябвало да я върнеш.Моето мнение е,че не трябва да се продават само пчелни майки в котишки с 5 пчели.Пчелна майка минимум на 1 рамка с пчели и прясно пило задължително да има.Така ще можеш да видиш какво копуваш,а нека цената да и е после 35-40лв/или 240лв/.
    Че тя питата може да е от друга майка и пак да те преметнат.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Че тя питата може да е от друга майка и пак да те преметнат.

    Абе не е точно така.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #43
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Абе не е точно така.
    Най - големите тарикати, най - лесно падат в капанЯ.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Защо само в нашия сектор производителите на майки са тарикатите,а копувачите балъци знаеш ли?Аз ще ти кажа.Защото няма копувача никакво право на избор.Ако е отводка или кошер да имаш, но при копуването на майка не.Малко е като търкането на билетчета наша работа.Тук ми идва на акъля едно друго нещо.Щом е така не трябва ли да имат майкопроизводителите проверки и от комисията по хазарта.Шегувам се с последното разбира се.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз не копувам майки.Защо пита Дони?Тая година имам 16 жертви и всите са жълтури италиански мелезаци/не го дължа на моя грешка/.Ако си купя майка за 240лв само за генетичен материал, кой може да ми гарантира,че след тия климатични промени няма да се срине цялата линия,а и не само климатичните промени.От кого да си потърся пропуснатите ползи от стокова продукция и загубено време?
    ...Ако си купиш билет за "Титаник" от Европа до Америка, кой ти гарантира, че няма да срещнеш айсберг и да ти отидат парите на вятъра (във водата в случая) и недай си боже големите надежди за успехи във великата, просперираща Америка...

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    ...Ако си купиш билет за "Титаник" от Европа до Америка, кой ти гарантира, че няма да срещнеш айсберг и да ти отидат парите на вятъра (във водата в случая) и недай си боже големите надежди за успехи във великата, просперираща Америка...
    ,
    Имал съм избор.Самолет,кораб или да го преплувам.Пак съм имал избор.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Понеже ме провокира Ники.Ще те попитам. Имаш ли избор при закопуването на пч.майки?И ако имаш какъв е?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Понеже ме провокира Ники.Ще те попитам. Имаш ли избор при закопуването на пч.майки?И ако имаш какъв е?
    Благодаря ти за въпроса. Приемам предизвикателството ти.

    Та така...В индустрията, каквато и да е тя, има едно от многото изисквания, изразено чрез един термин наречен "развитие на доставчика". Аз, като потребител (в случая на пчелни майки) би трябвало предварително да си поставя моите критерии и изисквания към производителя на пчелни майки.

    Ако има разминаване в това, което съм заявил и това, което съм получил, то трябва да дам обратна връзка към производителя. Да изкажа моите притеснения или моята удовлетвореност от използване на продукта. Би било добре да съм максимално обективен, изчерпателен и минимално емоционален, и с насоки да помогна на производителя да подобри или да задържи нивото и качеството на предлаганите стоки или услуги.

    На въпроса ти дали имам/ме избора - да имам/ме.
    - Единият избор е да повярвам на човека или организацията, който ми предлага майките и въпреки резултатите да продължа да работя с него/нея. Лесно е - само трябва да се довериш на интуицията си;
    - Другият ми избор е - ако усетя и най-малък опит за измама, злоупотреба с доверие, мошенгия или опит да бъда подведен/манипулиран - веднага прекратявам работата с този човек, като пак давам обратна връзка за разминаване в очакванията.
    - Трети избор, който имам/ме е да потърся в морето от предлагане, друг производител (няма значение дали е от страната или чужбина), като се доверя на споделения опит за даден майко производител от други колеги. Поради тази причина/и, винаги се старя да дам обективна обществена оценка за да помогна на други в техния избор. Ако някой ме е настъпил и си е завъртял дебелия, мазен, тлъст, гнусен крак върху болезнените ми мазоли бих отвърнал и споделил болката си с много хора за да не пострадат и те като мен.
    - Друг избор, който правя и всеки от нас е правил в даден момент от живота си е да решим всичко да си сътворяваме сами..., Но мислиш ли, че това наистина е добро решение. Да, до някаква степен е решение, но е грешно и вредно да си мислим, че сме по-добри от другите, че сме по-големи разбирачи и специалисти и да се радваме на нашата вездесъщност и единственост (нали се сещаш за кого са присъщи тези определения).

    Та това са моите избори, които ги прилагам не само в пчеларството и закупуването на майки. Изборите - хубави или лоши са си мои, а не на някой друг и за това си ги обичам, уважавам и култивирам.

    ...А какви са твоите избори?

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    ...А какви са твоите избори?
    Ами аз нямам много избори макар,че тая година са май и септември.Шегувам се.
    Както си прочел аз съм слаб на акъл и няма начин да напиша толкова дълаг пост без грешки.
    Питаш и ще ти се отговори.
    Аз имам два вида избор на майка да си купя.БИО майка/такова животно няма/и не БИО.Е няма си купя чесно да ти кажа.Единия БИО мушенник а другия не е.

    п.п.Можех да те перна,но поста ти е граматически издържан добре.
    Този пост е редактиран от jdrumev; 14.03.2019 в 00:40.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #50
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз не копувам майки.Защо пита Дони?Тая година имам 16 жертви и всите са жълтури италиански мелезаци/не го дължа на моя грешка/.Ако си купя майка за 240лв само за генетичен материал, кой може да ми гарантира,че след тия климатични промени няма да се срине цялата линия,а и не само климатичните промени.От кого да си потърся пропуснатите ползи от стокова продукция и загубено време?
    Я да пробвам да се напрегна малко

    Не че твърдя че всички майки не са еднакви, но ако си купиш 3 контролирано оплодени майки-сестри, дъщерите на едната от тях ще са по-добри от на другите две (смятайки средните стойности). Това е и причината в Европа майките от изолиран оплоден пункт/изкуствено осеменени да са по 80-150 евро, очаквайки че ще живеят 2-3 години. А майките за разплод/елитни майки да струват 300+ евро, нищо че вече са преживяли три зими. Схващаш мисълта...( Въпреки че на база последни проучвания, мис Златарица и мис България може да се окажат едно и също.)

    На база родословието (Коефициент на инбридинг - ( майка с коефициент 0.99 - произвежда клонинги) и коефициент на роднинска връзка ( % общи гени (от прародител) между два или повече индивида)) може да се предвиди бъдещия резултат с достатъчно голяма вероятност, НО само дотам. При спортните коне, въпреки прилежно записваното родословие и напредналите компютърни програми за изчисляване, понякога се случва шампион в надбягването да стане и някой без особено родословие.

    Купувам си една майка и хващам дамазлък??? -НЕ. Купи си семена от домати от магазина и им хвани на тях дамъзлъка. Това е само началото. Германците са изчислили, че поддържането на една линия на тях им струва 5 000 евро годишно. Запазването на расовата чистота (или поне не на икономическите качества) при пчелите отдавна не е възможно чрез свободно оплождане (търтеите на съседа) или пък чрез насищане на търтеевия фон (точно заради ей онова скалъпено 1:2:1 съотношение на Трендафил, вероятно криворазбран 2-ри закон на Мендел http://www.pedigreeapis.org/biblio/b...1617de.html#17 ). Сума ти хора са си купували свободно оплодени майки от мен и от къде ли не другаде, някой да се е похвалил че е хванал дамъзлъка? Освен добрите разказвачи на приказки, разбира се.

    Независимо какво напиша аз или не напиша, от това което е в Украйна преди 5 г и СЕГА, скоро ще е необходимо да се вади 2 пъти повече мед от кошер, ако трябва един пчелар в България само от това да се издържа. На лицензираните мога да им пожелая само УСПЕХ. Сега е времето да си подсигурят доходите на потенциалните си клиенти, щото после ще увиснат. НО като знам заглавията по новините всяка година - "ЗИМАТА ПАК НИ ИЗНЕНАДА", направо не смея да си разопаковам куфарите
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •