Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 210 от 239 ПърваПърва ... 110160200208209210211212220 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,091 до 2,100 от общо 2387
  1. #2091
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ник,има отворен кошер,не един,а няколко под ред,без да бързам.В това безпашие,на отворен кошер на момента биха налетели крадци..Това ми направи впечатление и в същото време,инвазия на пчелояди,каквато не бях виждал и чувал до сега.Какво трябва да си помисля в такъв момент???
    п.п."нарояването" на оси и подобни е в пряка зависимост от нектароотделнето в района за годината.
    Ачо, имаш повече стаж от мен и съответно наблюдения, но аз миналата година почти нямах пчелояди, но тплкова оси не съм и сънувал. Тази година пчелоядите са в норма, че и отгоре, а оси и в гроздето почти няма. Не е като да не е нямало нектарооделяне тази година, за разлика от предната дето едвам оцапах центрофугата...

  2. #2092
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    До миналата есен не вярвах,че осите могат да са толкова много,да действат организирано,че да пробият и силни кошери.Изядоха ми 14 кошера и може би застудяването през октомври,помогна за да не се увеличи бройката на загубите.Така,че допускам,пчелоядите да са виновни за липсата на летеж,дори и при отворени кошери.
    Ачка, при всичкото ми уважение към теб, ще споделя нещо във връзка с щетите ти по осите. Според мен преценката ти за силно семейство те е подвела. Имам предвид това, че явно в по-късен етап пчелите не са имали силата да се справят. Пак да дам пример - два пчелина, при различни условия. Единия в гора по дървета, другия в гора на гола поляна. Тия под дърветата стършели йок, дори и в капаните, тия на поляната стършели бол в капаните и къде ли не, та дори се бият по между си. Наблюдавам как обикалят кошерите и търсят единични пчели, но наближат ли прелката, пчелите веднага настръхват, а стършелите се отказват. Този който се престраши, придава богу дух. По повод захлаждането, точно тогава пчелите са в летаргия, а осите още са активни и успяват да ограбят и унищожат кошери.

  3. #2093
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Погледнете на пчелоядите като на мутри на които плащате за охрана. Те Ви охраняват и не дават на осите и стършелите да се наплодят много, а Вие им плащате с храна/пчели. Дет се има една приказка - безплатен обяд няма!
    Има нещо като стихотворение за пчелоядите в руските пчеларски сайтове и там са описани като хулигани.
    А ако ядът дъртите пчели в безпашие на есен може да е ннещо като вълците ядът старите и болни елени като ги избиели измирали елените от вируси разни на по късен етап.

  4. #2094
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Не са виновни пчелоядите за липсата на летеж, а липсата на паша, макар и минимална. Както повечето съобщавате има летеж сутрин и привечер. Тогава има леко нектароотделяне поради по - ниските температури. В пика и да има такова то буквално изсъхва за секунди. За пореден път казвам, че лястовиците са по - големи врагове на пчелите/търтеите най - вече и тук там майки, особено когато изхранват поколението. Това, че съвпаднаха две събития в даден момент е друг въпрос. Това явление съм го наблюдавал доста пъти и съм се чудил. Февруари, март едва 10 градуса, а пчелите търчат, а август 20 и кусур градуси, а пчелите се препичат на прелките. Извода ми беше - няма паша и пчелите бездействат. Затова не се нахвърлям на пчелоядите при създалата се ситуация, защото вече отдавна ми е ясна. Та, не се чудете повече, а ползвайте готовия опит.

  5. #2095
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ачка, при всичкото ми уважение към теб, ще споделя нещо във връзка с щетите ти по осите. Според мен преценката ти за силно семейство те е подвела.
    Ми,слаби,слаби,колко да са слаби?Щом,ако Шефа благослови,биха вкарали акацията с клоните,а слабо семейство през есента,дали на пролет би изградило половин плодник и един магазин с во до акацията и да изпълнят с пчели плодник и 2 магазина с пчели...Таа,таз година,заради жегите,семействата са по слаби от миналата година,ама няма загуби заради оси.стършели...или пчелояди.

  6. #2096
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    ама няма загуби заради оси.стършели
    Все още не е късно.

  7. #2097
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Аз си мисля, че тая тема за пчелоядите трябва да я оставите за догодина, когато се завърнат и може да продължите с преките си наблюдения. Личното ми мнение е, че може би като допълнителна причина - да, но няма как пилетата да са основните виновници за нелетежа при пчелите, при положение, че едни колеги съобщават за активност, въпреки наличието на пчелояди, а други пък, за липса на летеж, но и липса на пернатите. Просто не ми се връзват нещата

  8. #2098
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ми,слаби,слаби,колко да са слаби?Щом,ако Шефа благослови,биха вкарали акацията с клоните,а слабо семейство през есента,дали на пролет би изградило половин плодник и един магазин с во до акацията и да изпълнят с пчели плодник и 2 магазина с пчели...Таа,таз година,заради жегите,семействата са по слаби от миналата година,ама няма загуби заради оси.стършели...или пчелояди.
    Моите наблюдения от оси с негативни последствия са в късна есен. Нападенията в по-ранен етап от себеподобни - пчели. Късните отводки предразполагат нападения. Да, аз имам семейства със запасни, на по 3-4 рамки ДБ, но в нукове с притворена прелка и оцеляват, но .... зависи от условията и намеренията на пчеларя за пролетта.

  9. #2099
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Калине,чукай на дърво,да не ти се случва.Иначе,рязко би си променил мнението.Аз самия съм писал бях на същото мнение,нооооооо.случи се!Видях с очите си ииии,рязко ми се промени мнението,демек еволюира.

  10. #2100
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Да бе, чак стигнах до там, да чета за втори път уикито за тея пчелояди то и там нямат строга позиция, уж яли по 36 пчели а пък правили беля на пчеларите
    мналата седмица понеже нямаше пъдпъдъци ,направих тренировка по шарените,падат лесно не летят бързо.Наи интересното за мен беше че гушите им празни по 5-6 пчели максимум,

 

 
Страница 210 от 239 ПърваПърва ... 110160200208209210211212220 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •