Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 223 от 239 ПърваПърва ... 123173213221222223224225233 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,221 до 2,230 от общо 2387
  1. #2221
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    На тебе хубаво ли ще ти е, ако някой ти отреже крак или ръка? Между впрочем, ако сушата продължи няма да има никакво значение какви са майките, акарите и главите(пчеларските).
    Пак правиш едни сравнения...



    Сушата не е главният проблем, трагедията е, че няма изкупуване на продукцията ни /меда/.

  2. #2222
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Пак правиш едни сравнения...



    Сушата не е главният проблем, трагедията е, че няма изкупуване на продукцията ни /меда/.
    Напротив! А "продукцията" е функция на основната пчелна дейност. Опрашването! 2018 миналогодишните майки на пчелина през септември бяха на поне 5 р. запечатано пило. През 2019 всички майки бяха сменени. Септември бяха жив зян! Сушата им разказа играта! Относно изкупуването на продукцията в обозримото ни бъдеще не виждам решение. Има начини, но те ще отнемат доста пропуснато време. Първия е да се копира чуждия опит. А той започва с една пчеларска организация положена върху законова рамка.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #2223
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Даже и през пролетта, може да прецениш за възможностите на майката, според това колко рамки пчели има кошерът, в сравнение с другите.

    Не съм съгласен на 100% с теб, колега.Миналата година имах 2 семейства, които иззимуваха с много малко пчели, но с млади майки.Подпомогнах с по една пита люпещо пило април месец, след което станаха силни семейства от които вадих мед.В момента и двете семейства са със същите майки от 2018 г. и са с достатъчно пчели.
    Знам максимата,че щом майката не е успяла да си направи достатъчно пчели е калпава, но невинаги е така.
    Успех!

  4. #2224
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Големи спецове , работят само с млади майки. 2017г. била стара, ами тя е работила две години. На такива дърти майки им режа края на март крило /крила / и заден крак, и я сменят още през май. Залагат няколко чудесни маточника, част от тях ползвам за отводки и смяна на негодни майки. Сезона си протича без никакви сътресения.

    И аз така практикувам и съм доволен от резултата, колкото и нехуманно да е. Но нямам сантименти. Вчера си гледах пчеларския дневник и видях,че имам още 5 майки от 2017 г. но напролет задължително ще ги сменям.Просто семействата си бяха отлични и не съм ги пипал.Дано да иззимуват.

  5. #2225
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Напротив! А "продукцията" е функция на основната пчелна дейност. Опрашването! 2018 миналогодишните майки на пчелина през септември бяха на поне 5 р. запечатано пило. През 2019 всички майки бяха сменени. Септември бяха жив зян! Сушата им разказа играта! Относно изкупуването на продукцията в обозримото ни бъдеще не виждам решение. Има начини, но те ще отнемат доста пропуснато време. Първия е да се копира чуждия опит. А той започва с една пчеларска организация положена върху законова рамка.

    Тянка, майките от 2018 г. не струваха не знам по каква причина.Тази година смених няколко от 2018г а оставих няколко от 2017 г. Мнението не е само мое , а и от колеги. Имам все още няколко 2018 г. които смятам да сменя напролет, живот и здраве.Та мисълта ми беше, че не е само сушата причината, но тя е основната.
    Друго ми направи впечатление, че ноември имаше пило в повечето семейства с майки 2019, не знам как да го анализирам.Даже и в момента голяма част от семействата гледат пило, като е рано.

  6. #2226
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Съгласен, не съм против, но не знаейки защо се стигна до това масово заслабване на семействата(тази година бях с убеждебието, че ще са много силни за зимата ама Не), какво да предприемем за догодина. Аз ще опитам да вкарам повече помощни семейства които да обединявам с основинте, ама още бистря технологично нещата.

    Прогнозите за климатичните промени в световен мащаб и тези за България, ме карат да се замисля дали да не проучим по - детайлно начина на отглеждане на пчели в Северна Гърция. Може да има някакви специфични особености за времето на зазимяване, развитие на семействата и т.н. А технологично май ще наблягам на отглеждане в лежак с магазини и зазимяване на отводката до основното семейство, с цел подсилване на основното за пролетните паши (ако ги има).
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  7. #2227
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    .... А той започва с една пчеларска организация положена върху законова рамка.
    Ха, ти май беше на друго мнение. Една , единна, супер-дупер организация, мечтата на БГ пчеларя. Е , я ми отворете очите, как тази организация ще накара дадена фирма да купува мед, че и на каква цена.

  8. #2228
    Наблюдател
    Регистриран
    10.11.2013
    Мнения
    29
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	FB_IMG_1578816644965.jpg
Прегледи:      101
Размер:	73.1 KB
ID:	10283
    Това е след есенно третиране с небезизвестни ленти ... Всъщност това е 6-то по ред третиране за сезона ...
    System network ...

  9. #2229
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Големи спецове , работят само с млади майки. 2017г. била стара, ами тя е работила две години. На такива дърти майки им режа края на март крило /крила / и заден крак, и я сменят още през май. Залагат няколко чудесни маточника, част от тях ползвам за отводки и смяна на негодни майки. Сезона си протича без никакви сътресения.
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    И аз така практикувам и съм доволен от резултата, колкото и нехуманно да е. Но нямам сантименти. Вчера си гледах пчеларския дневник и видях,че имам още 5 майки от 2017 г. но напролет задължително ще ги сменям.Просто семействата си бяха отлични и не съм ги пипал.Дано да иззимуват.
    Опитвал съм доста пъти съкращаване на крайници на майката, но освен, че тормозя добичето други резултати не съм видял. Само си губя времето и си отварям работа. Ако ще трябва нещо да се сменя, то премахвам майката и до 20 дни всичко е ОК/не оксалова/. Сега ще кажем, че самосменните маточници най - хубавите. Казвал съм какво ми е мнението за развитието на майките, оплождането и работата им от какво зависи.

  10. #2230
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ха, ти май беше на друго мнение. Една , единна, супер-дупер организация, мечтата на БГ пчеларя. Е , я ми отворете очите, как тази организация ще накара дадена фирма да купува мед, че и на каква цена.
    Това с разните ми там организации ми се струва пунта мара. Само създаване на някакви мързеливи структури и намиране на работа на некадърници. Ако ще има такива, то да си вършат работата както трябва, без постоянните задни мисли, което няма как да стане. Ще дам един пример от близкото минало. Имаше един човек който минаваше по улицата всеки ден и викаше: - ица берееем, ица берееем. Та този човек носеше и едно еталонче с което събираше Ицата по качество и съответно вадеше парите и плащаше на място. 5-7-10 стотинки. Еееее, що сладолед съм опапкал от друг такъв пък търговец на сладолед с мотор - слагайки сладоледа на око, но никога като, че не ни лъжеше, а дори и повечко слагаше. Та каква организация трябва да има? Остави хората да работят без да им се месиш кой знае колко в работата и след това като искаш мини по улицата с камиона и: - мед събиииирам, меееед събирам. И изкупуваш меда с еталончето, а не да го грабнеш както винаги на цената на полифлорен, макар, че не ми е ясно защо полифлорният да е с най - ниска цена? Ако ме пита мен някой, аз бих казал, че този мед трябва да е най - скъпият. Но както и да е. Та не се искат кой знае какви структури, а се иска СЪЗНАТЕЛНА/СЪВЕСТНА работа. Хайде стига, че стана нещо като утопия.

 

 
Страница 223 от 239 ПърваПърва ... 123173213221222223224225233 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •