Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: ОТ КЪДЕ ПРЕДПОЧИТАМ ДА СИ КУПУВАМ МАЙКИ/ОТВОДКИ

Гласували
67. Не можете да гласувате в тази анкета
  • ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ

    2 2.99%
  • ОТ ЛИЦЕНЗИРАН ПРОИЗВОДИТЕЛ С АВТОРИТЕТ

    10 14.93%
  • ОТ НЕЛИЦЕНЗИРАН БГ ПРОИЗВОДИТЕЛ. ЗАЩОТО:

    10 14.93%
  • a) понеже е по-евтино

    2 2.99%
  • b) вече не вярвам на лицензираните

    7 10.45%
  • c) получавам по-добро качество

    16 23.88%
  • КУПУВАМ ГИ ОТ ЕС С ДОКУМЕНТИ

    4 5.97%
  • a) редовно купувам майки за подмяна на старите

    0 0%
  • b) купувам единствено генетичен материал

    3 4.48%
  • c) за да пробвам нещо различно

    5 7.46%
  • ПРАВЯ СИ ГИ САМ. ЗАЩОТО:

    35 52.24%
  • a) ми е по-евтино

    15 22.39%
  • b) имам много кошери и плащам на работник (член от семейството)

    2 2.99%
  • c)моите са най-хубави

    25 37.31%
  • d) пчелите сами си ги правят

    22 32.84%
  • КУПУВАМ:

    5 7.46%
  • a)майки и/или отводки

    6 8.96%
  • b)генетичен материал

    8 11.94%
  • c) случайни майки за "опресняване" на кръвта

    7 10.45%
  • ДРУГО

    2 2.99%
Отговори на анкетата
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 73
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цял ден се чудя да ли да пиша,след като си сипах една ракия ми дойде силата и се реших.
    Казваш,че за една линия на Германеца му струва 5000еуро на година.Това прави 1 месечна негова заплата.Ако е вярно това твърдение тогава в България ще стигнат 800-1000лв.Друго което искам да те питам е твоето твърдение,че твоите майки дават два пъти повече мед.При полужение,че моите правят около 15 рамки пило и докарват средно 100кг мед.Твоите ще да дат ли двойно?Последното нещо което искам да те питам.Правил ли си нещо по селекцията при натравяния да не се отразява толкова много на кошера?Това е за сега.Ако не ме разбереш пиши кое не си разбрал.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #52
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Дака, ако това което пишеш е истина за 100 кг мед, искам една майка да развъдя малко от твоя ген, че при мен ако стигнат 30 кг. и си мисля,че съм ударил джакпота Или е много слаба пашата или са ми калпави майките.При мен съм виждал на 12 ДБ 11 пити с пило, но после избяга този същия кошер.Наистина миналата година вадих от един единствен 10 ДБ 3 магазина с акация, но това ми е първия случай откакто съм пчелар, може и да не се повтори.
    Не знам как ги вадите тези количества наистина.....
    Да уточня че съм със стационарен пчелин.
    Колкото до купешките майки, мога само да изкажа мнение,че от моите съм по-доволен.Мога да кажа, че съм купувал от почти всички майкопроизводители около мен.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    За мен е важна системата кошери най вече,майката е след това.Майка не знам да ли ще ти подаря ,но отводка мога.Работя със самосмении и свищевой маточник.
    Тая година ще дигам нивото.Мисля,че ми е време да опитам нещо различно.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    За качествата на пчелната майка не би било редно да се вади заключения само по добивите.

    Също важни показатели са:
    - Презимуване (зимна смъртност);
    - Контролирано размножаване (способността за създаване на повече нови семейства, но защото го искаме ние, а не те);
    - Неконтролируема Ройливост;
    - Спокойна работа с пчелите;
    - Консумация на пчелен мед през зимата;
    - Самостоятелно подреждане на гнездото от пчелите, без да е необходимо много-много да се намесва "Специалиста" пчелар;
    - Следващите поколения и те да са добри и по-добри нива от майка си;
    - Болести и липсата на такива;
    - Добре да охраняват гнездото си;
    - Да не са крадливи;
    - И др.

    Не знам дали е много уместен примера, но ще дам такъв с автомобила:

    Ако някой каже - моя автомобил е много добър и вдига 200. Ако твоя е по-добър, може ли да вдигне 400.
    Но, за да вдигне 200 км какво му е коствало това:
    - Високи разходи на гориво;
    - Високи разходи за поддръжка;
    - Чести ремонти по двигателя и ходовата част;
    - Могат да се изброят и много други, но не това е идеята.

    Не е важно с каква скорост ще стигна до Варна. Важното е какво остава под чертата - какво съм загубил след като съм вдигнал 200 км и какво съм спечели, като поддържам равномерна скорост от 90 км.

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    ... моите правят около 15 рамки пило и докарват средно 100кг мед.....
    Дака, колко майки от твоите примерно 100, правят това пило и носят толкова мед? Да разчиташ на случайно пръкнала се велика майка е слаб план. И още нещо, бъркаш с постановката. Майката е на първо място, а системата на второ. Не съм го измислил аз. Друг е въпроса, какво може да коригираш? Пчеларя може да подобри системата на работа, но ще стигне един таван и ще установи, че с обикновенните местни е до тук!!! Точно една такава високо продуктивна, трябва да му светне лампата, в каква посока да търси по-добри резултати. Дамазлък, какъв дамазлък, като в района ти има още 15 пчелина, бълващи всяка година някакви дръгльовци. Това да не е дРъво, режеш клони, присаждаш и аре... Доста, доста по-сложно е генетичното наследяване при пчелите. Вдигай си летвата, това е посоката. Пътя обаче, можеш да го извървиш само с потенциална система + продуктивна майка. За да населиш поне половината пчелин с такива майки ти трябват услугите на пчеловъд/селекционер, ако искаш бързи резултати. Ако имаш живот за губене, събирай си дамазлъци и играй тото. В този ред на мисли, примера на колегата с колите не е коректно поставен, според мен.

  6. #56
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Дали в другите въдства има такава дилема ?
    Може би в Рибарство и аквакултури?

  7. #57
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Цял ден се чудя да ли да пиша,след като си сипах една ракия ми дойде силата и се реших.
    Казваш,че за една линия на Германеца му струва 5000еуро на година.Това прави 1 месечна негова заплата.Ако е вярно това твърдение тогава в България ще стигнат 800-1000лв.Друго което искам да те питам е твоето твърдение,че твоите майки дават два пъти повече мед.При полужение,че моите правят около 15 рамки пило и докарват средно 100кг мед.Твоите ще да дат ли двойно?Последното нещо което искам да те питам.Правил ли си нещо по селекцията при натравяния да не се отразява толкова много на кошера?Това е за сега.Ако не ме разбереш пиши кое не си разбрал.
    Колега Друмев,тук с тези 100 кг. среден добив не попрекали ли малко?Аз лично вадя 100кг. от 3 кошера и то в най добрия случай.Ще станем като рибарите дето се надлъгват кой по голяма риба е хванал

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Както и очаквах ме захапахте.Казваш Румба първо майката е важна.Може и да си прав,а може и да не си всеки има собствено мнение.Питаш какъв % са ми такива кошерите.Почти 100% без два.Единия от моя грешка,а другия от експеримент не стигна добива за който пиша.Всичките кошери са хибридна система която не съм измислил аз,а е измислена шейстете години от Руснаци не от Германци.За майките Модернизатора е дал мерките 50 25 25.Да,но тия мерки са верни само ако не разпознаваш коя майка от коя мерка е.Всеки има собствено разчитане.Напримерно Майстора има едно,Модернизатора друго,а оня дето ти е турил първи пръста трето.

    п.п.Вчера колегата Барков го написа:
    "Щом можеш от един защо да не можеш и от всички".
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    Колега Друмев,тук с тези 100 кг. среден добив не попрекали ли малко?Аз лично вадя 100кг. от 3 кошера и то в най добрия случай.Ще станем като рибарите дето се надлъгват кой по голяма риба е хванал


    Не абсолютно съм сериозен.В момента гоня 155кг от един кошер без използване на сахар инверт и разни стратовите.
    п.п.Ако не е тайна колега можеш ли да споделиш с нас колко пъти на година ги ровичкаш кошерите си?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #60
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    За майките Модернизатора е дал мерките 50 25 25.Да,но тия мерки са верни само ако не разпознаваш коя майка от коя мерка е.Всеки има собствено разчитане.Напримерно Майстора има едно,Модернизатора друго,а оня дето ти е турил първи пръста трето.

    п.п.Вчера колегата Барков го написа:
    "Щом можеш от един защо да не можеш и от всички".
    Е това подчертаното е ключа от палатката, но........
    П. П. Така и не запомни последователността на цифрите, освен ако за теб не са в тоя вид,знам ли

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •