Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 228 от 239 ПърваПърва ... 128178218226227228229230238 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,271 до 2,280 от общо 2387
  1. #2271
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Доскоро отговарях за работата на до 50 човека. Това с минималните заплати никога не ме е засягало - кой е този работодател, дето официално плаща предимно минимални работни заплати? Има минимални заплати по длъжност и бранш, които са по-високи от мрз и са задължителни. Това, че хората не вярват в пенсионната система и не желаят да наливат парите си в каца без дъно е съвсем логично. Работодателите просто им уйдисват на акъла.
    Сериозно ли се чудиш? Ами че те масово плащат минимални заплати! Поне официално де.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #2272
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Сериозно ли се чудиш? Ами че те масово плащат минимални заплати! Поне официално де.
    Не може. Има определени минимални заплати по длъжности и браншове. Много малко от тях са равни на официалната мрз. Няма как някой на длъжност стругар официално да получава мрз. Има си определен браншов минимум. Не че и с това не може да се играе, но е уязвимо, и то много. Глупак би го правил.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #2273
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не може. Има определени минимални заплати по длъжности и браншове. Много малко от тях са равни на официалната мрз. Няма как някой на длъжност стругар официално да получава мрз. Има си определен браншов минимум. Не че и с това не може да се играе, но е уязвимо, и то много. Глупак би го правил.
    Повярвай ми, може. И това е масова практика. Защото така функционира системата.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #2274
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    https://kik-info.com/spravochnik/mod-2020.php


    1.49 - Отглеждане на други животни (пчеларство) 0.9%
    755 лв. 709 лв. 673 лв. 610 лв. 610 лв. 610 лв. 610 лв. 610 лв. 610 лв



    1. Ръководители
    2. Специалисти
    3. Техници и приложни специалисти приложни специалисти
    4. Помощен административен персонал
    5. Персона, зает с услуга за населението, търговията и охраната
    6. Квалифицирани работници в селското, горското, ловното и рибното стопанство
    7. Квалифицирани работници и сродни на тях занаятчии
    8. Машинни оператори и монтажници
    9. Професии, неизискващи специална квалификация



  5. #2275
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Повярвай ми, може. И това е масова практика. Защото така функционира системата.
    Аз се имам за черноглед, ама явно съм по-скоро оптимист.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #2276
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не може. Има определени минимални заплати по длъжности и браншове. Много малко от тях са равни на официалната мрз. Няма как някой на длъжност стругар официално да получава мрз. Има си определен браншов минимум. Не че и с това не може да се играе, но е уязвимо, и то много. Глупак би го правил.

    Стига си заблуждавал, няма такова нещо като "минимални заплати по длъжности и браншове". Ти въобще правиш ли разлика между минимална работна заплата и размер на задължителен осигурителен доход? Изпадаш в положението на несведущ с нещата, който не прави разлика между двете и си мисли, че задължителния осигурителен доход задължава работодателя да поставя минимален размер на заплащането според таблицата за задължителния осигурителен доход.

    По принцип нещата стоят масово така - сключва се трудов договор за минимална работна заплата, но осигуровките върху съответната длъжност и, респективно върху същата минимална работна заплата по абсолютно същия трудов договор, са според таблицата за задължителния осигурителен доход според бранша на длъжността, които са равни на МРЗ за съответната година или често надвишават минималната заплата. В резултат имаме по договор минимална работна заплата, но вече изчислени осугировки не според нея, а според таблицата за задължителния осигурителен праг, която таблица пък се променя всяка календарна година с актуализирането на закона за ДОО. Анадън му? Понял?

    Туй, че си отговарял за 50 души, въобще не значи, че разбираш как се правят заплати. Аз пък, за разлика от теб, две години бях в НОИ инспектор по пенсиите, т.е. приемах документи за всякакъв вид пенсии, след това ги обработвах и подавах данните в централната система на НОИ за изчисляване, а цели четири години след това бях ТРЗ /труд и работна заплата/ във фирма с поделения с още пет подфирми и съм изчислявал заплатите, с текучеството, на до 250 души с възнаграждението и осугировките на изпълнителния директор. След това пък две години бях касиер-счетоводител в ловно стопаство, което включваше и ТРЗ. Разбираш ли, имам реален стаж от цели осем години, свързани с осигуряването върху доходите на населението в България.

    Ако пък случайно поназнайваш повече от мен за трудовото законодателство, свързано с трудови договори, хайде кажи на всеослушание какъв е тоз закон в Република България, в който фигурират тез прословути твои определения за размери на минимални работни заплати по длъжности и браншове? Ако има такова нещо, за което твърдиш, задавал ли си си въпроса, защо, аджеба, от Живково време в България я има институцията наречена Минимална Работна Заплата, която никое правителство след началото на демокрацията не смее да отмени, и ако наистина има такъв закон, наредба или подзаконов акт, МРЗ въобще за какво е? И то добре че я има, я гледайте какво става централата на Европейсйкия Съюз, с една дума доста напред сме пред тях.

    Недей заблуждава народонаселението с констатации по въпроси, които не разбираш!

  7. #2277
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ей инспекторе давай я малко по-спокойно де. Не е нужно да изхарчиш всичкото гориво само за тоя пост. Благодаря ти за експертното пояснение все пак. Ние не разбираме много от тия неща. Аз се ядосвам щото по статистика сме в челните позиции поне според премиера. А всъщност качеството ни на живот, респективно заплатите клонят към нула. Даже по размер по-скоро приличат на пенсии или на някакви социални помощи.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #2278
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Стига си заблуждавал, няма такова нещо като "минимални заплати по длъжности и браншове". Ти въобще правиш ли разлика между минимална работна заплата и размер на задължителен осигурителен доход?...
    Недей заблуждава народонаселението с констатации по въпроси, които не разбираш!
    Пред мен никога не е стояла дилемата - плащам минимални работни заплати, а осигурявам хората върху доход, който е задължителен по браншове и длъжности и надвишава мрз, понякога с много. Точно обратното, хората вземат повече от браншово определената длъжностна заплата, но не желаят да им бъдат внасяни осигуровки върху реално заработеното, а предпочитат да вземат разликата "на джоб". Те просто не вярват на пенсионната ни система. Ако работодателя им настоява да е така, значи е глупак. Разликата ни с тебе е във възприятието - на предприемача, грижещ се за плащане на заплати и на чиновника на държавна заплата като теб, работещ с документи. Това ти го казвам след 20 години стаж като работодател и още 5 години преди това като самоосигуряващ се. А че има работодатели и работодатели - спор няма. Има едни, които крадат от държавния бюджет /от нас/, ама това аз не го броя за работодатели.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #2279
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Пред мен никога не е стояла дилемата - плащам минимални работни заплати, а осигурявам хората върху доход, който е задължителен по браншове и длъжности и надвишава мрз, понякога с много. Точно обратното, хората вземат повече от браншово определената длъжностна заплата, но не желаят да им бъдат внасяни осигуровки върху реално заработеното, а предпочитат да вземат разликата "на джоб". Те просто не вярват на пенсионната ни система. Ако работодателя им настоява да е така, значи е глупак. Разликата ни с тебе е във възприятието - на предприемача, грижещ се за плащане на заплати и на чиновника на държавна заплата като теб, работещ с документи. Това ти го казвам след 20 години стаж като работодател и още 5 години преди това като самоосигуряващ се. А че има работодатели и работодатели - спор няма. Има едни, които крадат от държавния бюджет /от нас/, ама това аз не го броя за работодатели.

    Хм... Предполагам знаеш, какви следствия има в закона, ако реално нещата се осъществяват така, както си ги написал? За тебе, ако това е нормално, сполай ти! Ей заради това сме на тоя хал, от турско време все някой да прекара другиго, шибан манталитет!

    Ама хубаво си беше живковото време, имаше държавност, който изклинчи, тежко му, ама пък имаше и пари за добри пенсии, та затова пенсионерите живееха доста сносно, в сравнение с просешкото време днес.

  10. #2280
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Хм... Предполагам знаеш, какви следствия има в закона, ако реално нещата се осъществяват така, както си ги написал? ...
    Знам, затова казвам, че работодател, съгласен с това, е, меко казано, недалновиден. Уязвим е отвсякъде. а кой кого прекарва е относително.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 228 от 239 ПърваПърва ... 128178218226227228229230238 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 12 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •