Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 201 от 239 ПърваПърва ... 101151191199200201202203211 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,001 до 2,010 от общо 2387
  1. #2001
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Не стига че е тотална суша и жеги, ами и пчелоядите целия август крякат наоколо, а днес само дето не кацаха по кошерите.
    Колега,аз съм близо до теб,но пчелоядите са от май месец тука,страшна какафония е следобед.

  2. #2002
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Това не бях го виждал: излизам в 19,30 и чувам силно бръмчене на пчели. Поглеждам към чешмата и виждам рояк пчели, отивам до поилката и я намирам черна от пчели. Все едно е юлски следобед. Минах между кошерите, навсякъде имаше движение. Има много пчелояди, дали заради тях не излизат и защо го направиха точно днес. В 20. 00 се бяха , направо изпарили.
    пп. май ще повярвам в извънземни.

  3. #2003
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Това не бях го виждал: излизам в 19,30 и чувам силно бръмчене на пчели. Поглеждам към чешмата и виждам рояк пчели, отивам до поилката и я намирам черна от пчели. Все едно е юлски следобед. Минах между кошерите, навсякъде имаше движение. Има много пчелояди, дали заради тях не излизат и защо го направиха точно днес. В 20. 00 се бяха , направо изпарили.
    пп. май ще повярвам в извънземни.
    Снимай бе, Атанасов, снимай да повярваме и ние
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  4. #2004
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Снимай бе, Атанасов, снимай да повярваме и ние
    Да снима, ама да не стане като с чичо Манчо.

  5. #2005
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Верно е голям зор. Не виждам как ще изпролетим.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #2006
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Тази вечер ситуацията се повтаря.В 18.45 на поилката имаше една пчела и много пчелояди на пчелина.В момента 19.30 поилката е черна. Май наистина пчелите чуват пчелоядите и не излизат, това при добри и здрави семейства. Такива гладни пчелояди не съм виждал , маам с един прът, а те ушите ми ще изкълват. Уджас.

  7. #2007
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора
    И на мен ми направи впечатление! След десет дена море отивам на пчелина най-вече да видя приета ли е майка от едно търтовично семейство.Беше 9.30 сутринта време идеално ...топло и тн. Първото което видях беше наредените повече от 20 пчелояда на жиците в непосредствена близост до пчелина. Влизам- тишина...никакъв летеж,никакви пчели по прелките.Даже чуккнах тук там ...притесних се от липсата на пчели -но уви чух характерното бучене. От начало не вързах нещата но след отваряне на кошера за преглед един пчелояд буквално ми прелетя над главата! Тогава си казах :тези пчели се крият от пчелоядите...но почече с хумор и малка доза вяра. След като и тук срещам подобни предположения знае ли човек? При мен също наблудавах сериозни облитания късно след 19.30!

  8. #2008
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Днес същата ситуация. Малка разлика само.в действията на пчелоядите. Пет-шест или бяха разкрили тактиката на пчелите, или бяха много гладни, та се махнаха чак след като залезе слънцето.Сещам се, че не съм виждал оси скоро. Дано са ги опасали напълно.

  9. #2009
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    Щях да пиша вчера но .Та
    Отивам към 6.30 на пчелина и пчелоядите са на ореха на комшият /сутринта/.
    И към 7 почнаха да обхода,бяха над 50 и изглежда си стоят и денем и нощем.
    Лятящи пчели няма! Няма пило и прашец. Докато в Каварна където живея имам 4 отв ки имат пило и .
    прашец .И тези песнопойци са от 15 дена, направо настръхнах като отворих няколко кошера. И за превенция си мисля ,провесване на рибарска мрежа на пътя на полет/не се плашат от нищо/ догодина ще пробвам. Накичих с дискове пуснах радио, и според братчета в моята част не са налитали. И след супер стипс за проба опушване/на мрежа без затваряне от никаде/ на 4а ден още имаше мърдащи акари.

  10. #2010
    Пчелите излизат сутрин до към 9-10 до толкова им позволяват пчелоядите. На моя пчелин целодневно има по 200 парчета а се е показала пчела и са е грабнали. Тука ще са още 10-тина дена както всяка година. А защо концентрацията им по пчелините е толкова голяма може да си отговори всеки ако се замисли. С това пръскане се избиват де що е буболечка и пчелоядите няма какво да ядът. Забелязвам че наред с пчелите и доста стършели и оси смилат защото от 20 дена не се забелязват. Но пък пчелите само като ги чуят и не излизат по цял ден. . За това надвечер като се разкарат има оживление по пчелините. Това с дисковете е изпробвано не върши работа, пиратките също никаква работа не вършат. Най добре ги лекуват съчмите а колеги почнаха да опъват мрежи над пчелините си. Вероятно ще има първоначален ефект но според ще е временен. Иначе състоянието на семействата е добро на фона на тази суша. На единия пчелин вкарват по малко прашец (докато пчелоядите позволяват) но на другия не съм ги видял да вкарват и топче прашец вече повече от месец. Всичко изгоря и положението напомня много лятото на 2016 година, тогава имахме много сухо лято и популацията на акара беше много голяма. Прави ми впечатление че в гората акара беше повече от колкото в полето. Дано не се повтори и зимата от 2016-2017 година когато пчелите не можаха да се облетят 50-60 дена, че нищо хубаво не ни чака
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 201 от 239 ПърваПърва ... 101151191199200201202203211 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •