Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 78 от 239 ПърваПърва ... 2868767778798088128178 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 771 до 780 от общо 2387
  1. #771
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Веднага мога да ти отговоря на въпроса за нещастие. Ако си третирал против акара с лошата химия(купешката, да не и казвам имената) и не си сменил пити в тези семейства - това е причината.
    Пестицид/фунгицид + акарицид/антибиотик = МНОГО ЛОША КОМБИНАЦИЯ. Няма прошка, питите трябва да се разкарат тотално иначе отделят огромно количество от препаратите.
    Семействата изложени на горната комбинация страдат от гнилец през активния сезон. Запомни ми думите и дай боже да греша.

    Фирмите много обичат да говорят за живота на препарата и как бързо се "изпарява" от кошера. Само дето пропускат факта, че "изпаряването" на препарата е силно само в началото, а след това си остава там с години и бавно се отделя. Руснаците пишат такива глупости, че се хванах за главата.
    Дамянов ,хвана тертипа на известен наш колега. Така пишеш ,че нищо не разбрах.За какви антибиотици пишеш? За Какви комбинации става въпрос?Твърдиш ,че слабите ми семейства имат гнилец? Моля те -малко по-ясно.

  2. #772
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Дамянов ,хвана тертипа на известен наш колега. Така пишеш ,че нищо не разбрах.За какви антибиотици пишеш? За Какви комбинации става въпрос?Твърдиш ,че слабите ми семейства имат гнилец? Моля те -малко по-ясно.
    Извинявай . Не схванах кой е колегата, но не е важно.
    Като попадне пестицид от нивата в питата и третираш акара, то комбинацията е изключително вредна за семейството. Гнилеца издържа на химията, а в същото време имунната защита на пчелата пада и полезните бактерии в кошера остават единствената сериозна защита. Ако има и фунгицид или остатък от антибиотик в питата - нещата стават страшни.
    На кратко: Лекуваш едно - избива друго.
    Ако се стигне до болести предавани от майката на пилото - ей тогава си таковало майката.
    Затова ако имаш съмнения, че в меда може да има пестицид и знаеш, че ще третираш акара, то по-добре да зимуват на захар, но и това не е спасение(ако питите са стари). В главата ми звучи по-ясно

    След малко ще преведа няколко реда и ще ме разбереш по-ясно.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #773
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Пак стигаме до златното правило с подмяната на пити всяка година. Ако е 1 корпус на-добре.

  4. #774
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Пак стигаме до златното правило с подмяната на пити всяка година. Ако е 1 корпус на-добре.
    Дамянов изчезна някъде.Той преди няколко поста твърди същото.Тотална смяна на питите.Една от питите му от снимките ,много прилича на моите.

  5. #775
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Завиждам ти ,че за всичко имаш ясно виждане.Това ,което пишеш е така ,не го оспорвам .Не съм го мислил точно ,но веднага изскача въпроса :Защо слънчогледовият мед е повлиял негативно ,само на част от семействата, около 10%.?
    Със най-старите майки нали? - От възрастта повечето зъби изпопадват и по-трудно хрупат кристалите на захаросания мед.


    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Рецептата на Scutellator е добра и действа но ако си чел какво е писал той разполага с късна паша от памук /нямам представа от тази паша/и точно тя според мен му помага и ранното развитие тоест късата зима също е в негов плюс .
    Памукът на мен ми е много ценен източник на прашец (тъй като мед по това време си имат, а слабия приток от нектар и без това няма къде да го сложат) и след жаркото лято, обикновенно той дава началото на втората пролет. След това със започването на есенните дъждове, се разпуква и диворъстящата растителност, която допълнително увеличава притока и разнообразието на влизащия в кошерите прашец.

    За тези които не знаят, памукът е една от най-рисковите култури, третирани с неоникотиноиди, тъй като отделяните концентрации тук са едни от най-високите.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #776
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Със най-старите майки нали? - От възрастта повечето зъби изпопадват и по-трудно хрупат кристалите на захаросания мед.
    На това по му приляга да е в темата за хумор

  7. #777
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Забравих да спомена - лично според мен, във Странджа зимата и пролетта са по-топли.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #778
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Със най-старите майки нали? - От възрастта повечето зъби изпопадват и по-трудно хрупат кристалите на захаросания мед

    Е малко ведрина ,че много стана тегаво.То и аз вече трудно хрупам.Значи родопиките на втората година трудно хрупат и не снасят.Аве подозирах аз ама нали съм патриот -купувам българското.Време е да прогледна.

  9. #779
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Превеждам горе-долу по смисъл, че изреченията са по 50 реда всяко:

    Присъствието на такива гени повдигат въпроса за ролята на комерсиалната и естествена микробиота при защитата на Апис Мелифера срещу патогенни бактерии и поддържането на здравния статус на семейството.
    В допълнение към защитата от патогени, микробиотата в пергата съдържа гени отнасящи се към разлагането на ксенобиотици и включително детоксифициращи системи(тук няма да го превеждам).
    Протеините от горната система отговарят за 90% от катоболизма на всички лекарства. Следователно тези гени могат да предоставят важен защитен механизъм срещу външните химикали(разбирай отрови).
    Присъствието на ксенобиотични субстанции в даден организъм е обикновено асоциирано с излагане на естествени и синтетични пестициди.
    Опрашители, като медоносната пчела са директно изложени на химически агенти от агрокултурата(нивата). Нашето изследване дава доказателства, че много от гените(микробиота) могат да деградират най-често използваните пестициди в земеделието, като атразин и флуоробензоат. Тези химикали са често използвани в борбата с плевелите.
    В допълнение, тези резултати подчертават възможното участие на микробиотата в пчелата(храносмилателния тракт) в изграждането на защита с биосинтеза на антибиотици и разграздането на ксенобиотиците.
    Разграждането на ксенобиотиците може да е значимо при разграждането на хербициди и инсектициди пренасяни с прашеца и вмъквани в питите.

    Извинявам се, не е много точен превода, но на английски звучи по-добре.

    Атанасов, тези черни пити са стари и са за смяна, ако се сещаш писах, че точно от тези получих алергична реакция. Това са пити от купените семейства и не успях да ги сменя миналата година.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #780
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Със най-старите майки нали? - От възрастта повечето зъби изпопадват и по-трудно хрупат кристалите на захаросания мед.
    Дони, обра точките
    Ако ми селектираш за пчела дето хапе и лае....веднага ще си взема, че да пазят другите от крадци.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 78 от 239 ПърваПърва ... 2868767778798088128178 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •