Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2014
    Мнения
    5

    Рано ли е да се хранят със сироп пчелите?

    Здравейте! Реших първо да се допитам до по опитните пчелари от мен преди да действам аз. Мисълта ми е може ли вече да разширя пчелно семейство (ДБ 12 рамков) и да започвам подбудително хранене със сироп, като идеята ми е до края на Март месец да е достатъчно силен за отводка да речем?
    Благодаря ви много за отговорите предварително!!

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Здравей,
    аз не съм от опитните пчелари, но тъкмо си четях "записките" по този (твоя) въпрос.

    Януари и февруари – медно-захарно тесто
    Март /началото – до 5-10 март/ започват и подхранванията за активизиране на пчелните с-ва.
    Те се извършват по следния начин:
    1.Започва се с разпечатването на собствените медови запаси в гнездото. В началото на март, при условие че акацията започва да цъфти към 10-ти май, се разпечатва една от по-крайните пити (през една от пилото). Например, ако гнездото е на 6 пити, а третата и четвъртата, броени откъм преградната дъска, са с пило, ще се разпечати или шестата - до стената, или първата - до преградната дъска. В никакъв случай не трябва да се разпечатва питата до самото пило, защото ако настъпи застудяване, каквото почти винаги има по това време, пчелите се събират на кълбо върху пилото и няма да бъдат осигурени с храна - разпечатания мед е изнесен от питата и тя е празна.
    Количеството на разпечатания мед се определя от количеството на пчелите в с-вото. На всяка плътна междина се разпечатва по 1 кв.дм. мед от едната страна на питата (около 160-170 гр. мед).Например – 3 междурамия с пчели – 3 кв.дм.
    (30Х10 см.) Пчелите пренасят този мед около пилото и осигуряват своето изхранване и изхранването на пилото при евент. повратни застудявания.
    2. След това ще се разпечати останалия на питата /същата/ неразпечатен мед. Ако на нея няма мед за разпечатване, ще се разпечати медът на крайната пита от другата страна на гнездото.
    3. Третото и четвъртото разпечатване се извършват на питите до пилото.
    4. Започне ли принос на цветен прашец (от бадема, мъртвта коприва, джанката и др.), разпечатва се и медът на питите с пило и се започва подхранването със захарен сироп.
    Започва се със сироп, когато нощната Т трайно се задържа на/ над 2-3С гр., задължително да има цъфтеж на овошки - джанки, праскови, ябълки и усилен принос на цветен прашец. Започва се с медено-захарен сироп (захар:мед:вода = 1:1:2) по 250 - 300 мл. през ден /предпочитам да давам сиропа сутрин, с Т около 30 гр./
    След това преминавам само на захарен сироп, като концентрацията му е функция на Т - колкото е по-ниска Т на въздуха, то толкова е по-гъст сиропа(2:1 ; 3:2 ; 1:1) и обратно!

    Надявам се да ти е от полза! Успех!
    Този пост е редактиран от julian103; 01.03.2019 в 16:35.
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    За протокола само: един квадратен дециметър е равен на 100кв.см., т.е. 3 кв. дециметъра са равняват на площ 30смх10см.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Благодаря! Коригирам го
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Аз лично започвам подхранване със сироп 1:1 захар вода,след като цъфнат джанките.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •